« Tilbage til søgeresultaterne
FÆLLESMØDET
afholdes i Dagene 23., 24. og 25. juli.
Efter at Genforeningen med Sønderjylland i disse Dage har fundet Sted, har Vejenkredsen meddelt, at det er lykkedes at faa ordnet Forholdene saaledes, at Fællesmødet vil kunne afholdes i Dagene 23., 24. og 25. Juli.
Vi indkalder derfor herved Dansk Kvindesamfunds allerede valgte Tillidsmænd til at give Møde i Vejen i de nævnte Dage, medbringende den udsendte Dagsorden - paa hvilken Datoerne bedes rettede - samt Emblemerne.
Hvis der paa Grund af Mødets Udsættelse er sket Forandringer i Antallet eller Navnene paa de Delegerede, der sendes fra Kredsene, bedes dette omgaaende meddelt Fru M Grue, Vejen, Formand
for Indkvarterings-Udvalget, og Hovedkontoret.
Vi haaber, at Vanskelighederne for de enkelte Kredse ikke maa blive større, end at de med nogenlunde Lethed kan overvindes, saaledes som Hovedkontoret har ordnet og atter maattet omordne alt, Fællesmødet vedrørende, og ønsker Tillidsmændene hjerteligt:
Vel mødt i Vejen den 23. Juli!