« Tilbage til søgeresultaterne

Styrelsesmøde d. 8. oktober 1887

« Se emneord

Styrelsesmøde afholdtes i Lykkesholms allé 7 d. 8/10 87 Kl. 7.

Alle vare mødte.
1. Protokollen for forr. Møde blev oplæst og underskrevet.
2. Frk. Frederiksen frembragte Spørgsmaalet om i det første Nr. af Kv. og Samf. at indrykke en Udtalelse fra Styrelsen til Medlemmerne ang. Sædelighedsspm.s og de derom i Sommerens Forløb rejste Skridts Forhold til Samfundets Program.
Der vedtoges følgende Forslag: 1) Der indrykkes en Udtalelse fra Styrelsen af det foreslaaede Indhold. Slutningen ændres efter de nu faldne Udtalelser. 2) Iøvrigt udtales Intet i Bladet om Sædelighedsdiskussionens Fortsættelse. 3) Hvilken Kritik og hvilke Principper, der skal anvendes overfor mulig senere Indkommende Artikler overlades foreløbig til Redaktørens Skjøn. – Sveistrup forbeholdt sig sin Frihed til i mulig indtrædende Tilfælde at fratræde uden den kontraktmæss. Opsigelse.
Derefter førtes en længere Forhdl. om Redaktionsforholdene.
3. Formanden medd. at der var indkommet 1000 Kr. til Fæstekont. og at Borgmester Hansen havde mdtl. meddelt hende, at vi vilde faa den ønskede Autorisation til at drive Fæstekontor. Hun foreslog dernæst at vi nu strax skrev til Antagelse af en kvindelig Leder for Fæstekontoret og foreslog til denne Plads: Frk. Vilhelmine Møller. Det vedtoges at antage Frk. Møller paa 1 Maaneds Opsigelse fra Fæstekontorets Oprettelse at regne. Hun lønnes foreløbig med 600 Kr. foruden fri Bolig, Lys og Brændsel. Udvalget opretter Kontrakt med hende.
4. Formanden meddelte, at Fru Ree i Aalborg havde tilstillet os som foræring 10.000 Expl af Fru St.F.’s Smaaskrift til fri Afbenyttelse. Det vedtoges at anmode Fru Ree om foreløbig at tilstille Kontoret 1000 Expl. Nærmere Beslutning om deres Anvend. opsættes til et senere Møde.
5. Formanden forebragte Spm. om at omsende Bestillingssedler paa Dansk ”Good Templar” med Kv. og Samf., hvorfor der er lovet os Gjengæld. Det vedtoges at overlade Afg. heraf til Redaktionen.
6. Paa Forslag af Formanden vedtoges det at bemyndige hende til, at lade vort i Materie henliggende Oplag af de 2 første Aargange af Kv. og Samf. hæfte forsaav. det skjønnes at Udgifterne derved – efter indhentede Oplysn. og Overslag – vil kunne dækkes Salg af dem.
7. Foredrag og Sammenkomster i Kjøbenhavn. Sveistrup havde anm. Rektor Dahl om at holde Foredrag om Kvinders kommunale Forretn. Da Dahl ikke turde paatage sig det, havde Høgsbro derefter forsøgsvis henv. sig til Kasserer Jørgensen, der heller ikke mente at L. Schrøder eller Enevold Sørensen kunde eller vilde gjøre det. Det vedtoges at Form. indbyder K [kan ikke læses] Anton Bille til at indlede en saad. Forhdl. Vil han ikke, opfordrer Høgsbro Th. Nielsen, Landsthingsmanden, dertil. Først efter at dette Møde er fastsat, tages Beslutn. om Afh. af den første selsk. Sammenk.
8. M.h.t. selsk. Sammenk. vedtoges det at give Udv. fri Hænder men lægge dem billig og fælles Beværtn. paa Sinde. Udv. bestaar af Form., Hr. Sveistrup og Frk. Rosina Heckscher.
9. Form. frl. et Brev fra Fru Roed om Kvinders Vidnesbyrd, hv. overgaves til Høgsbros Varetægt for at han kan udarbejde et Lovf. desang.
10. Hr. Feddersen opl. et Brev fra 2 Telegrafistinder i Frederikshavn af 30/9 87 om den Forbigaaelse, som vises Kvinder under Telegrafvæsenet. Det overdroges til Frk. Gr. at indsamle nærmere Oplysn. ang. dette Spm. og dernæst om at affatte en Artikel derom til Kv. og Samf. og sætte sig i Forbindelse med vedk. Folkethingsudv. desang.
11. Sveistrup bragte Spm. om Bladets Udvid. til næste Aar frem: det opsattes til Drøft. paa næste Styrelsesmøde i Forb. med Spm. om dets Omsendelse til udenbys Medl., Nedsætt. af Kontingentet o.s.v.
Mødet hævet Kl. 10½.

Kirstine Frederiksen Elisabeth Grundtvig M. Arntzen Marie Rovsing født Schack
Svend Høgsbro Gustav H. V. Feddersen