« Tilbage til søgeresultaterne

Kongressen i Genève

« Se emneord

Ved den internationale Alliances Kongres i Genève var Danmark repræsenteret ved to Organisatio­ner, »Dansk Kvindesamfund« og »Dansk Landsfor­bund for Kvinders Valgret«. Fra »Dansk Kvinde­samfund« mødte som Delegerede Julie Arenholt, Lærerinde Thora Pedersen, Aalborg, Forfatterinden Inga Nalbandian og Gudrun Rietbergen, begge Be­styrelsesmedlemmer i D. K.s Birkerødskreds. Fra »Dansk Landsforbund for Kvinders Valgret« var mødt Folketingsmand Elna Munch, Folketingsmand Ivar Berendsen, Bibliotekar Sara Orth, Lærerinde Camilla Christensen, Køge, og Anna Heilbuth.

Med Hensyn til Dagsordenens første og vigtigste Punkt, Alliancens Fremtidsprogram, var de to dan­ske Organisationer meget uenige. Fra D. K. var ind­sendt Forslag om, at Alliancen - efter at de fleste af de i Alliancen staaende Lande havde opnaaet Valgret - burde udvide sit Program i Overensstem­melse med D. K.s, og omtrent tilsvarende Forslag var indsendt fra Holland, Frankrig og flere Lande. Alliancens Hovedformaal skulde dog stadig være at arbejde for Kvinders Stemmeret, hvor denne endnu ikke er opnaaet.

Fra »Dansk Landsforbund for Kvinders Valgret« (Formand: Elna Munch) forelaa følgende Forslag: »I Lande, hvor Kvinder har Valgret og særlig kvin­delige Rigsdagsmedlemmer, skal de i Alliancen staa­ende Organisationer som deres eneste Program have Arbejdet for Kvindevalget i andre Lande.« Motiveringen lød: Dersom vi ikke absolut fasthol­der dette Program, maa vi hellere opløse Alliancen. I Lande, hvor Kvinder har Valgret, har alle Kvin­desammenslutninger - med Undtagelse af rent fag­lige - en direkte hæmmende Indflydelse, idet de svækker den politiske Interesse hos Kvinderne. Dis­se har hverken Tid eller Penge til at være Medlem­mer af mere end én Organisation og de ansaa deres politiske Interesse for at blive tilstrækkelig udviklet indenfor deres Kvindesagsorganisation. Derfor gaar de ikke ind i de forskellige politiske Organisationer, det eneste Sted, hvor de overhovedet kan opnaa nogensomhelst Indflydelse.

Kvindesagsorganisationerne har ikke den aller­mindste Betydning for Rigsdagsarbejdet.«

Dagen forinden Kongressens Aabning samledes Formændene for de forskellige nationale Organisa­tioner (Den internationale Komité) til et forbere­dende Møde. Det vedtoges her enstemmigt at frem­sætte følgende Forslag til Kongressen:

»Alliancens Formaal skal være at sikre alle Nationers Kvinder Valgretten samt saadanne andre Re­former, der er nødvendige for at virkeliggøre Mænds og Kvinders Ligestilling paa alle Omraader.«

Under Forhandlingerne paa selve Kongressen imødegik Ivar Berendsen som Ordfører for »Dansk Landsforbund for Kvinders Valgret« den internatio­nale Komités Forslag; han advarede indtrængende Kongressen imod at optage andre Punkter end Valg­retten paa sit Program, han var overbevist om, at det vilde føre til Splittelse og Splid; de Krav, som Kvinderne efter Valgrettens Opnaaelse endnu maatte have at fremføre, kunde kun løses af de politiske Partier. Dersom Kvindeorganisationerne i de for­skellige Lande samlede sig om andre Spørsmaal end Valgretten, da betød det uden Tvivl Indlednin­gen til et stort »Kvindeparti« rettet mod Mændene, og mod dette vilde han paa det alvorligste advare.

Ivar Berendsens Tale blev gentagne Gange af­brudt af Protester fra et stort Flertal af Forsamlin­gen, og paa Dansk Kvindesamfunds Vegne tog Julie Arenholt Ordet og udtalte følgende:

»De har nu hørt en maskulin Røst fra Danmark, der modsatte sig det fra den internationale Komité fremsatte Forslag om at udvide Alliancens Pro­gram. Det gør mig ondt at maatte imødegaa min Landsmand og gode Ven, Ivar Berendsen, men jeg er nødsaget dertil.

Som Formand for »Dansk Kvindesamfund« maa jeg meddele Kongressen, at vi aldeles ikke er enige med »Dansk Landsforbund« i dets Forslag eller dets Motiveringer. I 50 Aar har D. K. arbejdet for Kvin­dernes Rettigheder; i 1915, da de danske Kvinder fik Valgretten, ændrede vi vort Program i Overens­stemmelse med det Forslag, der nu er forelagt Kon­gressen fra den internationale Komité. Vi kan aldeles ikke indrømme, at Kvindesagen er løst ved Valgrettens Opnaaelse, og vi er overbeviste om, at rene Kvindesagsorganisationer, der arbejder virk­somt og stadigt og uden nogetsomhelst Hensyn til de politiske Partier er absolut nødvendige for Opnaaelsen af lige Ret mellem Kvinder og Mænd. Det er aldeles ikke tilstrækkeligt at have Kvinder paa Rigsdagen; de danske Kvinder har allerede oplevet, at enkelte af disse har modsat sig Kvindernes prin­cipale Krav om »Lige Ret«, Desuden føler vi os over­beviste om, at Kvindesagsorganisationerne er abso­lut nødvendige for at udvikle og dygtiggøre Kvin­derne som Statsborgere, vække deres politiske og sociale Interesse, en Opgave, som de politiske Par­tier ikke er i Stand til og heller ikke interesserede i at paatage sig stadigt og i al Almindelighed.

Medlemmerne af Kvindesagsorganisationerne er gennemgaaende stærkt politisk interesserede Kvin­der - ogsaa paa dette Punkt er jeg ganske uenig med »Dansk Landsforbund« - et stort Procenttal af dem er Medlemmer og flere af dem Bestyrelsesmedlemmer i deres respektive politiske Organisationer, og jeg maa paa det bestemteste protestere imod Ivar Berendsens Antagelse, at Kvindesagsorganisa­tionerne skulde danne Indledningen til et politisk Kvindeparti mod Mændene. Saavel i den internatio­nale Alliance, som i de nationiale Foreninger er alle politiske Anskuelser repræsenterede, men vi kan og vil fremdeles samarbejde for Kvindernes Rettighe­der.

I Overensstemmelse hermed tillader jeg mig der­for paa Dansk Kvindesamfunds Vegne at anbefale

det fra »Den internationale Komité« fremsatte For­slag.«

Forslaget blev som tidligere meddelt vedtaget med et meget stort Flertal, Hvilke Konsekvenser det afgørende Nederlag for »Dansk Landsforbund« vil have med Hensyn til dets Forbliven eller Ikke-Forbliven i Alliancen vides endnu ikke. Denne Orga­nisations eneste Formaal er ved sin blotte Tilværel­se at støtte Kravet om Valgret i de faa Lande, der endnu ikke har opnaaet denne; den har altsaa intet Formaal inden for dette Lands Kvindearbejde, men har gennem sit Forslag og ikke mindst dets Moti­vering sat sig i aabenlyst Modsætningsforhold til Kvindesagsorganisationerne saavel her i Danmark som i alle de Lande i Evropa, der nu har sluttet sig sammen om Alliancens udvidede Program. Dets Eksistensberettigelse synes herefter noget tvivlsom.

-  -  -

Paa Kongressen valgtes følgende Hovedbestyrelse,

Præsident: Mrs. Chapman Catt, U. S, A.

Marguerite de Witt Schlumberger, Frankrig.

Chrystal Macmillan. England,

Margery Corbett-Ashby, England.

Margherita Ancona, Italien,

Anna Lindemann, Tyskland.

Mrs. Stanly Mc Cormick, U, S, A.

Mme Girardel Vielle, Schweiz.

Anna Wicksell, Sverige.

Adéle Schreiber-Krieger, Tyskland.