« Tilbage til søgeresultaterne
Endnu et Indlæg.
Foranlediget af Artiklen „Statshjælp til Familieforsørgere” vil jeg gerne fremkomme med nogle Bemærkninger.
Det er en stor og smuk Opgave „Dansk Kvindesamfund” her har taget op, og det fortjener Tak for det store forberedende Arbejde, der er gjort.
Selv om det har lange Udsigter med at se det formulerede Lovforslag, ligge paa Rigsdagens Bord - dertil kræves sikkert endnu meget energisk Arbejde - stoler jeg dog paa, at Sagen ikke lader sig standse. Staten og Samfundet maa forstaa, at det ikke kan forsvares at behandle de Hjem, hvorfra de nye Kræfter skal hentes, som Stedbørn.
Men jeg vilde gerne paa det nuværende Tidspunkt henstille til Udvalget at drage Omsorg for, at der ikke begaas en ny Uret mod dem, der hidtil har været paa Skyggesiden, nemlig mod dem, hvis Forsørgerpligter ebber ud omkring Tiden for Lovens Ikrafttræden. Disse bør selvfølgelig ikke slaas i Hartkorn med de ugifte eller de barnløse.
Naar man paa en ringe Indtægt har opdraget en Børneflok og sat alt ind paa at skaffe den gode Skolekundskaber uden anden Paaskønnelse eller Støtte fra Samfundets Side end Skatteprocenten af 100 Kr. pr. Barn og tilmed under disse Forhold har gennemgaaet Krigsaarenes frygtelige Aareladning, da trænger man i høj Grad til at komme til Kræfter. Det vilde være en bitter Kalk at tømme, om man, naar man endelig var naaet til at kunne skaffe sig taalelige Kaar, i Stedet for fik et Skattepaalæg paa 50 pCt.
Saadanne Forsørgere maa jo sikres en Aarrækkes Fritagelse for Skatteforhøjelse og desuden en Efterbetaling under en eller anden Form.
I Haab om, at det ærede Udvalg vil give mig Ret i denne Betragtning, tegner jeg med megen Agtelse
A. Rosbak,
Telegrafkontrollør, Aarhus.
Vi er Hr. Rosbak meget taknemmelige for hans ovenstaaende Indlæg, som vil blive overgivet Udvalget ang. Forsørgerhjælp til Overvejelse sammen med en Del andre Indlæg og Besvarelser, der Tid efter anden er indgaaet fra Kredsene.
For Udvalget er det af stor Værdi at blive gjort opmærksom paa de mange Detailler, som det vil være ganske nødvendigt at have Øje for og at ordne ved Sagens endelige Løsning.