« Tilbage til søgeresultaterne

En Jubilar

Af: Kristence Jensen

« Se emneord

1892-1917.

Denne (forkortede) Beretning blev aflagt af Odder-Kredsens, Formand, Kristence Jensen, ved Kredsens vel­lykkede Jubilæumsfest d. 25. Novbr. 1917.

Red.

 

Sidst i Novbr. for 25 Aar siden stif­tedes D. K.s Odderkreds, idet Helga Videbæk, som da boede i Odder, og Kirstine Skov, Gylling, indbød 24 Kvinder fra Odder og Omegn til at mødes i Helga Videbæks Hjem for om muligt at faa dannet en Kvindeforening i Odder og Omegn. - Paa en­kelte nær mødte alle de indbudte, og denne Dag stiftedes Odderkredsen, der samme Aar blev indmeldt i Organisationen Dansk Kvindesamfund, som paa den Tid talte 6 Kredse.

Kredsens første Medlemsmøde blev efter Indbydelse af Maren Jakobsen, Banken, - Kredsens ældste Medlem, som vi saa ofte har modtaget Støtte og gode Raad af - afholdt ude paa Banken d. 4. Januar 1893.

Ved dette Møde blev Kredsens Ar­bejde planlagt. - Vi enedes om at mø­des ude i Hjemmene en Gang om Maaneden for ved Læsning, Samtale og enkelte Gange Foredrag at faa mere Forstaaelse af Samfundsforhold end vi før havde haft.

Her fremkom ogsaa Ønsket om at faa lidt Indflydelse paa de unge Piger - navnlig de unge Tjenestepiger i Od­der og Omegn - at hjælpe dem til at faa Sandsen for god Oplysning vakt o. s. v.

Vi besluttede her at forsøge at sam­le unge Piger, navnlig Tjenestepiger, en Aften ug. i Odder Kommuneskole, hvor vi foruden at undervise dem i praktisk Haandgerning vilde byde dem god Oplæsning, Sang osv. Skolen blev oprettet og fortsat i en Aarrække med gennemsnitlig 40 Elever.

Endvidere blev Forslag til Love ud­arbejdede, ligesom der blev valgt en foreløbig Styrelse, nemlig: Maren Jakobsen, Banken, Kirsten Bredkjær, Randlev, Ane Sørensen, Odder Frisko­le, Tine Østergaard, Odder Højskole, og Helga Videbæk, Roseng, Odder.

Ved en senere Generalforsamling genvalgtes denne Styrelse og nyvalgtes Kirstine Iversen, Kirkebakken. Helga Videbæk valgtes til Formand og Kirstine Iversen til Næstformand.

Dansk Kvindesamfunds første Fæl­lesmøde af holdtes i Aarhus kort efter Odderkredsens Stiftelse. Som Repræ­sentanter for Odderkredsen mødte Helga Videbæk; som den Gang var Medlem af Fællesstyrelsen, og Maren Jakobsen, Banken.

Helga Videbæk havde ved dette Mø­de under en Forhandling om Hjælp til Selvhjælp, faaet Ideen om en Aftenskole for fattige Hustruer, og paa hen­des Forslag herom i Odderkredsen vedtoges det at forsøge Tanken reali­seret. - Undervisningen skulde foregaa saaledes, at den vilde bringe virkelig Hjælp til Selvhjælp. - Selvføl­gelig skulde det være praktisk Under­visning i Syning, i Omdannelse af af­lagt Tøj, Tilskæring og lignende.

Tanken fandt Støtte hos mange af Odders Borgere.

Et Andragende fra Kredsen til Sogneraadet om Skolelokale, Lys og Var­me, bevilgedes. - Siden ydede Kom­munen indtil 50 Kr. i Understøttelse, ligesom Aftenskolen ogsaa støttedes af Amtet.

De første Aftener mødte 12 Hustru­er, og Undervisningen var nu i fuld Gang. - Tre udlærte Syersker var til Stede, og flere Symaskiner stillet til Raadighed. Flere fattige Mødre kom til, og Skolen talte den første Vinter 25 Elever.

En Gang om Maaneden indbød vi Deltagerne i Aftenskolen til en Sam­menkomst i private Hjem, som oftest hos Lærer Iversens, hvor der blev trakteret med Kaffe og Kage, og hvor der blev læst højt baade Alvor og Skæmt, og hvor der altid herskede den fornøjeligste Stemning.

Tre Mænd var os til stor Hjælp i denne Tid, nemlig Pastor Malling, Kvindesagens varme Fortaler og i nog­le Aar Redaktør af

Kv. og Samf., Høj­skoleforstander Dolleris og Højskole­lærer Iversen. - Disse Mænd var of­te til Rede med Hensyn til Afholdelse af Foredrag og Oplæsning.

1896 fejrede Odderkredsen D. K.s 25 Aar s Jubilæum med et offentligt Møde i Forsamlingshuset, hvor Pa­stor Malling og Højskoleforstander Dolleris talte, og med en festlig Sam­menkomst i Højskolens smukt pynte­de Sal.

1899 blev D. K.s Fællesmøde afholdt i Odder. Mellem 70 - 80 Gæster - nu tæller Fællesmødet henimod 300 - indkvarteredes i Odder og Omegn.

Mødet forløb paa den festligste Maade. - Af D. K.s Banebrydere var her til Stede: Svend Høgsbro, Jutta Bojsen-Møller, Birgitte Berg-Nielsen, Eline Hansen og Anne Brun.

Her fremsatte Birgitte Berg-Nielsen for første Gang Forslaget om, at Sta­ten skulde opfordres til at oprette en Husmoderskole i Landhusholdning som en Af deling, af Landbohøjskolen.

Hun indledede saaledes: „Landet anvender hundrede Tusinder aarlig paa at uddanne Sønnerne til at forstaa Næringsmidlers   Værdi og Sammen­sætning for Husdyrbruget; men intet for at sætte den vordende Husmoder i Stand til at forstaa og værdsætte Næ­ringsmidlernes Sammensætning for Menneskers Ernæring.

1906 blev et Vendepunkt i D. K.s Historie, thi her blev Kravet om poli­tisk Valgret og Valgbarhed optaget paa vort Program, i det hele taget Kravet om Kvinders fulde Ligeberettigelse i Samfundet. Som Kreds ønskede vi at undgaa al Partipolitik, hvorfor vi indbød Talere fra de forskellige politiske Lejre og søgte paa denne Maade at faa lidt Klarhed over de politiske Forhold.

1908 fik Kvinderne som bekendt kommunal Stemmeret og Valgbarhed.

To udmærkede Kvinder blev her valgte til Sogneraadet, nemlig Maria­ne Pedersen og Kirstine Knudsen.

Mariane Pedersen blev i Sogneraa­det i 8 Aar, hvorefter hun, da hun ik­ke ønskede Genvalg, afløstes af Maren Dolleris, Odder Højskole; Kirstine Knudsen sidder vedblivende i Raadet.

1910 foretoges en Deling af Kred­sen, idet Randlev-Bjergagerkredsen blev oprettet. Odderkredsens For­mand, Dagmar Pedersen tilligemed flere af Odderkredsens mest interesse­rede Medlemmer forlod os nu for i de­res eget Sogn at danne en Kreds.

Den første Tid Holdtes Medlemsmø­derne skiftevis i Hjemmene, siden i flere Aar i Odder Friskole, nu holdes de i Odder; der var flere Medlemmer fra Odder By, der ønskede, at Møder­ne skulde holdes der, og da Kredsen var vokset i Antal, fandt vi det ogsaa mest praktisk saaledes. - I flere Aar havde Ane Sørensen, Friskolen, gæst­frit, lukket sit Hjem op for os, og vi følte saa godt, hvad vi mistede ved at flytte Møderne derfra; men de prak­tiske Forhold krævede det.

1914 lod Odderkredsen sammen med Randlev-Bjergagerkredsen og Venstre Vælgerforening afholde 6 Fo­redrag i Samfundskundskab. Talerne var følgende: Professor Starcke, Folketingsmand Dr. Hegelund-Lange og Folketingsmand

Dr. H. L. Møller.

1915 naaedes endelig det store Maal: politisk Valgret og Valgbarhed. - Blandt de mange Tusinder Kvin­der, der paa Grundlovsdagen 1915 bragte Kongen deres Tak, var Repræ­sentanter fra en stor Del af D. K.s Kredse, saaledes ogsaa fra Odderkred­sen: Marie Andersen, Ravnsdal, Fillerup, og Kristence Jensen.

1916 lod Odderkredsen afholde 6 Foredrag i Samfundskundskab. Taler­ne her var: Bankdirektør Sommer, Provst Christensen og Byfoged Kiørboe.                                   

I Aarenes Løb, især i den senere Tid, har vi ladet afholde mange prak­tiske Kursus. - Flere Sykursus, 3 Samariterkursus, og forrige Vinter paa Grund af Dyrtiden et Kursus i billig Madlavning.

Efter Anmodning fra Odderkredsen har Sogneraadet ladet oprette et kom­munalt Skolekøkken for unge Piger fra 14-18 Aar.                  

Odderkredsen har ogsaa haft den Glæde at kunne støtte enkelte Formaal, saaledes Lærlingehjemmet, Sko­lekøkkenet - 100 Kr. - Kvindernes Bygning, vort Medlemsblad Kv. og Samf. og enkelte andre Sager, der i særlig Grad har ligget os paa Sinde.

I September 1916 lod Kredsen ved et Udvalg med Thora Skakke som Formand afholde en Udstilling, som lykkedes udmærket, takket være den gode Støtte og Velvilje, som fra alle Sider ydedes os.

Odderkredsen har altid hørt til de stilfærdige Kredse; vi har holdt os nøje indenfor D. K.s Arbejdsomraade, ikke blandet os i andre Foreningers filantropiske Arbejder, hvor højt vi end værdsatte disse, for saaledes at vinde Medlemmer.            

Vi har villet, at de, som sluttede sig til os, skulde gøre dette med Forstaaelse af, at det Arbejde D. K. ud­fører bunder i at frigøre Kvinderne og dygtiggøre dem til selvstændige Sam­fundsborgere med Følelse af det dermed følgende Ansvar.

I Løbet af de 25 Aar har Kredsen haft følgende Formænd: 1892-95 Helga Videbæk, 1895-1901 Kirstine Iversen, 1901-05

Anne Jensen, 1905 - 10 Dagmar Pedersen, 1910 - 11 Dorthea Roslyng og fra 1911 indtil nu Kristence Jensen.

Det er nu vort inderlige Ønske og vor Bøn, at Danmark maa gaa fri og frelst ud af denne haarde Prøvetid; og at vi Kvinder i Fremtiden som gode frie Samfundsborgere maa gøre vor Pligt baade hjemme, hver i sin Ger­ning, og hvis Evner og Kræfter stræk­ker til, ude i det store Samfundshjem; har vi nogen Forstaaelse af, hvad dette vil sige da har Dansk Kvindesamfund sin Andel deri og har saaledes ikke arbejdet forgæves.