« Tilbage til søgeresultaterne
Meddelelse fra Pædagogisk Forening for Husholdnings- og Skolekøkkenlærerinder
ved Kirsten Andersen, Vodroffsplads 6, 1. Sal.
Til det paa Landbohøjskolen oprettede Kursus med næringsmiddel-kemiske Forsøg har der været livlig Tilslutning, idet der er indtegnet 44 Elever.
Kursuset tog - som tidligere meddelt - sin Begyndelse den 10. Juni og ledes af Assistent ved Landbohøjskolen, Augusta Lund, der gennemgaar Næringsmidlernes kemiske Sammensætning, udfører forskellige Forsøg og lader derefter Eleverne gentage disse. Hidtil er Kulhydraterne og Fedtstofferne gennemgaaede; der er foretaget nogle interessante Forsøg til Paavisning af Sukker og Stivelse i Fødemidlerne; Eleverne har lært at lave Sæbe, Kartoffelmel osv.
De Lærerinder, som ikke i flere Aar har haft Lejlighed til at beskæftige sig med Kemi, er særlig interesserede i Forsøgene, da Forholdene paa Ernæringens Omraade jo stadig optaarner flere og flere Vanskligheder for Undervisningen i Skolekøkkenerne.