« Tilbage til søgeresultaterne
Styrelsesmøde 25. juni 1932
Afskrift af Protokollen for Dansk Kvindesamfunds Fællesstyrelse.
Fællesstyrelsen holdt Møde Lørdag den 25. Juni 1932 Kl. 9 paa Hotel "Victoria" i Fredericia.
Til Stede var: Formanden Marie Hjelmer, - Emilie Buchwald, - Esther Carstensen,- Marie Egeberg,- Karen Fogh,- Andrea Hedegaard,- Ida Holck,- Marie Illum,- Jensine Lomholt (Suppl.),- Eli Møller - Hedevig Matthiesen,- Dagmar Nielsen,- Charlotte Olsen,- Hulda Pedersen, - Thora Pedersen,- Johanne Schmidt (Suppl.),- Fritze Teisen,- Signe Tørsleff (Suppl.),- Redaktøren Anna Koch Schiøler.
Fraværende: Karen Beyer,- Thora Drøhse,- Kirsten Gloerfelt-Tarp, - Dida Dederding,- Camilla Perssen,- Elisa Petersen.
Dagsorden.
1) Meddelelser
2) Fællesmødet
3) Eventuelt.
ad 1. Formanden begyndte med at mindes Fru Hedevig Sonne Hald, som vi desværre har mistet. Dernæst sendte hun en Tanke til Fru Elisa Petersen, som hun vidste i Dag tænkte paa os, selv om hun paa Grund af Sygdom ikke kunde være til Stede.
ad 2. Formanden gik derefter straks over til Fællesmødets Dagsorden og begyndte med at gennemgaa Hovedindholdet af sin Beretning.
Formanden vilde mene, at vi skulde komme med en samlet Udtalelse til offentligheden samarbejdet af de forskellige Resolutioner, som skulde vedtages. Der nedsattes derefter et Udvalg til Udarbejdelse af en saadan Udtalelse samt Resolutionerne, bestaaende af Dagmar Nielsen,- Esther Carstensen,- Anna Koch Schiøler.
Til Dirigenter valgtes: Hulda Pedersen (for Formiddagen)
Marie Illum ( - Eftermiddagen)
Under "Udvalgsberetninger?
Thora Pedersen meddelte som Formand for Udv. ang. Undervisning i Barne- og Ungdomsskolen, at Arbejdet for Oprettelse af Ungdomsskoler var godt i Gang, og mange af D.K.s Kredse havde taget Sagen op. Det var saaledes som Forholdene laa, nærmest Reglen, at de unge Mænd fik videregaaende Undervisning efter det 14. Aar, og Undtagelsen, at de unge Piger fik det; af de 77.000, som slet ingen Uddannelse fik, var langt den største Del Kvinder. Th. P. vilde mene, at man paa Fællesmødet skulde komme med en Udtalelse om, hvor nødvendigt det var at faa de unge Kvinder i Ungdomsskolerne.
Signe Tørsleff gjorde opmærksom paa, at naar kun 26 % af Handelsskoleeleverne er Kvinder, maa det hænge sammen med Lærlingeloven.
Hulda Pedersen mente, at Fejlen laa i, at saavel de unge Kvinder som deres Forældre vægrede sig ved sig ved at oprette Lærlingekontrakt for de unge Pigers Vedkommende.
Dagmar Nielsen fandt, at det i lige saa høj Grad var Principalerne som Forældrene, der hindrede Oprettelse af Lærlingekontrakt.
Thora Pedersen udtalte sin Glæde over, at man som f. Eks. i Vraa havde gjort saa meget for Sagen
Karen Fogh forespurgte, om D.K. i Vraa havde gjort andet end at sætte Sagen i Gang, og om de derpaa havde trukket sig tilbage.
Fra forskellig Side udtaltes det, at men mente, D.K. maatte gøre, hvad det kunde, for at have Haand i Hanke dermed.
Signe Tørsleff meddelte, at man i Sønderjylland havde udmærket Hjælp for Ungdomsskolerne gennem Skolekonsulenterne. Men det var særlig Husholdnings- og Skrædersyningskursus, der var besøgt. Skulde man naa videre, maatte man sikkert faa det fremtvunget gennem Lærlingeloven.
J. Lomholt sluttede sig hertil.
Karen Fogh og Marie Illum udtalte begge, at man udmærket godt kunde arbejde principalt med Husholdning og Skrædersyning og saa søge at faa lidt andre Fag med.
Eli Møller spurgte, hvilke unge Piger der kom paa disse Kursus.
Hulda Pedersen svarede, at til Husholdningskursus i Aarhus mødte unge Piger fra alle Hjem: Studenter, Telefonister, Ekspeditricer og huslige unge Piger.
Esther Carstensen anmodede om fra Udvalget at faa et skriftligt Forslag til, hvad der skulde med i Udtalelsen.
Familieretsudvalget:
Marie Hjelmer forelagde det Forslag, som var udarbejdet af det nedsatte Udvalg ang. fraskilte Tjenestemandshustruers Pensioneret, og hvorefter Pensionen skulde deles mellem de fraskilte og den med Manden samlevende Hustru.
Fritze Teisen mente ikke, det var rigtigt som efter Forslaget at lade Afgørelsen af Fordelingen være endelig, saa at den ikke senere kunde ændres.
Emilie Buchwald udtalte, at man havde været nødt til at tænke lidt paa, at det af D.K. fremsatte Forslag ikke maatte blive en større Bekostning for Staten.
Fritze Teisen fandt, at naar man tog Hensyn til Staten, faldt Grundlaget for det hele bort.
Esther Carstensen, Emilie Buchwald, Marie Hjelmer og Ida Holck tog Del i Diskussionen.
Fritze Teisen mente, at det fremsatte Forslag kun vilde være til Gavn for Statskassen, og det var ikke dennes men Kvindernes Interesse, man skulde passe. - F.T. fremsatte Ændringsforslag, hvorefter Sætningen: "Denne Afgørelse kan ikke senere ændres" skulde udgaa af Forslaget.
Ved Afstemningen fik Ændringsforslaget 5, Udvalgets Forslag 6 Stemmer.
Det politiske Udvalg:
Dagmar Nielsen afgav Beretning om, at Udvalget havde tilbudt de Distrikter, hvor der skulde være Landstingsvalg et Instruktionskursus, som Fritze Teisen havde lovet at holde, i Tiden 22.-30. August.
J. Lomholt meddelte, at man i 2. Distrikt ikke mente at kunne faa det gennemført.
Charlotte Olsen havde ikke kunnet faa samlet Distriktsstyrelsen i 1. Distrikt, men man havde konfereret derom og vilde med Tak modtage Tilbudet.
Dagmar Nielsen mente ang. dette, at man maatte søge Støtte hos Partierne.
J. Lomholt tilføjede, at hun ikke kunde give noget endeligt Svar paa Tilbudet om Kursus, før hun havde talt med sin Distriktsstyrelse.
Marie Hjelmer understregede Eli Møllers Udtalelse om, at Partierne kun yder Støtte til det specielt partipolitiske Arbejde, men ikke til almindeligt oplysende politisk Arbejde.
Esther Carstensen havde Indtrykket af, at det politiske Arbejde var uhyre vanskeligt i 3. Distrikt,- mente, at en af Vejene, man maatte gaa, var gennem Pressen, og henstillede, at der hver Gang i "Kv.& Sf." kom en Opsats, der kunde indrykkes i Bladene.
E.C. fremsatte tillige Forslag om en Rejsesekretær.
Om Pressen oplystes det, at det i københavnske Blade var vanskeligt at faa noget optaget, men at Provinsbladenes Damesider meget tit refererede til Kv.& Sf.
Fritze Teisen mindede om, at Marie Christensen gaar ud af Landstinget, saa man maatte passe paa at faa en Kvinde ind i Stedet for.
J. Lomholt meddelte, at der var tænkt derpaa.
Ang. Rejsesekretærer udtalte Ida Holck, at hun kendte flere Rejsesekretærer, som gjorde et stort Arbejde for deres Foreninger.
Det internationale Arbejde.
Marie Hjelmer berettede om Samarbejdet med D.K.N. for at faa Kvinder med i Afrustningskonferencen og Arbejdskonferencen.
M.H.t. Folkeforbundet fortalte M.H. om, hvorledes man havde faaet en Henvendelse fra Henderson om, hvorledes man mente, Kvinder kunde komme med i Folkeforbundets Arbejde. Herpaa var der fra de forskellige Kvindeforeninger her svaret, at man ønskede forholdsmæssig Repræsentation af Kvinder i Folkeforbundet.
Jubilæumsfondsudvalget.
Marie Illum foreslog, at de 600 Kr. fra Margrethefonden skulde overgaa til Jubilæumsfonden.
Man kom atter ind paa Spørgsmaalet om en Rejsesekretær, og Ida Holck foreslog, at man forsøgte at faa Fru Skakke dertil.
Esther Carstensen
foreslog, at man stillede Forslag om at lade de 600 Kr. gaa til Forsøg med en Rejsesekretær.
Ida Holck mente, Arbejdet maatte blive: 1) at hverve Medlemmer, - 2) at holde Foredrag i Samraad med de lokale Formænd.
Karen Fogh fandt, at det vilde skade D.K. at hverve Medlemmer paa den Maade.
Dagmar Nielsen foreslog, at F.U. forbereder et bestemt Forslag om Ansættelse af en eller flere Rejsesekretærer til Afgørelse paa næste Fællesstyrelsesmøde. - Hvis F.U. anser det for ønskeligt selv at træffe Afgørelsen forinden, har den Fællesstyrelsens Bemyndigelse dertil.
Forslaget vedtoges ensstemmigt.
Marie Hjelmer støttede Kassererens Forslag om at lade de 600 Kr. gaa ind i Jubilæumsfonden. Det vedtoges enstemmigt.
Formanden omtalte en Forespøsrgsel fra Fredsligaens Formand i Fredericia om at sende en Sympatiadresse til Konferencen i Genève.
Anna Koch Schiøler valgtes til Overprotokolfører ved Fællesmødet med Assistance af Kontorassistenten.
Vejledning i Valg af Erhverv.
Hedevig Matthiesen havde intet nyt at meddele.
Presseudvalget.
Dagmar Nielsen syntes, det var vanskeligt at faa Pressen i Tale. Der nedsattes et særligt Presseudvalg, bestaaende af: Dagmar Nielsen, - Erna Kjeldskov, - Thora Pedersen, der skulde give Dagspressen Underretning fra Fællesmødet.
Sommerlejren.
Hulda Pedersen fortalte, at der sikkert trods de daarlige Tider vilde blive fuldt Hus paa Danebod.
Kommunevalget udgaar denne Gang. Derimod samles man om enkelte Emner: Folkeforbundet og Kvindehygiejne. Der skal være en Heldagstur til Danevirke og en mindre Tur til Dybbøl. - I Stedet for Karen Jeppe taler sandsynligvis Jenny Jensen, hendes Medarbejder. Talerne bliver desuden: Gyrithe Lemche, Esther Carstensen,- Dagmar Nielsen, Nanna Ingerslev og Frede Terkelsen.
I Stedet for Elisa Petersen foresloges det at opfordre Ida Raahauge Andersen til at tale i Sommerlejren, og dersom hun ikke kunde, da Lis Tørsleff.
Deling i Amtsdistrikter.
Dagmar Nielsen forelagde et nyt Forslag fra den sjællandske Distriktsstyrelse, hvorefter Landet deles i 18 Amter samt Distriktet København, dog saaledes at Holbæk, Svendborg, Thisted og Viborg Amter, indtil de har naaet et Medlemstal paa 300, ikke faar selvstændig Repræsentant
i Fællesstyrelsen, men vælger Repræsentant sammen med henholdsvis Frederiksborg, Odense, Hjørring og Ringkøbing. Derved vil der foreløbig blive 15 Distriktsformænd i Fællesstyrelsen. Desuden vælges 3 i København eller Omegn boende Medlemmer til Forretningsudvalg
sammen med den københavnske Distriktsformand og endelig 3 løse Mandater, valgt uden Hensyn til Bosted. Ialt vilde Fællesstyrelsen blive paa 21 Medlemmer.
Marie Egeberg: I vort Distrikt holder vi paa frivillig Deling. Det nye Forslag er kun fremsat af det sjællandske Distrikts Styrelse og er noget ganske nyt for os alle. Sagen kan ikke føres igennem i Morgen.
J. Lomholt: Vort Distrikt stiller Forslag om at udsætte Spørgsmaalet et Aar. De forskellige Forslag maa udsendes til alle Kredsene, saa de faar Tid og Lejlighed til at sætte sig ind deri.
Thora Pedersen: Jeg synes Ændringsforslaget er bedst; men jeg vil foreslaa, at Formanden for Fællesstyrelsen skal være med i F.U.
Emilie Buchwald: Et saa vigtigt Ændringsforslag burde være tilstillet det nedsatte Udvalg.
Dagmar Nielsen: Udvalget har gjort sit Arbejde og sluttet det. Senere har den sjællandske Distriktsstyrelse udarbejdet Ændringsforslaget.
Thora Pedersen: Jeg finder det meget besynderligt, at det nedsatte Udvalt ikke engang kende de Forslag, der er kommet.
Formanden: Jeg kan godt forstaa de Indvendinger, der er rejst, og tror derfor, vi maa ende med, som 2. Distrikt har foreslaaet, at udskyde Spørgsmaalet 1 Aar. Jeg finder Ændringsforslaget meget bedre end det første Forslag; kun synes jeg, det er for lidt med 4 Medlemmer i F.U., og Landsformanden bør ogsaa være Formand for F.U.
Karen Fogh: Jeg har ikke haft den Opfattelse, at vi i Udvalget var færdige med Arbejdet. Vi stillede et Forslag, og det blev debatteret og sluttede med den Henstilling, at man drøftede det paa Distriktsmøderne og derpaa sendte Resultaterne ind til Udvalget, og jeg synes, naar der er kommet et nyt Forslag, havde det været heldigt, om Udvalget havde holdt Møde.
Emilie Buchwald: Der staar intet om, at Udvalget har sluttet sit Arbejde; det vilde have været rimeligt, om det nye Forslag var blevet forelagt det nedsatte Udvalg. – Jeg tror ikke, dette Forslag vil blive saa meget bedre end det oprindelige.
Fritze Teisen: Jeg stiller Forslag om, at Fællesstyrelsen henviser nærværende Forslag til det Udvalg, der har siddet hidtil, som saa behandler det og sammenligner det og giver Indstilling til Fællesstyrelsen dertil. – Fællesstyrelsen maa saa i Morgen meddele, at man navnlig af den Grund, at der i sidste Øjeblik er kommet et nyt Forslag frem, ikke er blevet færdig med sine Overvejelser.
Dagmar Nielsen: Jeg har bundet mig til at fremlægge Ændringsforslaget i Morgen.
Fællesstyrelsen mente ikke, der var noget i Vejen for, at D.N. i sin Indledning meddelte, at der var kommet dette nye Forslag, men at det var kommet saa sent, at Fællesstyrelsen ikke havde kunnet tage Stilling dertil.
Forholdet til D.K.N.
Marie Hjelmer: Det Udvalg, Fællesstyrelsen har nedsat ang. dette Spørgsmaal, bestaaende af Fritze Teisen, Estrid Hein og mig, har holdt flere Møder, hvor vi har drøftet Forholdet, og vi har ogsaa haft Møder sammen med Nationalraadets Udvalg. Vi har indsendt nogle Forslag til D.K.N., som vi mente kunde ligge til Grund for de videre Forhandlinger, og der har vi krævet
1) at Bestyrelsen skulde bestaa af Repræsentanter for de større Foreninger inden for Sammenslutningen.
2) at der skal holdes mindst 2 repræsentantskabsmøder om Aaret.
3) at D.K.N. ikke maa holde offentlige Møder uden at forhandle med de Foreninger, hvis Interesser berøres.
4) at D.K.N.s. Udvalg skal bestaa af Repræsentanter for de Foreninger, hvis Arbejdsomraade berøres.
5) at Henvendelser fra D.K.N. til Regeringen og Offentligheden udtrykkelig skal underskrives med de Foreningers Navn, der er med i Henvendelsen.
6) at D.K.N. ikke maa optræde som selvstændig Forening.
De første 5 Punkter har D.K.N. kunnet gaa med til, men det sidste det principielle, har de svaret Nej til. Jeg tror ikke, vi kan komme videre; vi maa prøve paa et Samarbejde og se, om det ikke gaar, naar vi kommer dem lidt nærmere og tager Del i deres Arbejdsplaner. Det er meget vigtigt for os, at vi ikke kommer til at optræde som 2 selvstændige Foreninger.
Fritze Teisen: Jeg ser ikke saa lyst paa det som Fru Hjelmer og venter ikke noget godt af et Samarbejde. Jeg tror, vi lige saa godt kan melde os ud.
Hedevig Matthiesen sluttede sig til Frk. Teisen.
Formanden: Jeg gaar uhyre nødigt med til et Brud. Derved vilde det sidste Baand mellem D.K. og D.K.N. falde, og saa risikerer vi, at vi kommer til at optræde paa forskellig Vis og indsender forskellige Henvendelser til Regeringen, og det vil skade Kvindesagen.
Dagmar Nielsen: I Sygekassebladet læste jeg forleden en Udtalelse i Anledning af Nationalraadets Henvendelse ang. Fødselsnarkose; der stod, at den var ganske fejlagtig og urigtig. Jeg har hørt om andre Foreninger, der er meget misfornøjede. Jeg er meget stærkt stemt for, at vi melder os ud; jeg tror, det vil styrke os.
Anna Koch Schiøler: I Dansk Sygeplejeraad er man meget vrede paa D.K.N.
Fritze Teisen: Jeg stiller det positive Forslag, at vi melder os ud.
Thora Pedersen: Lad os ikke tage en overilet Beslutning. Det, man hænger sig i, er et juridisk Spørgsmaal. - Det er ogsaa hændt, at D.K. har gaaet andre Kvindeforeningers Ærinde og ikke faaet Tak derfor. Vi maa ogsaa huske, at D.K.N. er en Afdeling af en meget omspændende Forening I.C.W., som har stor Betydning rundt om i Landene.
Marie Illum: Jeg forstaar slet ikke, hvorledes D.K.N. ifølge sine Love kan optræde, som de gør; jeg synes ikke, D.K. kan lade sig det byde.
Thora Pedersen: Jeg kan godt forstaa Nationalraadets Formand, naar hun vil være Medunderskriver paa Andragender og Henvendelser. Jeg synes ikke, vi skal hænge os saa meget i det.
Emilie Buchwald: Kan vi ikke henstille til Udvalget, der arbejder med Sagen, at det meddeler D.K.N., at vi, dersom vi ikke naar noget Resultat, næste Aar vil forelægge Forslag om Udmeldelse.
Formanden: Jeg vil ikke være med til at fremsætte en saadan Trusel, mens Udvalget forhandler, og i det Øjeblik da Nationalraadet lige er gaaet ind paa mange af vore Ønsker.
Marie Egeberg: Jeg synes, at naar vor Formand mener, det vil være meget betænkeligt med et Brud, saa maa vi ikke forcere det frem.
Kvindernes Bygning:
Marie Illum: Der er ikke sket noget, udover at der er indbragt et Forslag om Køb af en ny Ejendom, som eventuelt kunde egne sig. Det blev imidlertid forkastet.
Dagmar Nielsen: Jeg beklager, at vor Repræsentant kunde stemme mod et Forslag om at undersøge et Køb.
Marie Illum. Købet blev undersøgt; jeg var med dertil, og jeg syntes, det vilde have været et ufornuftigt Køb, tilmed i Tider, hvor man ikke er sikker paa at kunne sælge.
Kvindernes Radio-Landsudvalg.
Hedevig Matthiesen: Udvalgets Arbejde er stadig stigende; vi har et stort Arbejde med at gennemlæse og censurere Foredrag, hvoraf vi gennemsnitlig har 12-15 om Maaneden. Udgifterne til Porto, Kontor osv. betaler D.K. Vi har gentagne Gange ansøgt om at faa et Beløb dertil fra Statsradiofonien, men har hver Gang faaet Afslag.
Foredragsudvalget.
Hedevig Matthiesen henstillede, at Kredsene udtalte sig om, hvad de ønskede af Foredrag og Talere, saa at man havde lidt at rette sig efter, og ønskede at vide, om det i det hele taget var til nogen Hjælp med Foredragslisten i Bladet.
Johanne Schmidt ønskede, at Listen kunde komme noget før.
Marie Illum mente, at Opgaven nærmest maatte blive at finde nogle kvindelige Foredragsholdere frem; men det var vanskeligt Arbejde.
Signe Tørsleff anbefalede, at flere nærliggende Kredse sluttede sig sammen, saa at de havde Raad til at faa en virkelig god Taler.
Valgene.
Thora Pedersen havde meddelt, at hun ikke ønskede Genvalg, men lovede paa Opfordring af Fællesstyrelsen at blive.
Camilla Perssen, Kirsten Gloerfelt-Tarp og Dagmar Lustrup ønskede ikke Genvalg som Suppleanter.
Dida Dederding ønskede ikke Genvalg til F.U., da hendes Arbejde vanskeligt tillod hende at komme til Møderne, men hun var villig til at staa som Suppleant i Stedet for.
Mødet sluttet Kl. ca. 16 ½.
Protokollen ført af Emilie Buchwald, Johanne Schmidt og Margit Riis-Olsen.
Fællesstyrelsen holdt Møde Lørdag den 25. Juni 1932 Kl. 9 paa Hotel "Victoria" i Fredericia.
Til Stede var: Formanden Marie Hjelmer, - Emilie Buchwald, - Esther Carstensen,- Marie Egeberg,- Karen Fogh,- Andrea Hedegaard,- Ida Holck,- Marie Illum,- Jensine Lomholt (Suppl.),- Eli Møller - Hedevig Matthiesen,- Dagmar Nielsen,- Charlotte Olsen,- Hulda Pedersen, - Thora Pedersen,- Johanne Schmidt (Suppl.),- Fritze Teisen,- Signe Tørsleff (Suppl.),- Redaktøren Anna Koch Schiøler.
Fraværende: Karen Beyer,- Thora Drøhse,- Kirsten Gloerfelt-Tarp, - Dida Dederding,- Camilla Perssen,- Elisa Petersen.
Dagsorden.
1) Meddelelser
2) Fællesmødet
3) Eventuelt.
ad 1. Formanden begyndte med at mindes Fru Hedevig Sonne Hald, som vi desværre har mistet. Dernæst sendte hun en Tanke til Fru Elisa Petersen, som hun vidste i Dag tænkte paa os, selv om hun paa Grund af Sygdom ikke kunde være til Stede.
ad 2. Formanden gik derefter straks over til Fællesmødets Dagsorden og begyndte med at gennemgaa Hovedindholdet af sin Beretning.
Formanden vilde mene, at vi skulde komme med en samlet Udtalelse til offentligheden samarbejdet af de forskellige Resolutioner, som skulde vedtages. Der nedsattes derefter et Udvalg til Udarbejdelse af en saadan Udtalelse samt Resolutionerne, bestaaende af Dagmar Nielsen,- Esther Carstensen,- Anna Koch Schiøler.
Til Dirigenter valgtes: Hulda Pedersen (for Formiddagen)
Marie Illum ( - Eftermiddagen)
Under "Udvalgsberetninger?
Thora Pedersen meddelte som Formand for Udv. ang. Undervisning i Barne- og Ungdomsskolen, at Arbejdet for Oprettelse af Ungdomsskoler var godt i Gang, og mange af D.K.s Kredse havde taget Sagen op. Det var saaledes som Forholdene laa, nærmest Reglen, at de unge Mænd fik videregaaende Undervisning efter det 14. Aar, og Undtagelsen, at de unge Piger fik det; af de 77.000, som slet ingen Uddannelse fik, var langt den største Del Kvinder. Th. P. vilde mene, at man paa Fællesmødet skulde komme med en Udtalelse om, hvor nødvendigt det var at faa de unge Kvinder i Ungdomsskolerne.
Signe Tørsleff gjorde opmærksom paa, at naar kun 26 % af Handelsskoleeleverne er Kvinder, maa det hænge sammen med Lærlingeloven.
Hulda Pedersen mente, at Fejlen laa i, at saavel de unge Kvinder som deres Forældre vægrede sig ved sig ved at oprette Lærlingekontrakt for de unge Pigers Vedkommende.
Dagmar Nielsen fandt, at det i lige saa høj Grad var Principalerne som Forældrene, der hindrede Oprettelse af Lærlingekontrakt.
Thora Pedersen udtalte sin Glæde over, at man som f. Eks. i Vraa havde gjort saa meget for Sagen
Karen Fogh forespurgte, om D.K. i Vraa havde gjort andet end at sætte Sagen i Gang, og om de derpaa havde trukket sig tilbage.
Fra forskellig Side udtaltes det, at men mente, D.K. maatte gøre, hvad det kunde, for at have Haand i Hanke dermed.
Signe Tørsleff meddelte, at man i Sønderjylland havde udmærket Hjælp for Ungdomsskolerne gennem Skolekonsulenterne. Men det var særlig Husholdnings- og Skrædersyningskursus, der var besøgt. Skulde man naa videre, maatte man sikkert faa det fremtvunget gennem Lærlingeloven.
J. Lomholt sluttede sig hertil.
Karen Fogh og Marie Illum udtalte begge, at man udmærket godt kunde arbejde principalt med Husholdning og Skrædersyning og saa søge at faa lidt andre Fag med.
Eli Møller spurgte, hvilke unge Piger der kom paa disse Kursus.
Hulda Pedersen svarede, at til Husholdningskursus i Aarhus mødte unge Piger fra alle Hjem: Studenter, Telefonister, Ekspeditricer og huslige unge Piger.
Esther Carstensen anmodede om fra Udvalget at faa et skriftligt Forslag til, hvad der skulde med i Udtalelsen.
Familieretsudvalget:
Marie Hjelmer forelagde det Forslag, som var udarbejdet af det nedsatte Udvalg ang. fraskilte Tjenestemandshustruers Pensioneret, og hvorefter Pensionen skulde deles mellem de fraskilte og den med Manden samlevende Hustru.
Fritze Teisen mente ikke, det var rigtigt som efter Forslaget at lade Afgørelsen af Fordelingen være endelig, saa at den ikke senere kunde ændres.
Emilie Buchwald udtalte, at man havde været nødt til at tænke lidt paa, at det af D.K. fremsatte Forslag ikke maatte blive en større Bekostning for Staten.
Fritze Teisen fandt, at naar man tog Hensyn til Staten, faldt Grundlaget for det hele bort.
Esther Carstensen, Emilie Buchwald, Marie Hjelmer og Ida Holck tog Del i Diskussionen.
Fritze Teisen mente, at det fremsatte Forslag kun vilde være til Gavn for Statskassen, og det var ikke dennes men Kvindernes Interesse, man skulde passe. - F.T. fremsatte Ændringsforslag, hvorefter Sætningen: "Denne Afgørelse kan ikke senere ændres" skulde udgaa af Forslaget.
Ved Afstemningen fik Ændringsforslaget 5, Udvalgets Forslag 6 Stemmer.
Det politiske Udvalg:
Dagmar Nielsen afgav Beretning om, at Udvalget havde tilbudt de Distrikter, hvor der skulde være Landstingsvalg et Instruktionskursus, som Fritze Teisen havde lovet at holde, i Tiden 22.-30. August.
J. Lomholt meddelte, at man i 2. Distrikt ikke mente at kunne faa det gennemført.
Charlotte Olsen havde ikke kunnet faa samlet Distriktsstyrelsen i 1. Distrikt, men man havde konfereret derom og vilde med Tak modtage Tilbudet.
Dagmar Nielsen mente ang. dette, at man maatte søge Støtte hos Partierne.
J. Lomholt tilføjede, at hun ikke kunde give noget endeligt Svar paa Tilbudet om Kursus, før hun havde talt med sin Distriktsstyrelse.
Marie Hjelmer understregede Eli Møllers Udtalelse om, at Partierne kun yder Støtte til det specielt partipolitiske Arbejde, men ikke til almindeligt oplysende politisk Arbejde.
Esther Carstensen havde Indtrykket af, at det politiske Arbejde var uhyre vanskeligt i 3. Distrikt,- mente, at en af Vejene, man maatte gaa, var gennem Pressen, og henstillede, at der hver Gang i "Kv.& Sf." kom en Opsats, der kunde indrykkes i Bladene.
E.C. fremsatte tillige Forslag om en Rejsesekretær.
Om Pressen oplystes det, at det i københavnske Blade var vanskeligt at faa noget optaget, men at Provinsbladenes Damesider meget tit refererede til Kv.& Sf.
Fritze Teisen mindede om, at Marie Christensen gaar ud af Landstinget, saa man maatte passe paa at faa en Kvinde ind i Stedet for.
J. Lomholt meddelte, at der var tænkt derpaa.
Ang. Rejsesekretærer udtalte Ida Holck, at hun kendte flere Rejsesekretærer, som gjorde et stort Arbejde for deres Foreninger.
Det internationale Arbejde.
Marie Hjelmer berettede om Samarbejdet med D.K.N. for at faa Kvinder med i Afrustningskonferencen og Arbejdskonferencen.
M.H.t. Folkeforbundet fortalte M.H. om, hvorledes man havde faaet en Henvendelse fra Henderson om, hvorledes man mente, Kvinder kunde komme med i Folkeforbundets Arbejde. Herpaa var der fra de forskellige Kvindeforeninger her svaret, at man ønskede forholdsmæssig Repræsentation af Kvinder i Folkeforbundet.
Jubilæumsfondsudvalget.
Marie Illum foreslog, at de 600 Kr. fra Margrethefonden skulde overgaa til Jubilæumsfonden.
Man kom atter ind paa Spørgsmaalet om en Rejsesekretær, og Ida Holck foreslog, at man forsøgte at faa Fru Skakke dertil.
Esther Carstensen
foreslog, at man stillede Forslag om at lade de 600 Kr. gaa til Forsøg med en Rejsesekretær.
Ida Holck mente, Arbejdet maatte blive: 1) at hverve Medlemmer, - 2) at holde Foredrag i Samraad med de lokale Formænd.
Karen Fogh fandt, at det vilde skade D.K. at hverve Medlemmer paa den Maade.
Dagmar Nielsen foreslog, at F.U. forbereder et bestemt Forslag om Ansættelse af en eller flere Rejsesekretærer til Afgørelse paa næste Fællesstyrelsesmøde. - Hvis F.U. anser det for ønskeligt selv at træffe Afgørelsen forinden, har den Fællesstyrelsens Bemyndigelse dertil.
Forslaget vedtoges ensstemmigt.
Marie Hjelmer støttede Kassererens Forslag om at lade de 600 Kr. gaa ind i Jubilæumsfonden. Det vedtoges enstemmigt.
Formanden omtalte en Forespøsrgsel fra Fredsligaens Formand i Fredericia om at sende en Sympatiadresse til Konferencen i Genève.
Anna Koch Schiøler valgtes til Overprotokolfører ved Fællesmødet med Assistance af Kontorassistenten.
Vejledning i Valg af Erhverv.
Hedevig Matthiesen havde intet nyt at meddele.
Presseudvalget.
Dagmar Nielsen syntes, det var vanskeligt at faa Pressen i Tale. Der nedsattes et særligt Presseudvalg, bestaaende af: Dagmar Nielsen, - Erna Kjeldskov, - Thora Pedersen, der skulde give Dagspressen Underretning fra Fællesmødet.
Sommerlejren.
Hulda Pedersen fortalte, at der sikkert trods de daarlige Tider vilde blive fuldt Hus paa Danebod.
Kommunevalget udgaar denne Gang. Derimod samles man om enkelte Emner: Folkeforbundet og Kvindehygiejne. Der skal være en Heldagstur til Danevirke og en mindre Tur til Dybbøl. - I Stedet for Karen Jeppe taler sandsynligvis Jenny Jensen, hendes Medarbejder. Talerne bliver desuden: Gyrithe Lemche, Esther Carstensen,- Dagmar Nielsen, Nanna Ingerslev og Frede Terkelsen.
I Stedet for Elisa Petersen foresloges det at opfordre Ida Raahauge Andersen til at tale i Sommerlejren, og dersom hun ikke kunde, da Lis Tørsleff.
Deling i Amtsdistrikter.
Dagmar Nielsen forelagde et nyt Forslag fra den sjællandske Distriktsstyrelse, hvorefter Landet deles i 18 Amter samt Distriktet København, dog saaledes at Holbæk, Svendborg, Thisted og Viborg Amter, indtil de har naaet et Medlemstal paa 300, ikke faar selvstændig Repræsentant
i Fællesstyrelsen, men vælger Repræsentant sammen med henholdsvis Frederiksborg, Odense, Hjørring og Ringkøbing. Derved vil der foreløbig blive 15 Distriktsformænd i Fællesstyrelsen. Desuden vælges 3 i København eller Omegn boende Medlemmer til Forretningsudvalg
sammen med den københavnske Distriktsformand og endelig 3 løse Mandater, valgt uden Hensyn til Bosted. Ialt vilde Fællesstyrelsen blive paa 21 Medlemmer.
Marie Egeberg: I vort Distrikt holder vi paa frivillig Deling. Det nye Forslag er kun fremsat af det sjællandske Distrikts Styrelse og er noget ganske nyt for os alle. Sagen kan ikke føres igennem i Morgen.
J. Lomholt: Vort Distrikt stiller Forslag om at udsætte Spørgsmaalet et Aar. De forskellige Forslag maa udsendes til alle Kredsene, saa de faar Tid og Lejlighed til at sætte sig ind deri.
Thora Pedersen: Jeg synes Ændringsforslaget er bedst; men jeg vil foreslaa, at Formanden for Fællesstyrelsen skal være med i F.U.
Emilie Buchwald: Et saa vigtigt Ændringsforslag burde være tilstillet det nedsatte Udvalg.
Dagmar Nielsen: Udvalget har gjort sit Arbejde og sluttet det. Senere har den sjællandske Distriktsstyrelse udarbejdet Ændringsforslaget.
Thora Pedersen: Jeg finder det meget besynderligt, at det nedsatte Udvalt ikke engang kende de Forslag, der er kommet.
Formanden: Jeg kan godt forstaa de Indvendinger, der er rejst, og tror derfor, vi maa ende med, som 2. Distrikt har foreslaaet, at udskyde Spørgsmaalet 1 Aar. Jeg finder Ændringsforslaget meget bedre end det første Forslag; kun synes jeg, det er for lidt med 4 Medlemmer i F.U., og Landsformanden bør ogsaa være Formand for F.U.
Karen Fogh: Jeg har ikke haft den Opfattelse, at vi i Udvalget var færdige med Arbejdet. Vi stillede et Forslag, og det blev debatteret og sluttede med den Henstilling, at man drøftede det paa Distriktsmøderne og derpaa sendte Resultaterne ind til Udvalget, og jeg synes, naar der er kommet et nyt Forslag, havde det været heldigt, om Udvalget havde holdt Møde.
Emilie Buchwald: Der staar intet om, at Udvalget har sluttet sit Arbejde; det vilde have været rimeligt, om det nye Forslag var blevet forelagt det nedsatte Udvalg. – Jeg tror ikke, dette Forslag vil blive saa meget bedre end det oprindelige.
Fritze Teisen: Jeg stiller Forslag om, at Fællesstyrelsen henviser nærværende Forslag til det Udvalg, der har siddet hidtil, som saa behandler det og sammenligner det og giver Indstilling til Fællesstyrelsen dertil. – Fællesstyrelsen maa saa i Morgen meddele, at man navnlig af den Grund, at der i sidste Øjeblik er kommet et nyt Forslag frem, ikke er blevet færdig med sine Overvejelser.
Dagmar Nielsen: Jeg har bundet mig til at fremlægge Ændringsforslaget i Morgen.
Fællesstyrelsen mente ikke, der var noget i Vejen for, at D.N. i sin Indledning meddelte, at der var kommet dette nye Forslag, men at det var kommet saa sent, at Fællesstyrelsen ikke havde kunnet tage Stilling dertil.
Forholdet til D.K.N.
Marie Hjelmer: Det Udvalg, Fællesstyrelsen har nedsat ang. dette Spørgsmaal, bestaaende af Fritze Teisen, Estrid Hein og mig, har holdt flere Møder, hvor vi har drøftet Forholdet, og vi har ogsaa haft Møder sammen med Nationalraadets Udvalg. Vi har indsendt nogle Forslag til D.K.N., som vi mente kunde ligge til Grund for de videre Forhandlinger, og der har vi krævet
1) at Bestyrelsen skulde bestaa af Repræsentanter for de større Foreninger inden for Sammenslutningen.
2) at der skal holdes mindst 2 repræsentantskabsmøder om Aaret.
3) at D.K.N. ikke maa holde offentlige Møder uden at forhandle med de Foreninger, hvis Interesser berøres.
4) at D.K.N.s. Udvalg skal bestaa af Repræsentanter for de Foreninger, hvis Arbejdsomraade berøres.
5) at Henvendelser fra D.K.N. til Regeringen og Offentligheden udtrykkelig skal underskrives med de Foreningers Navn, der er med i Henvendelsen.
6) at D.K.N. ikke maa optræde som selvstændig Forening.
De første 5 Punkter har D.K.N. kunnet gaa med til, men det sidste det principielle, har de svaret Nej til. Jeg tror ikke, vi kan komme videre; vi maa prøve paa et Samarbejde og se, om det ikke gaar, naar vi kommer dem lidt nærmere og tager Del i deres Arbejdsplaner. Det er meget vigtigt for os, at vi ikke kommer til at optræde som 2 selvstændige Foreninger.
Fritze Teisen: Jeg ser ikke saa lyst paa det som Fru Hjelmer og venter ikke noget godt af et Samarbejde. Jeg tror, vi lige saa godt kan melde os ud.
Hedevig Matthiesen sluttede sig til Frk. Teisen.
Formanden: Jeg gaar uhyre nødigt med til et Brud. Derved vilde det sidste Baand mellem D.K. og D.K.N. falde, og saa risikerer vi, at vi kommer til at optræde paa forskellig Vis og indsender forskellige Henvendelser til Regeringen, og det vil skade Kvindesagen.
Dagmar Nielsen: I Sygekassebladet læste jeg forleden en Udtalelse i Anledning af Nationalraadets Henvendelse ang. Fødselsnarkose; der stod, at den var ganske fejlagtig og urigtig. Jeg har hørt om andre Foreninger, der er meget misfornøjede. Jeg er meget stærkt stemt for, at vi melder os ud; jeg tror, det vil styrke os.
Anna Koch Schiøler: I Dansk Sygeplejeraad er man meget vrede paa D.K.N.
Fritze Teisen: Jeg stiller det positive Forslag, at vi melder os ud.
Thora Pedersen: Lad os ikke tage en overilet Beslutning. Det, man hænger sig i, er et juridisk Spørgsmaal. - Det er ogsaa hændt, at D.K. har gaaet andre Kvindeforeningers Ærinde og ikke faaet Tak derfor. Vi maa ogsaa huske, at D.K.N. er en Afdeling af en meget omspændende Forening I.C.W., som har stor Betydning rundt om i Landene.
Marie Illum: Jeg forstaar slet ikke, hvorledes D.K.N. ifølge sine Love kan optræde, som de gør; jeg synes ikke, D.K. kan lade sig det byde.
Thora Pedersen: Jeg kan godt forstaa Nationalraadets Formand, naar hun vil være Medunderskriver paa Andragender og Henvendelser. Jeg synes ikke, vi skal hænge os saa meget i det.
Emilie Buchwald: Kan vi ikke henstille til Udvalget, der arbejder med Sagen, at det meddeler D.K.N., at vi, dersom vi ikke naar noget Resultat, næste Aar vil forelægge Forslag om Udmeldelse.
Formanden: Jeg vil ikke være med til at fremsætte en saadan Trusel, mens Udvalget forhandler, og i det Øjeblik da Nationalraadet lige er gaaet ind paa mange af vore Ønsker.
Marie Egeberg: Jeg synes, at naar vor Formand mener, det vil være meget betænkeligt med et Brud, saa maa vi ikke forcere det frem.
Kvindernes Bygning:
Marie Illum: Der er ikke sket noget, udover at der er indbragt et Forslag om Køb af en ny Ejendom, som eventuelt kunde egne sig. Det blev imidlertid forkastet.
Dagmar Nielsen: Jeg beklager, at vor Repræsentant kunde stemme mod et Forslag om at undersøge et Køb.
Marie Illum. Købet blev undersøgt; jeg var med dertil, og jeg syntes, det vilde have været et ufornuftigt Køb, tilmed i Tider, hvor man ikke er sikker paa at kunne sælge.
Kvindernes Radio-Landsudvalg.
Hedevig Matthiesen: Udvalgets Arbejde er stadig stigende; vi har et stort Arbejde med at gennemlæse og censurere Foredrag, hvoraf vi gennemsnitlig har 12-15 om Maaneden. Udgifterne til Porto, Kontor osv. betaler D.K. Vi har gentagne Gange ansøgt om at faa et Beløb dertil fra Statsradiofonien, men har hver Gang faaet Afslag.
Foredragsudvalget.
Hedevig Matthiesen henstillede, at Kredsene udtalte sig om, hvad de ønskede af Foredrag og Talere, saa at man havde lidt at rette sig efter, og ønskede at vide, om det i det hele taget var til nogen Hjælp med Foredragslisten i Bladet.
Johanne Schmidt ønskede, at Listen kunde komme noget før.
Marie Illum mente, at Opgaven nærmest maatte blive at finde nogle kvindelige Foredragsholdere frem; men det var vanskeligt Arbejde.
Signe Tørsleff anbefalede, at flere nærliggende Kredse sluttede sig sammen, saa at de havde Raad til at faa en virkelig god Taler.
Valgene.
Thora Pedersen havde meddelt, at hun ikke ønskede Genvalg, men lovede paa Opfordring af Fællesstyrelsen at blive.
Camilla Perssen, Kirsten Gloerfelt-Tarp og Dagmar Lustrup ønskede ikke Genvalg som Suppleanter.
Dida Dederding ønskede ikke Genvalg til F.U., da hendes Arbejde vanskeligt tillod hende at komme til Møderne, men hun var villig til at staa som Suppleant i Stedet for.
Mødet sluttet Kl. ca. 16 ½.
Protokollen ført af Emilie Buchwald, Johanne Schmidt og Margit Riis-Olsen.