« Tilbage til søgeresultaterne

Forretningsudvalgsmøde 30. januar 1945

« Se emneord

Udskrift af Forretningsudvalgets Protokol for Møde paa D.K.’s Kontor, Tirsdag den 30. Januar 1945 Kl. 15 paa Kontoret.

Tilstede var: Landsformanden Ingrid Larsen, Magda Andersen, Astrid Holten, Margr. Petersen, Inger Hempel, Lis Groes, Inga Dahlsgaard, Inger Gudme og Margot Petersen.

Dagsorden:
l. Meddelelser
a) Skrivelse til Kirkeministeriet
b) Sorø Husholdningsskoles 50-Aars Jubilæum
c) Propaganda for Piecerne
d) Kvindeorganisationernes Repræsentation i Statens Samarbejdskomité for Efterkrigsarbejde,
e) Oktoberlovens Revision
f) Lønningerne paa Avnstrup Sanatorium v/Nina Andersen.
g) Kontrakten med Handels og Kontormedhjælperforbundet for D.K.’s Kontorpersonale
h) Distrikternes Formandsmøde som lukket Møde v/Astrid Holten
i) Skolen for Arbejdsledige
2. Bladet - I Annoncekontrakten
II Nedskæringen af Papirrationen
3. Kønssygdommenes Bekæmpelse
4. Mødet ang. Open Door
5. Mindreaariges Arbejde
6. De kvlg. Præster og Udklip om andre Sager
7. Eventuelt

ad. 1.
a) Som vedtaget ved sidste Møde. havde vi indsendt Henvendelse til Kirkeministeriet om, "at Kirkeministeriet i Lighed med hvad andre Ministerier har gjort vil foranledige, at Sagen behandles
saaledes, at det nødvendige Forarbejde fra Ministeriets Side gøres, saaledes at Sagen kan komme til Behandling saasnart vi atter har en Regering og Rigsdag her i Landet.

b) Frk. Elgstrøm havde opsøgt Landsformanden os spurgt om D.K. vilde rette en Henvendelse om at Birgitte Berg Nielsen maatte blive indstillet til Fortjenstmedaillen i Guld i Anledning af, at Sorø
Husholdningsskole, som er startet paa hendes Initiativ, den 1. Maj d. A. har 50-Aars Jubilæum. Landsformanden gav en Redegørelse for Birgitte Berg Nielsens Arbejde. F.U. Medlemmerne var enige om, at man vilde støtte Tanken.
(Dette er strengt fortroligt) (se næste Prtk. herom, M.P.)

c) Man vedtog at udsende Piecer, som D.K. udgiver, til Flst. og Forretningsudvalges Medlemmer (incl. F.U.’s Suppleanter). Desuden at udsende en Anmeldelse til Kredsformændene med Anmodning om, at Formændene søger at faa disse Optaget i de lokale Blade. Desuden vilde man meddele, at Distrikts-og Kredsformænd kan faa Piecerne i Kommission naar de meddeler, hvor mange de vil have.

d) Landsformanden omtalte, at Anna Westergaard, Fanny Jensen og Else Zeuthen var repræsenteret i denne Komite og spurgte om D.K. kunde være tilfreds hermed. Man var enige om, at Landsformanden skulde tale med Dep.chef Koch og at Landsformanden skulde repræsentere
os her, hvis D.K. kunde faa en Repræsentant i Udvalget.

e) Landsformanden oplæste en Henvendelse fra D.K. til Indenrigsministeriet ved Formanden for Udvalget Ex. Sekrt. Horsten, ang. Rev. af Lov Nr. 81, 30/3-06, hvori vi anmodede om, at den kvlg. Repræsentant, nu Læge Fru Slot-Brun, der var kommet ind i Udvalget paa D.K’s Anmodning, ogsaa maa komme ind i Arbejdsudvalget.

f) Nina Andersen omtalte de Misforhold, der var paa Sanatoriet mellem de mandlige og de kvlg. Funktionærer, idet Mændenes Løn laa 4 Gange højere end Kvindernes. Sagen henvistes til Københavns Kredsen.
I denne Forbindelse vedtog man paa Opfordring af Inger Hempel, at optage Spørgsmaalet paa næste F.U. Møde om kvlg. Undersøgere under Kommunerne. Vedtaget at sende Forespørgsel til Distriktsformændene med Kopi til Kredsformændene i de større Byer.

g) Landsformanden gennemgik den fra Handels- og Kontormedhjælperforbundet udarbejdede Kontrakt, der omfattede Lønforholdene for Margot Petersen og Kirsten Kaas, samt for de Funktionærer, der senere maatte blive antaget af D.K. og Arbejdsforholdene i øvrigt. - Godkendt med mindre Ændringer.

h) Distrikternes Formandsmøde. Fru Holten spurgte, om disse Møder ikke skulde betragtes som lukkede Møder for Formændene. Man vedtog, at Mødet skulde være for Formændene eller for en
Suppleant ud af Kredsens Bestyrelse.

i) Skolen for Arbejdsledige anmodede om Støtte til sin Bazar.
Man vedtog at give et Sæt af Historien, samt at købe for l0 Kroner Lodsedler.

ad. 2)
I. Bladets Annoncer: Efter at vi havde indsendt Kopi af Kontrakten mellem Fru Bertha Juul og D.K. til Forsikringsselskabet SKJOLD, havde vi modtaget Brev som flg.:
"Den tilsendte Afskrift af Kontrakten med Fru Juul bekræfter vor Opfattelse af, at en Uredelighedsforsikring ikke er fyldestgørende Sikkerhedsstillelse i det foreliggende Tilfælde.
Vi skal imidlertid være villige til at overtage Uredelighedsforsikring under Forudsætning af
at Fru Juul fører selvstændigt Regnskab vedrørende Annoncetegning for Dansk Kvindesamfund,
at hun holder Kassebeholdningen afsondret fra egne Penge eller andre Midler,
at der oprettes selvstændig Girokonto
at der hver Maaned foretages fuldstændig Opgørelse og Afregning efter Genpart af Slutsedlerne, ved hvilken Lejlighed der ogsaa maa føres Kontrol med at der foreligger Slutsedler for
samtlige indrykkede Annoncer.
Forsikringen dækker kun Forbrug af betroede Midler, d.v.s. Forbrug af Beløb, der er indgaaet som Betaling for Annoncer, derimod dækker Forsikring ikke for Tab, som opstaar ved Kreditgivning, selv om denne er uberettiget. Forsikringen kan saaledes ikke blive virksom i Tilfælde af, at Fru Juul ikke kan afregne det fulde Beløb i Henhold til Slutsedlerne, der som Aarsagen er den, at dette Beløb endnu ikke er indbetalt til hende.
Endelig er vi af den Opfattelse, at et Forsikringsbeløb paa 5.000.- er alt for stort i Forhold til den forventede Omsætning, og at et Beløb paa 1500.- Kroner maa være rigeligt, naar der som forudsat foretages Afregning hver Maaned.
For saavidt Dansk Kvindesamfund kan tiltræde det ovenfor anførte, tør vi forvente vedlagte Genpart tilbagesendt med Accept, hvorefter vi vil udfærdige Police med Forsikringssum 1.500. - Kr.
Man enedes om at tiltræde denne Ordning.

II Nedskæring af Papirrationen til Kvinden og Samfundet: Trykkeriets Forretningsfører har været herovre fra Sønderborg for at forhandle med Varedirektoratet i Anledning af, at den hidtidige Dispensation desværre nu er frataget os. Vi har ogsaa selv her gentagne Forhandlinger med Direktoratet, men vi maa under alle Omstændigheder nu nedskære Forbruget. Muligvis vil et enkelt Blad i hvert Kvartal kunne udgaa paa 16 Sider og 2 Blade paa 8 Sider – muligvis maa alle Numrene skæres ned til 12 Sider - eller til endnu mindre Sideantal. – Endnu et Forsøg med en fornyet Henvendelse om en anden Ordning vil blive forsøgt.

ad. 3. Udvalget har set den Kortfilm, der p.T. vises og som viste sig udpræget at være en Mandsfilm. Udvalget vil forsøge at faa lavet en Film for Kvinder. Udvalget har ogsaa udarbejdet en Piece, som sælges ved Fru Daugaards Foredrag.

ad. 4. I Anledning af, at der paa den Aabne Dørs Generalforsamling, var opstaaet Uenighed ang. O.D.’s Principper i Forhold til Kvindesagen, (se Pkt. 5, i forrige Protokol) havde Københavns Kredsen inviteret F.U.’s Medlemmer indenfor en snæver Kreds den 19. ds. Desværre havde alle F.U.’s Medlemmer været forhindret i at møde, men Københavns Kredsens Repræsentant i F.U. havde været tilstede og gav et Referat. Man havde drøftet Forskellighederne mellem O.D.’s og D.K.N.’s Standpunkter, der var som flg.:
O.D.’s Standpunkt fremgaar af en Resolution fra dens 4. Konference i København 1935, hvori der sluttes med at erklære, at den kvindelige Arbejders ved Svangerskab eller Barnefødsel
opstaaede Uarbejdsdygtighed til hendes sædvanlige Arbejde, bør ligestilles i forsikringsmæssig Henseende - altsaa i de Love, der omfatter Syge- og Ulykkesforsikring - med enhver anden Arbejders Uarbejdsdygtighed, der omfattes af Bestemmelserne i disse Love. Hvor Lægeattest kræves i saadanne Tilfælde af den ene Arbejder, bør den ogsaa kræves af den anden Arbejder.
D,K.N.’s Henvendelse til Lønningskommissionen, som D.K. har tiltraadt, gaar ud paa, at kvindelige Tjenestemænd i Tilfælde af Graviditet og Fødsel, skal have Ret til ubegrænset Frihed med fuld Løn ved Fremlæggelse af Lægeattest for at "Sygedagene" ikke skal medregnes i den almindelige Sygestatistik, foreslaas indført særlige Blanketter til Registrering af denne "Sygelighedsperiode". Tjenestemændenes Forslag gaar ind for Ret til 8 Uger før og 8 Uger efter Fødselen og 2/3 Løn. Dog ved Fremlæggelse af Lægeattest fuld Løn.
Tjenestemændenes Fastsættelse af Periodens Varighed til 16 Uger, bygger bl. a. paa en Statistik fra Post- og Telegrafvæsenet, der viser, at Kvinder gennemsnitlig tager fri ca 16 Uger.
Baade D.K.N.’s og Tjenestemændenes Forslag er Særbeskyttelse, og er, hvis O.D.’s Stilling skal tages bogstaveligt, i Strid hermed.
Til Efterretning.

ad. 5. Signe Tørsleff havde udarbejdet Koncept til Henvendelse til Socialministeriet. Godkendtes af F.U.

ad. 6. Der havde været saa mange Udklip i den sidste Tid, der havde trængt til Svar og Landsformanden spurgte, om vi ikke skulde faa f.Eks. en Teolog til at svare for os. - Det samme skulde gælde Udklip om andre Sager. Landsformanden og Margot Petersen skulde opdele Sagerne og tænke nærmere over til hvilke Spørgsmaal, der særlig kunde blive Brug herfor og hvilke Personer, der kunde bruges hertil.

ad. 7.
a. Evt. -Astrid Holten fremdrog Spørgsmaalet om Kontorlukningen. Der havde været Tale om, at Sommertiden skulde rykkes endnu en Time frem fra 1/3. Mange Steder skulde Personalet begynde allerede nu Kl. 8, hvilket vilde betyde en stor Vanskelighed for Lysrationerne i Hjemmene, der i Forvejen var vanskelig gennemførlige. Landsformanden vilde paatale dette og andre Spørgsmaal ved et Møde hun alligevel skulde til næste Dag i Handelsministeriet.
b. Lis Groes gjorde opm. p. en Piece, der var kommet fra Venstres Landsorg. om "KVINDEN SOM SAMFUNDSBORGER" af mag. art. Marie-Louise Palludan.
c) Lis Groes havde talt med Direktør Toftegaard fra Bikuben om Støtte til Arbejdet for Husmoderferie. - Dir. T. havde lovet at omtale Sagen paa Sparekassernes Landsmøde i Odense midt i næste Maaned.

Protokollen ført af Margot Petersen, underskrevet af:
Ingrid Larsen, Inger Hempel, Astrid Holten, Lis Groes, Inga Dahlsgaard,