« Tilbage til søgeresultaterne
Hvortil man tvinger de serbiske Koner og Piger
Bladet „La Serbie", Nr. 23, 1916, er os sendt med følgende Notits indstreget:
„Beogradske Novini", det østrigske Blad, som udkommer i Belgrad, offentliggør under Overskriften: „Nye Løgne om Serbien af Ententens Magter", følgende Meddelelse.
„Vi har før været tvunget til gentagne Gange at tage til Genmæle mod de Løgne, som udbredes af Ententemagternes Presse, med den parisiske Presse i Spidsen om Forholdene i Serbien under Østrig-Ungarns Okkupation. For nogle Uger siden har „Matin" offentliggjort Beretninger om Forfølgelser af Befolkningen i Belgrad, som ikke skulde have Tilladelse til at besøge Kaféerne. Vi ser idag, at „Le Temps" ikke vil staa tilbage for „Matin", hvorfor det ogsaa har givet sig til at fabrikere saadanne skamløse Nyheder.
„Le Temps" meddeler, at de militære Autoriteter i Serbien sender alle Piger og Koner fra 13 til 40 Aar inklusive til Østrig-Ungarn for at indespærre dem i Koncentrationslejrene. Men Sandheden er, at disse Piger og Koner bliver sendt til Østrig-Ungarn for at arbejde i Ammunitionsfabrikkerne i Lejrene eller for at gøre Tjeneste hos Officerer."
Hertil tilføjer „La Serbie":
„Den Østrig-ungarske Krigsbestyrelse indrømmer altsaa udtrykkelig den Kendsgerning, at serbiske Koner og Piger deporteres, men benægter, at disse ulykkelige bliver sendt til Koncentrationslejrene. Man tvinger dem blot til at arbejde i Fabrikkerne eller at træde i Tjeneste hos østrig-ungarske Officerer! Vi har ikke Ord til at udtrykke vor Harme over disse vilkaarlige Handlinger, ganske i Strid med de elementære Principer for international Ret."
(Efter „La Serbie").