« Tilbage til søgeresultaterne

Fra Kredsene

« Se emneord

Distriktsmødet i Fredericia den 3die og 4de April 1916.

Indgaaet til Redaktionen den 29. August 1916.

Mandag den 3die April ved Tretiden samledes paa Hotel „Viktoria”, Fre­dericia, Tillidsmænd fra saa godt som alle de Kredse, der skal høre under det nye sydjyske Distrikt. Kl. 4 ind­lededes der med et offentligt Møde. - Dansk Kvindesamfunds smukke Banner blev baaret ind af 9 hvidklædte, rødskærfede unge Piger, medens Forsamlingen rejste sig, og man sang Gyrithe Lemches Bannersang. For­manden for Fredericia Kredsen, Fru Nyborg, bød Velkommen med Ønsket om, at det maatte blive et godt og frugtbringende Møde.

Derefter holdt Magister Rosenkjær et meget interessant Foredrag om „Staten og Kvinderne”. Efter at ha­ve paavist, at Statstanken - bygget op, som man ser den i Tyskland ved Udnyttelse af gennemført og stærk Organisation - har sin store Værdi, fremhævede Magisteren, at den ogsaa har store Svagheder, fordi den bl. a. er ensidig, kold og haard, sættende Diciplinen alt for højt. Det mente Ta­leren først og fremmest skyldes, at Staten i sin nuværende Form er byg­get ene af Manden. Det maatte blive Kvindens Opgave at vække en so­cial Bevidsthed, der kunde mildne no­get paa den ensidige Organisations Haardhed. Kvindens historiske Op­gave har været, at hun, dog ved Man­dens Hjælp har skabt Hjemmet, maat­te det nu i Fremtiden blive saaledes, at Kvinden vilde føle det ikke alene som sin Ret, men ogsaa som sin Pligt at hjælpe Manden med at udvikle og forbedre Staten, saa den kan blive et smukt og harmonisk Hjem for os alle. - Foredraget fulgtes med spændt

Opmærksomhed, og da Fru Nyborg takkede Taleren, brød Bifaldet løs. Om Aftenen var der Diskussionsmø­de. En talrig Forsamling var mødt. Fru Nyborg bød Velkommen, og Fru

Redaktør Christensen valgtes til Diri­gent. Derefter holdt Journalist I. Thomsen, Kolding, et indledende Fo­redrag om „Ungdom og Politik”. Han advarede mod Partiuvæsenet og hæv­dede, at det var galt, naar man mente, at Kvinderne kun kunde faa Indfly­delse, naar de stod i det ene eller det andet Parti, i hvert Fald maatte de, selv om de stod i Partiernes Rækker, ikke unddrage sig Paavirkning udefra.

Der udspandt sig en livlig Forhand­ling ud fra de forskellige Standpunk­ter - for eller imod Partierne. Aftenen sluttede med et livligt Kaffe­bord, hvor Sang og Taler skiftede, til man ved Midnatstide skiltes efter at have sunget „Dagen gaar med ra­ske Fjed”.

Næste Morgen samledes man til Forhandlingsmøde Kl. 9. Efter at der var sunget en Morgensang, valgtes Karen Mouridsen, Lejrskov, til Dirigent. Man foretog Navneopraab, de forskellige Beretninger aflagdes, Regn­skabet godkendtes, og de nye Distriktslove drøftedes. Derefter gik man over til Valg af den ny Distriktsstyrelse. - Til Formand for denne og tillige som Repræsentant i Fællesstyrelsen valgtes Helen Clay-Pedersen, Kolding; Fruen havde for at modtage Valg fordret, at hendes Suppleant i Fællesstyrelsen skulde bo i Frederi­cia, og valgt blev Karen Berlemé-Nix, Fredericia. Det vedtoges, at den øv­rige Styrelse Skulde tælle 7 Medlem­mer.*)

Til Revisorer valgtes Johanne Andkjær, Pjedsted, og Marie Espelund, Esbjerg. - Endelig havde Petrine Jen­sen, Aarhus, Ordet for at tale om det Kvindevalgretsmonument, som jyske Kvinder agter at rejse paa Himmel­bjerget. Fruen bad de tilstedeværen­de agitere for, at alle jydske Kvinder yder Bidrag til Monumentet, selv om Bidraget bliver nok saa lille, og Fru­en fremviste et meget smukt Udkast til det paatænkte Monument. Deref­ter sluttede Mødet, idet Dirigenten takkede Fredericiakredsen for den ud­mærkede Maade, hvorpaa Mødet var arrangeret og Tillidsmændene for den saglige Form, hvorunder Forhandlin­gerne var ført, samt udtalte Haabet om, at Samarbejdet i det nye Distrikt maatte bringe gode Resultater for Dansk Kvindesamfund.

Karen Mouridsen,

Sekretær.

*) Navnene findes angivet i Nr. 16.

Red.