« Tilbage til søgeresultaterne

Kvinderne og Børnehjemmene

Af: Laura Lind

« Se emneord

I Tilslutning til Karen Nielsens Gen­svar i „Kvinden og Samfundet" Nr. 15. af M. Riising-Rasmussens Referat af Børnesagsmødet paa Nyborg Strand skal jeg ogsaa udtale min store For­bavselse med Hensyn til Referentens Viden paa dette Omraade. Jeg skal ik­ke her nævne alle de Kvinder, der leder Arbejdet paa vore Opdragelseshjem, det vilde kun blive en Genta­gelse af, hvad Karen Nielsen har fremdraget, men kun yderligere oply­se, at vi her i Landet for Tiden har 17 Opdragelseshjem, og deraf er 8 for Piger, og de 7 ledes af Kvinder. Af 65 Børnehjem ledes 43 af Kvinder. 22 ledes af Ægtefolk. Af 33 Optagelseshjem ledes de 20 af Kvinder, me­dens 13 ledes af Ægtefolk.

Saa langt fra at være tilsidesat er Kvinderne snarere favoriseret paa dette Omraade. M. Riising Rasmussen skriver, at der findes faa kvindelige Forstandere paa større Børnehjem og ingen paa Opdragelseshjemmene, dermed tænker hun paa større blan­dede og ikke blandede Opdragelses-hjem. Mon jeg forstaar ret, naar jeg opfatter hendes Mening som væren­de den, at en Kvinde ligesaavel som en Mand kan lede et Opdragelseshjem for store vanskelige Drenge i Alder fra 15 til 19-20 Aar? Hvis det er Meningen, da antager jeg ikke, M. R. R. tilfulde kender Arbejdet paa vore Drengehjem med de mange forskelli­ge Haandværk foruden det store Landbrug, der findes ved dem alle. - Hun glemmer helt, at der ved Si­den af Manden er en Hustru, som og­saa tager sin store Andel i Arbejdet.

Naar vi paa „Dansk Kvindesam­funds" Møder vilde give en vægtig Grund for vore Krav om Kvindens politiske Valgret, var det altid med den Motivering, at Mandens Arbejde var ensidig, Kvinden skulde være med for at præge det med sine Evner og sin Natur. Mon der noget Sted kan være større Trang til det Fælles­skab end paa vore Opdragelseshjem, det være sig for Piger som for Drenge. Endvidere skriver M. R. R., at Pi­gehjemmet „Gyvelholm" ledes af en Mand. Det ledes af Ægteparret Thuner. At Manden lægger Navn til som Forstander er for mig kun en Biting. Arbejdet indadtil vil i de fleste Til­fælde hvile paa Hustruen, det samme er jo Tilfældet hos os; min Mand staar som Forstander, men vi er fæl­les om Gerningen, og mit Arbejde er lige saa betydningsfuldt som hans.

Man skal vogte sig for i sin Iver for Kvindesagen at ville presse Kvinder frem overalt, dermed gavner man ik­ke Sagen; de dygtige og evnerige Kvinder skal nok vide at gøre sig gældende, og de skal nok blive taget i Brug.

Laura Lind.

Udby Pigehjem, 9.-10.-1917.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner