« Tilbage til søgeresultaterne
Dansk Kvindesamfund og Finansloven 1921-22
Paa den nu forelagte Finanslov findes vedrørende D. K. følgende Forslag.
Tilskud til „Dansk Kvindesamfund”:
a. Vandrekursus i Husholdningslære og Oprettelse af Fripladser for ubemidlede Husmødre paa de af Samfundet oprettede Vandrekursus i Tilskæring og Kjolesyning, indtil.... 3000
b. Oprettelse af Kursus i Samfundslære......... 1000
— 4000
c. Tilskud til „Kvinden og Samfundet” .............. 600
Der er hertil knyttet følgende Anmærkninger:
Vandrekursus i Husholdningslære og Oprettelse af Fripladser for ubemidlede Husmødre paa de af Samfundet oprettede Vandrekursus i Tilskæring og Kjolesyning. Paa de aarlige Finanslove har der hidtil som Tilskud til Dansk Kvindesamfund været opført dels en Bevilling til Vandrekursus i Husholdningslære, hvilken Bevilling, siden Finansaaret 1912 -13 har andraget indtil 2000 Kr. aarlig, og dels en Bevilling til Oprettelse af Fripladser for ubemidlede Husmødre paa de af Samfundet oprettede Vandrekursus i Tilskæring og Kjolesyning, som siden Finansaaret 1913-14 har andraget indtil 1000 Kr. aarlig. Til begge disse Bevillinger har været knyttet det Forbehold, at Statstilskudets Størrelse ikke maa overstige de Beløb, Kvindesamfundet fra anden Side oppebærer til de nævnte Kursus.
Dansk Kvindesamfund har i et Andragende til Indenrigsministeriet anholdt om, at der paa Finansloven for 1921-22 til de to nævnte Kursus maa blive bevilget Tilskud af Samme Størrelse som hidtil, men saaledes at Samfundet frit kan disponere over det samlede Beløb, der maatte blive bevilget til disse Formaal, idet det da er Samfundets Hensigt eventuelt at anvende et større Beløb end hidtil til de for Tiden stærkt efterspurgte Sykursus og et tilsvarende mindre Beløb til Husholdningskursus.
Da Ministeriet maa finde det rimeligt, at Samfundets Ønske imødekommes, foreslaas det, at der samlet bevilges et Beløb af indtil 3000 Kr., saaledes at Samfundet efter Forhandling med Indenrigsministeriet kan disponere over dette Beløb til de to ovenfor nævnte Kursus, dog med det Forbehold, at Statstilskudets Størrelse ikke kan overstige de Beløb, Samfundet fra anden Side oppebærer til de paagældende Kursus.
Til b. Oprettelse af Kursus i Samfundslære. Bevillingen blev første Gang optaget paa Finansloven for Finansaaret 1920-21 med det anførte Beløb, jfr. Anmærkninger til Finanslovforslaget 1920-21.