« Tilbage til søgeresultaterne
Forretningsudvalgsmøde 12. maj 1920
Afskrift af Protokollen for Forretningsudvalget i D.K.s Fællesstyrelse.
Der afholdtes Møde i F.U. Onsdag d. 12. Maj Kl. 7 ½ .
Mødt var: J. Arenholt,- A. Elgstrøm,- Ch. Hansen,- M. Illum,- A. Westergaard og Redaktøren A. Koch-Schiøler.
Dagsorden.
1) Fællesmødet i Vejen
2) Beretning om Kv. Bygning
3) Kongressen i Genève
4) Eventuelt.
Forud for Dagsordenen aflægger Formanden Beretning om de Forhandlinger, der efter Fællesstyrelsens Bemyndigelse er ført mellem Formanden og G. Lemche om Genoptagelse af Samarbejdet.
Formanden: Som det vil være Flst. bekendt fra Meddelelse paa tidligere Møde, har jeg ført nogle ganske uofficielle Forhandlinger med Gyrithe Lemche med det Formaal at formaa hende til at imødekomme vor Opfordring til hende, om at stifte Kredse i Sønderjylland, om at tale ved Mødet i Skibelund Krat og om - sammen med mig - at indlede en Diskussion paa Fællesmødet om D.K.s Fortid, Nutid og Fremtid.
Bag disse Forhandlinger laa for mig personlig tillige Ønsket om at søge den staaende Konflikt udjævnet og faa Gyrithe Lemche tilbage til Kvindesagsarbejdet indenfor D.K. og jeg ved, at dette ønske deles af andre indenfor Flst., saavel som af vore Kredse ude i Landet.
Disse Forhandlinger er siden bleven fortsat og har ført til det Resultat, at G.Lemche og jeg er blevet enige om de Forudsætninger, under hvilke et Samarbejde kan genoptages, og disse Forudsætninger
vil jeg nu gøre Rede for overfor F.U., idet jeg haaber paa Tilslutning fra dette.- Jeg skal dog forinden bemærke, at G. L. skriftligt har forhandlet ogsaa med andre Medlemmer af Flst.- ligeledes uofficielt - nemlig Elisa Petersen,- Johanne Andersen og Charlotte Hansen, at ogsaa jeg har forhandlet med disse, og at jeg har faaet deres Tilslutning til at genoptage Samarbejdet paa de for G.L. og mig antagelige Vilkaar.
G. Lemches Forudsætninger for at kunne imødekomme vore Anmodninger som ovenfor nævnt er a) at hun atter bliver Medlem af Fællesstyrelsen, thi kun ved paa denne Maade at være i nøje Kontakt med D.K.s Arbejde kan og vil hun stifte Kredse og optræde som Ordfører paa Fællesmøderne.-
Fru Lemche tænker sig, at der i Anledning af et forventet nyt sønderjydsk Distrikts Optagelse i D.K. skulde oprettes et nyt løst Mandat, til dette vilde hun være villig til at lade sig anbefale, men - da Fru L. i sin Tid efter eget Ønske udtraadte af Flst. var det som bekendt udelukkende for at stille sig solidarisk med Frk. Daugaard, og hun udtalte den Gang, at hun ikke vilde vende tilbage uden Frk. D.
b) Hun anmoder derfor Flst. om - forudsat, at den er villig til at genoptage Samarbejdet med hende indenfor Flst. - da samtidig at opfordre Frk. Daugaard til at lade sig anbefale som Suppleant for
G. Lemche som en lille Oprejsning for Th. Daugaard.- Skulde Th. D. afslaa dette, vil dette dog ikke være en Hindring for G. Lemches Kandidatur.
c) Den næste Forudsætning er en Ændring i Fælleslovenes § 4 i Overensstemmelse med det fra 3. Distrikt til Formandsmødet indsendte Forslag. - Som bekendt vedtoges paa Flst.-Mødet d. 11. April
følgende Forslag til Ændring af § 4.
§ 4.
”Kvinden og Samfundet" udgives af Dansk Kvindesamfund og er D.K.s Medlemsblad; det er Organ for Kvindesagen i Danmark og redigeres i Overensstemmelse med D.K.s Program og Fællesmødets Beslutninger.- Redaktøren antages og afskediges af Fællesstyrelsen og er ansvarlig for Bladets Indhold, der forelægges Formanden til Godkendelse".
Denne Affattelse vil Fru L. ikke gaa ind paa hvad angaar Formandens Godkendelse af Bladets Indhold. Hun synes, det er uværdigt for en Redaktør at skulle som en Skolepige med sin Stil stille til Godkendelse hos en overordnet med hvert No. - Derimod er G. L. ganske enig med mig i, at Formandens - d.v.s. - Flst.s Opfattelse af, hvorvidt Bladet holder den rigtige kvindesaglige, upartipolitiske Retningslinie bør være den afgørende, og at Redaktøren i denne Henseende skal rette sig efter Formandens Kendelse. Dette er for sig det afgørende, og jeg kan derfor gaa med til følgende Affattelse af § 4:
"Kv. og Samfundet" udgives af Dansk Kvindesamfund og er D.K.s Medlemsblad. Det er Organ for Kvindesagen i Danmark og redigeres af en ansvarlig Redaktør i Overensstemmelse med D.K.s Program og Fællesmødets Beslutninger. Redaktøren ansættes og afskediges af Fællesstyrelsen, der i fornødent Fald kan suspendere hende", paa Betingelse af, at G.L. og Flst. er enige om Fortolkningen af Paragraffen og at begge underskriver denne Fortolkning til Opbevaring i Arkivet eller som Protokoltilførsel.
Fortolkningen: "Dersom Formanden mener, at Redaktøren ikke redigerer Bladet ad den i § 4 anviste Retningslinie, kan Formanden rette Henstillinger til Redaktøren, og dersom Redaktøren ikke
vil bøje sig for Formandens Opfattelse, kan denne med Fællesstyrelsens Tilslutning suspendere og efter Kontraktens Udløb afskedige hende.- Det vil være en Selvfølge, at Formanden redegør for det skete paa førstkommende Fællesmøde, hvor Medlemmerne da vil faa Lejlighed til at udtale sig om det forefaldne."
G. L. mener, at denne Fortolkning fremgaar af, at Fællesstyrelsen ansætter, afskediger og eventuelt kan suspendere Redaktøren og er villig til at underskrive den oplæste Fortolkning.
Endelig har vi drøftet D.K.s Fremtid. - G.L. mener, at saavel vor Historie som vort Program peger længere ud end Opnaaelsen af den retslige Ligestilling, at vi - naar den engang er naaet - maa
videre ud ad Vejen, og at vi derfor ikke kan begrænse vor nuværende Virksomhed til Arbejdet for Ligestillingen, og jeg føler mig overbevist om, at et Flertal af Flst. her er enig med Fru L.- Jeg har blot hævdet, at for mig personlig er Retsskellets Slettelse det centrale - og at vort Arbejde i denne Henseende ikke bør forflygtiges ved Optagelsen af store nye Opgaver. Men om dette vil der efterhaanden, som Opgaverne melder sig, kunne diskuteres.
Med Hensyn til G. Lemches Betingelser vil jeg først gerne have Lov til at udtale, at jeg har pointeret overfor G.L., at jeg forudsatte, at der efter Samarbejdets eventuelle Genoptagelse blev slaaet en tyk Streg over alt forbigangent, at vi udelukkende samledes i fælles Interesse for Fremtiden og lod al Diskussion om Ret eller Uret, Skyld eller Ikke-Skyld til Konfliktens Opstaaen,
og alt hvad derhen hører af stort og smaat være forbi – for D.K.s Skyld var dette en Nødvendighed. G. Lemche var enig mod mig i dette.
Hvad G. Lemches Optagelse som Medlem af Fællesstyrelsen angaar, da kan denne ikke finde Sted ad den af Fru L. anviste Vej, da Flst. d. 11. April vedtog ikke at oprette et nyt, løst Mandat
(se Protokollen for Flst.-Mødet d. 11. April) dertil kommer, at ingen af Flst.-Medlemmerne skal paa Valg i 1920, da vi intet Fællesmøde holdt i 1917 og de nuværende Medlemmer alle er valgt
henholdsvis i 1918 og 1919. G. Lemche kan altsaa kun komme med, dersom et af de nuværende Medlemmer nedlægger sit Mandat. Dette er imidlertid Tilfældet, idet A. Elgstrøm har meddelt mig, at hun ikke ønsker Genvalg, da hendes Tid ikke tillader hende at paatage sig Arbejdet som Medlem af Flst. - Jeg er ganske sikker paa, at vi alle er enige om at beklage dette i allerhøjeste Grad; Frk.
Elgstrøms Samvittighedsfuldhed og Sagkundskab paa visse specielle Omraader har vi haft stor Glæde og Nytte af, men jeg forstaar, at Beslutningen er uigenkaldelig, og intet er jo saa galt, at det ikke er godt for noget. A. Elgstrøms Beslutning muliggør altsaa, at G.L. kan træde ind i hendes Sted som Medlem af F.U., eventuelt altsaa med Frk. Daugaard som Suppleant, hvis hun vil være villig
til at lade sig anbefale, og Fællesmødet vælger hende.
Om denne Redegørelse vil jeg nu gerne høre F.U.s Mening, idet jeg henstiller, at vi nu ogsaa slaar den tykke Streg over alt forbigangent og kun udtaler os om det foreliggende: l) G. Lemches og Th. Daugaards Genindtræden i Arbejdet 2) § 4 og 3) Fremtiden.
A. Westergaard og Charlotte Hansen anbefalede at tiltræde de i Formandens Redegørelse fremhævede Forudsætninger for Samarbejdets Genoptagelse. M. Illum og A. Elgstrøm udtalte deres Betænkelighed ved de opstillede Betingelser særlig m. H.t. § 4. – Forslaget vil derefter blive udsendt til Afstemning blandt Fællesstyrelsesmedlemmerne.
ad 1: Formanden fremlægger Forslag til foreløbig Dagsorden for Fællesmødet i Vejen:
Ankomst Kl. 1,18 og 4,20
Fredag: d. 2. Juli
Kl. 6 Eftm. Aabningsmøde
Kl. 8 Aft. Offentligt Møde (Ægteskabsloven)
Lørdag d. 3. Juli
Kl. 8 ½ - 9 Distrikterne holder Møde
Kl. 9 Gudstjeneste
Kl. 10-1 Forretningsmøde
a) Udvalgsberetninger
b) Statens Hjælp til Familieforsørgere med Diskussion.
Frokostpavse.
Kl. 2 ½ -6 Fortsættelse af Forretningsmødet
c) Valgstyrelsen vælges
d) Regnskab aflægges
e) Eventuelle Forslag fra Kredsene (skal være Hovedkontoret i Hænde inden 21. Maj)
f) Kvindesagens Opgave overfor Hjemmenes Arbejde
Diskussion
Middagspavse
Kl. 8 Offentligt Møde : D.K.s Fortid, Nutid og Fremtid
Søndag d. 4. Juli
Kl. 9 ½ - 1 Forretningsmøde
a) Lovændringen
h) Valg
Middagspavse
Kl. 3 Køretur til Skibelund
Kl. 4 Møde i Skibelund
Kl. 6 Spisning
Kd. 7 Køretur til Grænsen og tilbage til Vejen
Kl. 8 Fælles Kaffebord
Afrejse Kl. 10,44 og 11,45
Denne vedtoges efter nogen Drøftelse med nogle Smaaændringer.
ad 2: A. Westergaard beretter, at der har været Møde i " Kvindernes Bygning". Der skulde foretages Valg af Styrelse. Der var udefra kommet Forslag om, at D.K. som en af de største Foreninger, der var repræsenteret, skulde være repræsenteret indenfor Styrelsen, men Forslaget faldt.- Beretningen toges til Efterretning.
Ad 3: D.K.s Delegerede ved Kongressen bliver altsaa: Julie Arenholt, - Marie Illum,- Marie Riising-Rasmussen,- Helen Clay-Pedersen,- Inga Nalbandian.
Der er i F.U. Enighed om, at det sandsynligvis er umuligt at finde 6 Suppleanter, der vil rejse til Genéve paa egen Bekostning.
ad 4 a: D.K.s nuværende Sekretær, Frk. Sørensen, har opsagt sin Plads, men Formanden har talt med Frk. R. Nielsen, der tidligere har været ansat i 4 Aar paa D.K.s Kontor, og det er sandsynligt,
at hun vil vende tilbage (Gage foreløbig som Frk. Sørensen: 200 Kr. mdl.).
ad 4 b: Værten har atter sendt os en Opsigelse. M. Illum har været i Huslejenævnet og muligvis bliver Opsigelsen taget tilbage, men Lejen kan ventes at blive sat saa højt, at Kontoret af den Grund maa flyttes.
ad 4 c: Fra Laura Hansen, Medlem af D.K.s Kbhvn.s Kreds er kommet en Opfordring til Flst. om at arbejde for, at de nuværende 18 landstingsvalgte Medlemmer af Landstinget skal vælges af det
nyvalgte Landsting. F.U. vedtager at svare, at daF.U. mener, at en saadan Henvendelse ikke vil faa nogen Betydning, mener det lkke at burde rejse Spørgsmaalet.
Mødet hæves Kl. 11 ½
Kbhvn. d. 16. Maj 1920
A. Elgstrøm.
Der afholdtes Møde i F.U. Onsdag d. 12. Maj Kl. 7 ½ .
Mødt var: J. Arenholt,- A. Elgstrøm,- Ch. Hansen,- M. Illum,- A. Westergaard og Redaktøren A. Koch-Schiøler.
Dagsorden.
1) Fællesmødet i Vejen
2) Beretning om Kv. Bygning
3) Kongressen i Genève
4) Eventuelt.
Forud for Dagsordenen aflægger Formanden Beretning om de Forhandlinger, der efter Fællesstyrelsens Bemyndigelse er ført mellem Formanden og G. Lemche om Genoptagelse af Samarbejdet.
Formanden: Som det vil være Flst. bekendt fra Meddelelse paa tidligere Møde, har jeg ført nogle ganske uofficielle Forhandlinger med Gyrithe Lemche med det Formaal at formaa hende til at imødekomme vor Opfordring til hende, om at stifte Kredse i Sønderjylland, om at tale ved Mødet i Skibelund Krat og om - sammen med mig - at indlede en Diskussion paa Fællesmødet om D.K.s Fortid, Nutid og Fremtid.
Bag disse Forhandlinger laa for mig personlig tillige Ønsket om at søge den staaende Konflikt udjævnet og faa Gyrithe Lemche tilbage til Kvindesagsarbejdet indenfor D.K. og jeg ved, at dette ønske deles af andre indenfor Flst., saavel som af vore Kredse ude i Landet.
Disse Forhandlinger er siden bleven fortsat og har ført til det Resultat, at G.Lemche og jeg er blevet enige om de Forudsætninger, under hvilke et Samarbejde kan genoptages, og disse Forudsætninger
vil jeg nu gøre Rede for overfor F.U., idet jeg haaber paa Tilslutning fra dette.- Jeg skal dog forinden bemærke, at G. L. skriftligt har forhandlet ogsaa med andre Medlemmer af Flst.- ligeledes uofficielt - nemlig Elisa Petersen,- Johanne Andersen og Charlotte Hansen, at ogsaa jeg har forhandlet med disse, og at jeg har faaet deres Tilslutning til at genoptage Samarbejdet paa de for G.L. og mig antagelige Vilkaar.
G. Lemches Forudsætninger for at kunne imødekomme vore Anmodninger som ovenfor nævnt er a) at hun atter bliver Medlem af Fællesstyrelsen, thi kun ved paa denne Maade at være i nøje Kontakt med D.K.s Arbejde kan og vil hun stifte Kredse og optræde som Ordfører paa Fællesmøderne.-
Fru Lemche tænker sig, at der i Anledning af et forventet nyt sønderjydsk Distrikts Optagelse i D.K. skulde oprettes et nyt løst Mandat, til dette vilde hun være villig til at lade sig anbefale, men - da Fru L. i sin Tid efter eget Ønske udtraadte af Flst. var det som bekendt udelukkende for at stille sig solidarisk med Frk. Daugaard, og hun udtalte den Gang, at hun ikke vilde vende tilbage uden Frk. D.
b) Hun anmoder derfor Flst. om - forudsat, at den er villig til at genoptage Samarbejdet med hende indenfor Flst. - da samtidig at opfordre Frk. Daugaard til at lade sig anbefale som Suppleant for
G. Lemche som en lille Oprejsning for Th. Daugaard.- Skulde Th. D. afslaa dette, vil dette dog ikke være en Hindring for G. Lemches Kandidatur.
c) Den næste Forudsætning er en Ændring i Fælleslovenes § 4 i Overensstemmelse med det fra 3. Distrikt til Formandsmødet indsendte Forslag. - Som bekendt vedtoges paa Flst.-Mødet d. 11. April
følgende Forslag til Ændring af § 4.
§ 4.
”Kvinden og Samfundet" udgives af Dansk Kvindesamfund og er D.K.s Medlemsblad; det er Organ for Kvindesagen i Danmark og redigeres i Overensstemmelse med D.K.s Program og Fællesmødets Beslutninger.- Redaktøren antages og afskediges af Fællesstyrelsen og er ansvarlig for Bladets Indhold, der forelægges Formanden til Godkendelse".
Denne Affattelse vil Fru L. ikke gaa ind paa hvad angaar Formandens Godkendelse af Bladets Indhold. Hun synes, det er uværdigt for en Redaktør at skulle som en Skolepige med sin Stil stille til Godkendelse hos en overordnet med hvert No. - Derimod er G. L. ganske enig med mig i, at Formandens - d.v.s. - Flst.s Opfattelse af, hvorvidt Bladet holder den rigtige kvindesaglige, upartipolitiske Retningslinie bør være den afgørende, og at Redaktøren i denne Henseende skal rette sig efter Formandens Kendelse. Dette er for sig det afgørende, og jeg kan derfor gaa med til følgende Affattelse af § 4:
"Kv. og Samfundet" udgives af Dansk Kvindesamfund og er D.K.s Medlemsblad. Det er Organ for Kvindesagen i Danmark og redigeres af en ansvarlig Redaktør i Overensstemmelse med D.K.s Program og Fællesmødets Beslutninger. Redaktøren ansættes og afskediges af Fællesstyrelsen, der i fornødent Fald kan suspendere hende", paa Betingelse af, at G.L. og Flst. er enige om Fortolkningen af Paragraffen og at begge underskriver denne Fortolkning til Opbevaring i Arkivet eller som Protokoltilførsel.
Fortolkningen: "Dersom Formanden mener, at Redaktøren ikke redigerer Bladet ad den i § 4 anviste Retningslinie, kan Formanden rette Henstillinger til Redaktøren, og dersom Redaktøren ikke
vil bøje sig for Formandens Opfattelse, kan denne med Fællesstyrelsens Tilslutning suspendere og efter Kontraktens Udløb afskedige hende.- Det vil være en Selvfølge, at Formanden redegør for det skete paa førstkommende Fællesmøde, hvor Medlemmerne da vil faa Lejlighed til at udtale sig om det forefaldne."
G. L. mener, at denne Fortolkning fremgaar af, at Fællesstyrelsen ansætter, afskediger og eventuelt kan suspendere Redaktøren og er villig til at underskrive den oplæste Fortolkning.
Endelig har vi drøftet D.K.s Fremtid. - G.L. mener, at saavel vor Historie som vort Program peger længere ud end Opnaaelsen af den retslige Ligestilling, at vi - naar den engang er naaet - maa
videre ud ad Vejen, og at vi derfor ikke kan begrænse vor nuværende Virksomhed til Arbejdet for Ligestillingen, og jeg føler mig overbevist om, at et Flertal af Flst. her er enig med Fru L.- Jeg har blot hævdet, at for mig personlig er Retsskellets Slettelse det centrale - og at vort Arbejde i denne Henseende ikke bør forflygtiges ved Optagelsen af store nye Opgaver. Men om dette vil der efterhaanden, som Opgaverne melder sig, kunne diskuteres.
Med Hensyn til G. Lemches Betingelser vil jeg først gerne have Lov til at udtale, at jeg har pointeret overfor G.L., at jeg forudsatte, at der efter Samarbejdets eventuelle Genoptagelse blev slaaet en tyk Streg over alt forbigangent, at vi udelukkende samledes i fælles Interesse for Fremtiden og lod al Diskussion om Ret eller Uret, Skyld eller Ikke-Skyld til Konfliktens Opstaaen,
og alt hvad derhen hører af stort og smaat være forbi – for D.K.s Skyld var dette en Nødvendighed. G. Lemche var enig mod mig i dette.
Hvad G. Lemches Optagelse som Medlem af Fællesstyrelsen angaar, da kan denne ikke finde Sted ad den af Fru L. anviste Vej, da Flst. d. 11. April vedtog ikke at oprette et nyt, løst Mandat
(se Protokollen for Flst.-Mødet d. 11. April) dertil kommer, at ingen af Flst.-Medlemmerne skal paa Valg i 1920, da vi intet Fællesmøde holdt i 1917 og de nuværende Medlemmer alle er valgt
henholdsvis i 1918 og 1919. G. Lemche kan altsaa kun komme med, dersom et af de nuværende Medlemmer nedlægger sit Mandat. Dette er imidlertid Tilfældet, idet A. Elgstrøm har meddelt mig, at hun ikke ønsker Genvalg, da hendes Tid ikke tillader hende at paatage sig Arbejdet som Medlem af Flst. - Jeg er ganske sikker paa, at vi alle er enige om at beklage dette i allerhøjeste Grad; Frk.
Elgstrøms Samvittighedsfuldhed og Sagkundskab paa visse specielle Omraader har vi haft stor Glæde og Nytte af, men jeg forstaar, at Beslutningen er uigenkaldelig, og intet er jo saa galt, at det ikke er godt for noget. A. Elgstrøms Beslutning muliggør altsaa, at G.L. kan træde ind i hendes Sted som Medlem af F.U., eventuelt altsaa med Frk. Daugaard som Suppleant, hvis hun vil være villig
til at lade sig anbefale, og Fællesmødet vælger hende.
Om denne Redegørelse vil jeg nu gerne høre F.U.s Mening, idet jeg henstiller, at vi nu ogsaa slaar den tykke Streg over alt forbigangent og kun udtaler os om det foreliggende: l) G. Lemches og Th. Daugaards Genindtræden i Arbejdet 2) § 4 og 3) Fremtiden.
A. Westergaard og Charlotte Hansen anbefalede at tiltræde de i Formandens Redegørelse fremhævede Forudsætninger for Samarbejdets Genoptagelse. M. Illum og A. Elgstrøm udtalte deres Betænkelighed ved de opstillede Betingelser særlig m. H.t. § 4. – Forslaget vil derefter blive udsendt til Afstemning blandt Fællesstyrelsesmedlemmerne.
ad 1: Formanden fremlægger Forslag til foreløbig Dagsorden for Fællesmødet i Vejen:
Ankomst Kl. 1,18 og 4,20
Fredag: d. 2. Juli
Kl. 6 Eftm. Aabningsmøde
Kl. 8 Aft. Offentligt Møde (Ægteskabsloven)
Lørdag d. 3. Juli
Kl. 8 ½ - 9 Distrikterne holder Møde
Kl. 9 Gudstjeneste
Kl. 10-1 Forretningsmøde
a) Udvalgsberetninger
b) Statens Hjælp til Familieforsørgere med Diskussion.
Frokostpavse.
Kl. 2 ½ -6 Fortsættelse af Forretningsmødet
c) Valgstyrelsen vælges
d) Regnskab aflægges
e) Eventuelle Forslag fra Kredsene (skal være Hovedkontoret i Hænde inden 21. Maj)
f) Kvindesagens Opgave overfor Hjemmenes Arbejde
Diskussion
Middagspavse
Kl. 8 Offentligt Møde : D.K.s Fortid, Nutid og Fremtid
Søndag d. 4. Juli
Kl. 9 ½ - 1 Forretningsmøde
a) Lovændringen
h) Valg
Middagspavse
Kl. 3 Køretur til Skibelund
Kl. 4 Møde i Skibelund
Kl. 6 Spisning
Kd. 7 Køretur til Grænsen og tilbage til Vejen
Kl. 8 Fælles Kaffebord
Afrejse Kl. 10,44 og 11,45
Denne vedtoges efter nogen Drøftelse med nogle Smaaændringer.
ad 2: A. Westergaard beretter, at der har været Møde i " Kvindernes Bygning". Der skulde foretages Valg af Styrelse. Der var udefra kommet Forslag om, at D.K. som en af de største Foreninger, der var repræsenteret, skulde være repræsenteret indenfor Styrelsen, men Forslaget faldt.- Beretningen toges til Efterretning.
Ad 3: D.K.s Delegerede ved Kongressen bliver altsaa: Julie Arenholt, - Marie Illum,- Marie Riising-Rasmussen,- Helen Clay-Pedersen,- Inga Nalbandian.
Der er i F.U. Enighed om, at det sandsynligvis er umuligt at finde 6 Suppleanter, der vil rejse til Genéve paa egen Bekostning.
ad 4 a: D.K.s nuværende Sekretær, Frk. Sørensen, har opsagt sin Plads, men Formanden har talt med Frk. R. Nielsen, der tidligere har været ansat i 4 Aar paa D.K.s Kontor, og det er sandsynligt,
at hun vil vende tilbage (Gage foreløbig som Frk. Sørensen: 200 Kr. mdl.).
ad 4 b: Værten har atter sendt os en Opsigelse. M. Illum har været i Huslejenævnet og muligvis bliver Opsigelsen taget tilbage, men Lejen kan ventes at blive sat saa højt, at Kontoret af den Grund maa flyttes.
ad 4 c: Fra Laura Hansen, Medlem af D.K.s Kbhvn.s Kreds er kommet en Opfordring til Flst. om at arbejde for, at de nuværende 18 landstingsvalgte Medlemmer af Landstinget skal vælges af det
nyvalgte Landsting. F.U. vedtager at svare, at daF.U. mener, at en saadan Henvendelse ikke vil faa nogen Betydning, mener det lkke at burde rejse Spørgsmaalet.
Mødet hæves Kl. 11 ½
Kbhvn. d. 16. Maj 1920
A. Elgstrøm.