« Tilbage til søgeresultaterne

Dansk Kvindesamfunds Arbejde for gifte Kvinders Ret til at drive Næring

« Se emneord

Dette Spørgsmaal blev fremdraget af Overretssagfører A. Munch-Petersen paa Dansk Kvindesamfunds Fæl­lesmøde i Odense 1908. Han paapegede, at en gift Kvinde ikke kunde løse Næringsbevis og derfor kun kun­de drive Handelsvirksomhed, hvis hendes Mand løste Borgerskab. End­videre, at en ugift Kvinde, som drev en Handelsvirksomhed, ikke kunde fortsætte den efter indgaaet Ægte­skab, hvis hun ikke før sit Giftemaal havde sluttet en Ægtepagt, hvori be­stemtes, at den af hende drevne Han­del med de til den hørende Varer skulde være hendes Særeje.

Følgende Resolution vedtoges derpaa af Fællesmødet:

„Fællesmødet bemyndiger Fællesstyrelsen til at arbejde for, at Næ­ringsloven forandres derhen, at der tillægges gift Kvinde Ret til at dri­ve Næring under samme Betingelser som Mand og ugift Kvinde."  

I Februar 1909 indgav Fællesstyrelsen et Andragende til Indenrigs­ministeren om, at han vilde tage det­te Spørgsmaal under Overvejelse og i en nær Fremtid foranledige, at der udarbejdedes Forslag til saadanne Ændringer i den bestaaende Nærings­lov, at der tillægges gift Kvinde samme Ret til at drive Næring under samme Betingelser som Mand og ugift Kvinde.

Ministeren lovede at overveje Sa­gen. Endnu er der dog ikke fra nogen Regerings Side foretaget Skridt for at faa Næringsloven af 1857 ændret i Overensstemmelse med de Foran­dringer, som der i det forløbne halve Aarhundrede er foregaaet med Kvin­dens Stilling i Samfundet.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner