« Tilbage til søgeresultaterne
Den frie Skole og Dansk Kvindesamfund
Som det oplyses i sidste Nr. af »Kvinden og Samfundet« har det Forslag om Skolesagen, som er stillet af Styrelsen, vundet et afgjort Flertal og vil nu inden længe indgaa til den store Skolekommission. At det er gaaet saaledes, vil sikkert ikke glæde alle »Dansk Kvindesamfunds« Medlemmer.
Selv om ogsaa Skoleinspektør Margrethe Petersen finder, at Modstanden er »en Storm i et Glas Vand«, kan det dog være, at den bunder dybere, end hun aner. Der er nemlig en hel Del Mennesker, som har saa stærk en Tro til Friheden, at de tror, at hvad der gror i den, holder bedre og er mere lødig end det, der skal drives frem ved at gøre obligatorisk eller tvungen. Jeg har i mange Aar været Medlem af »Dansk Kvindesamfund« og har i sin Tid været behjælpelig med at faa en Kreds oprettet her, og jeg har glædet mig over det Arbejde, der ad Frivillighedens Vej er gjort for at oplyse Mennesker om Kvindernes naturlige Ret til at leve som Mennesker og Borgere i deres Land, men jeg har ikke tænkt mig, at de nogen Sinde vilde anvende Tvang for at faa det, der er ønskeligt, gennemført. Jeg ved godt, at man vil indvende, at det, man her vil, gælder kun den offentlige Skole. De frie Skoler er stillet frit og kan tage de Fag med, de vil, og lade de andre ligge. Men den Indvending gælder kun til Vandsbæk. Enhver privat Skole, der skal have Understøttelse af Skolen maa nemlig give en Undervisning af samme Omfang som den offentlige Skole. Ethvert Fag der indføres i denne som obligatorisk rammer ogsaa den private Skole.
Hvad mon Hjemmene i det hele vil sige til at de skal sende deres Drenge i Skoler for at lære Haandarbejde og Arbejde i et Køkken. Tror man da virkelig ikke, at Hjemmene kan noget al den Slags?
Det, der lyser ud af dette Forslag, er den ulykkelige Tro paa, at Skolen kan magte alt, og Hjemmene intet. Iøvrigt kunde det være interessant at faa at vide, hvor mange Kredse, der har stemt. Det er nemlig en meget ejendommelig Fremgangsmaade, man har brugt for at naa det Resultat, man ønsker, at man regner de Kredse, der ikke har stemt, med til dem, der stemmer ja. Lad vi menige Medlemmer faa Besked paa, hvor mange, der har stemt ja, og hvor mange, der har stemt nej, og især hvor mange, der ikke har stemt. For adskillige, deriblandt undertegnede, vil Valget nu til Nytaar komme til at staa, om vi skal følge »Dansk Kvindesamfund« i Kampen for Tvangsskolen, eller vi skal holde fast ved vort Skoleideal: Den fri Skole, hvor Hjem og Skole sammen tager Bestemmelse om hvorledes og i hvilke Fag, vi vil have vore Børn underviste.
Kolt Friskole d. 20. Novbr. 1919.
Kr. Højmark,
Bering Kreds.