« Tilbage til søgeresultaterne

Forretningsudvalgsmøde 20. marts 1918

« Se emneord

Afskrift af Protokollen for Forretningsudvalget i Dansk Kvindesamfunds Fællesstyrelse.
Der afholdtes Møde i F.U. Onsdag d. 20. Marts 1918.
Tilstede var: Arenholt, Carstensen, Lemche, Møller og Stampe-Feddersen. Desuden var Th. Daugaard tilstede. - Hessel og Illum sendte Afbud.

Dagsorden.
1/ Fællesstyrelsesmødet i April.
2/ Billeder til Rigsdagen.
3/ Tilskud til Fredericia-Kredsen i Anledning af Fællesmødet.
4/ Valgene og Agitationen.
5/ Medlem til Husholdningskommissionen.
6/ Fællesmødet 1918.-
7/ Statspolitiet
8/ Forhøjede Priser.
9/ Formandsmødet 1918.
10/ Udv. ang. Indfødsretten.
11/ Adresse til Kejser Vilhelm ang. Armenierne.

ad. 1. Der er taget skriftlig Afstemning hos Fællesstyrelsens Medlemmer, om Dagene d. 11. og 12. April kan passe til henkoldsvis Udvalgs – og Fællesstyrelsesmøde. Resultatet af Afstemningen er:
11. og 12. April passer for Arenholt, Carstersen, Clay-Pedersen, Lemche, Moestrup, Møller, Olesen, Elisa Petersen, Rickmann, Stampe-Feddersen og Tolderlund. Andersen og Riising-Rasmussen vi1 foretrække Mødet sat d. 12. og 13. men kan komme d. 11. og 12. (Den 12. og 13. kan Tolderlund umuligt ). - Illum kan møde d. 11. og 12., men henstiller at Mødet udsættes til efter Valgene. Hessel kan ikke give bestemt Besked, Holt er den eneste, for hvem det er umuligt at komme. (Ziersen har senere svaret, at hun stemmer for d. 12.). - Mødet sættes derefter til d. 12. April Kl. 10 Form. med forudgaaende Udvalgsmøder d. 11.

ad. 2. Der nedsættes et Udvalg bestaaende af Møller og Stampe-Feddersen med Ret til at supplere sig med Julie Laurberg og Astrid Paludan-Müller. Udvalget skal overveje og til Fællesstyrelsen fremkomme med Forslag om, hvorvidt det lader sig gøre at fremskaffe Billeder af Kvindevalgrettens Forkæmpere til ophængning paa det nye Christiansborg.

ad. 3. Fredericia-Kredsen søger om Tilskud paa Kr. 42,00 til Dækning af Kredsens udgifter til Annoncer i Anledning af Fællesmødet. Bevilges.

ad. 4. Der aflægges Beretning om det Arbejde, der udføres i Anledning af Valgene dels af Agitationsudvalget dels af D.K.s Landstingskredsudvalg (se vedkommende Udvalgs Protokol).

ad. 5. Ved skriftlig afstemning er Johanne Andersen valgt som D.K.s Medlem af den kommende Husholdningskommission, endnu foreligger der intet nyt om denne Sag fra ministeriet.

ad. 6. I Brev af 15. Marts meddeler Formanden for Aalborg- Kredsen, at Aalborg-Kredsen fastholder sin Indbydelse til Fællesmødet 1918 men under langt beskednere Former end de sidste.-F.U. vedtager, at foreslaa Aalborg-kredsen, at Mødet indskrænkes til et 2 Dages Møde og at det afholdes i Tiden mellem d. 7. og 21. Juni. Som særlig passende Dage foreslaas d. 14. og 15. eller d. 15. og 16.

ad. 7. Det vides, at Politikommissionen arbejder med en udvidelse af Statspolitiet. Spørgsmaalet henvises til Embedsudvalget til Undersøgelse, Da Loven om Statspolitiet blev vedtaget, forsømte D.K. at tale om Kvinders Adgang til Ansættelse i dette. Dette maatte nødig ske igen.

ad. 8. 1 Brev af 27. Febr. meddeler Bogtrykker Christtreu, at han paa Grund af en betydelig forøgelse af Arbejdslønnen ser sig nødsaget til at forhøje Prisen paa ”Kv. og Samf.” fra 1. Marts. Herefter vil et 8 Sides-Nummer koster 124 Kr. (før kostede det 112, 50) et 16 Sides-Nummer
vil koste 211 Kr., (før 195 Kr.). For 100 Numre paa 8 Sider bliver Prisen herefter 85 Øre (tidligere 75) og for 100 af de store Numre 1,45 (tidligere 1.25). Alle Priser eksklusive Papir.

ad. 9. Paa Formandsmødet om Aftenen samlede Helen Clay-Pedersen de Formænd, der blev tilbage paa Grundtvigs Hus. Hun lejede et Værelse til dem og beder om at faa Lejen herfor Kr. 9,00 udbetalt af Fælleskassen. Tiltrædes.

ad. 10. Den 20/1 nedsattes et Udvalg ang. dette Spørgsmaal. Udvalget bestod af Blöndal, Illum og Rickmann. Udvalget valgte et Medlem til at repræsentere et af Danske Kvinders Nationalraad nedsat Udvalg om det samme Spørgsmaal, men set specielt fra et internationalt Synspunkt.
Der blev indkaldt til et Møde fomylig i Nationalraadets Udvalg, og da Blöndal var fratraadt sendtes Meddelelsen til Illum, der erklærede ikke at være Medlem af Udvalget, der heller aldrig har meldt at være konstitueret.- G. Lemche mødte derfor i sidste Øjeblik til Mødet, der drejede sig om at indsende et Andragende til den danske Regering om at en Kvinde, der gifter sig med en Udlænding maa beholde sin Indfødsret. Hun gjorde paa Mødet gældende, at et saadant Andragende kun
kunde indsendes med begge Foreningers Navne under, da D.K. jo netop arbejder for den indenrigske Side af Sagen. F.U. tiltræder denne Opfattelse.

ad. 11: Fra Forfatterinden Ingeborg Marie Sick foreligger Forespørgsel om D.K. vil underskrive en Henvendelse til Kejser Vilhelm om at skaane den sidste Rest af Armenierne fra at udleveres til Tyrkerne. F.U. har stærke Indvendinger at gøre mod Formen, og da det anser Henvendelsen
for et Slag i Luften, mener det at kunne fritage D.K. for at underskrive den. Dette vil Formanden mundtlig meddele Forslagsstilleren.
Mødet hævet Kl. 12.
Th. Daugaard
Protokolfører.


Marie Illum ønsker følgende tilføjet den d. 13. Marts udsendte Protokol: paa Protokollens 2. Side 1. Stk. Linie 4: - et saadant Eks. i øjeblikket. Formanden udtalte, at der hende bekendt ikke var sket
noget saadant, og at det selvfølgelig heller ikke fremtidig vilde finde Sted.
Paa Protokollens 3. Side Stk. 1 er glemt tilføjet: men man vedtog at bede Fru Hessel at overtage dette Arbejde.

Karen Hessel har ligeledes bebudet en Rettelse til Protokollen, da denne imidlertid ikke er indsendt d. 25. Marts, kan den først komme med næste Protokol, da jeg ikke anser det for heldigt at komme
ind paa at forsinke Protokollons Udsendelse, naar ikke som sidste Gang særlige Forhold gør det umuligt at faa den udsendt.
Rettelser til Protokollen plejer altid at staa i Begyndelsen af denne, men da Vokspladerne til denne Protokol var skrevet, da Rettelserne indløb, er dette Grunden til, at de denne Gang kommer sidst.
D. 25/3 - 1918
Th. Daugaard.