« Tilbage til søgeresultaterne

De to af de seks

« Se emneord

Nikoline Helms, Inspektør ved Larslejstrædes Skole.

Ingeborg Richard-Petersen, Inspektør ved Skolen i Nørre Allé.

 

Det er os en Glæde at præsentere for vore Læsere de to nyvalgte kvin­delige Skoleinspektører. Naar der paa en Gang er valgt seks ny Skoleinspek­tører, skyldes det den Omstændighed, at det fyldte 70 Aar er blevet indført som Aldersgrænse ved Københavns kommunale Skolevæsen.

 

Nikoline Helms tog Eksamen Aar 1900 og blev ansat ved Frk. Zahles Skole. Herfra gjorde hun sig fri for i et Aar at dyrke historiske Studier paa Statens Lærehøjskole, og blev derefter ansat ved Københavns Kom­muneskole. Da Mellemklassen blev op­rettet kom hun 1908 til Kapelvejs-Skole. Hun fik straks Historieunder­visning i Mellem- og Realskoleklas­serne.

At Historieundervisningen har hen­des særlige Interesse, har hun vist ved Udgivelsen af historiske Lærebøger „De Danske og deres Broderfolk" og en mindre Bog for Folkeskolen, skre­vet efter samme Princip. Det leven­de Ord paa Tryk - er disse Bøger blevet betegnet, der saa smukt giver Udtryk for, at N. H. ikke alene forstaar sig paa Historie men ogsaa paa Børn.

Af Professor Rønning er Nikoline Helms blevet meget brugt ved pæda­gogisk Kursus i Provinsen.

I Aar har hun lagt sine alsidige In­teresser for Dagen ved Udgivelsen af et skøn-litterært  Arbejde „Jørgen Holms Forældre", der har faaaet en god Modtagelse og vakt en Opmærk­somhed, der frister til Fortsættelse.

 

Ingeborg Richard-Petersen hører til de Mennesker, der synes udstyret med overnaturlig Arbejdsevne; hun har undervist fra hun var 15 Aar.

Først som Hjælpelærerinde og sene­re som selvstændig Lærerinde fik hun Uddannelse i praktisk Skolegerning ved Comtesse Moltkes Skole, til hvilken hun føler sig i stor Taknemmeligheds-Gæld.

Aar 1900 tog hun Kommunelærer­inde-Eksamen fra Frk. Zahles Semina­rium og fik straks Ansættelse ved H. Adlers Fællesskole. I 16 Aar undervi­ste hun ved denne Skole, der var præget af Fællesundervisningen for Dren­ge og Piger og som hun syntes, af et lykkeligt Frisind. Hun følte sig saa tilfreds ved sin Stilling, at hun søgte og fik Tilladelse til at beholde de fleste af sine Timer ved Skolen samtidig med, at hun 1909 blev antaget som Vikar ved Københavns Kommune­skole. I 1911 fik hun faste Timer ved Kommuneskolen, og 1915 blev hun udnævnt til Viceinspektør ved Hille-rødgades Skole. Hun kalder det selv „nogle drøje Arbejdsaar" fordi hun ikke kunde bekvemme sig til at slippe sit Arbejde hos Frøken Adler.

Samtidig satte hun sig nøje ind i Skriveundervisningens Form, navnlig studerede hun ved de store sydtyske Kommuneskoler. Resultatet af hendes Studierejser blev den Plan, hun ud­arbejdede sammen med Viceinspektør L. P. Olsen for Undervisning i Skriv­ning.

Disse Bestræbelser for metodisk Skriveundervisning har optaget meget af hendes Tid i de sidste Aar. Der har været holdt Demonstrationer og Instruktioner for Lærer og Lærerinder, og hun har skabt stor Interesse om denne Sag. Maalet er: „Lær Børn at kunne skrive saaledes, at det tager mindst mulig Tid, at skrive Skriften og at læse den", et tidssvarende og nyttigt Princip.

Begge disse Kvinder, hvem Skoledi­rektionen nu har betroet ansvars­fulde Hverv, er en Hæder for deres Stand.