« Tilbage til søgeresultaterne
Forretningsudvalgsmøde 28. august og 4. september 1945
Udskrift af Forretningsudvalgets Protokol.
Tirsdag den 28. August 1945 Kl. 16 afholdt F.U. Møde paa D.K.’s Kontor.
Tilstede var: Landsformanden Ingrid Larsen, Alma Andersen, Astrid Holten, Karen Schack, Inger Hempel, Nikoline Winther, Inga Dahlsgaard, Lis Groes, Magda Andersen og Margot Petersen.
Dagsorden:
1. Meddelelser
a) Sygekassen i Birkerød
b) Invalideforsikringen
c) Skrivelse til Handelsministeriet
d) Handelsministeriets Svar ang. Tøjrationering
e) Skrivelse fra Justitsministeriet
f) ” ” Arbejdsministeriet ang. Husmoderafløsning
g) ” ang. Ida Falbe Hansens Gravsten
) Hjælpen til Danske Syd for Grænsen
i) Besøget hos Presseattacheen
j) Brev fra Charlotte Grønnebæk
k) Socialministeriets Departementschefs Svar ang. ny Kommission om Børnehaver m.m. Dir. Leunings Svar.
l) Hvidovre-Rødovre.
m) Skrivelse fra Dansk Samling
n) Skrivelse ang. Oprettelse af fælles Statsseminarium
o) D.K.N.
p) I.W.S.A.’s Hovedstyrelsesmøde i Geneve 20.-24.Oktbr
q) Skrivelse fra Røde Kors og Red Barnet
r) Skrivelse fra Foreningen af Brevsamlere og Postexpeditører i Danmark
s) Henvendelse fra Ester Graff ang. Tobaksrationeringen
t) Henvendelse fra Sommerlejr-Udvalget
2. Bladet: Redaktør m.m.
3. Sommerlejren
4. Fællesstyrelsesmødets Dagsorden og Fællesmødets
5. Referat fra Udvalgsmøder: 1) Valglovsudvalget
6. Norske Kvinders Henvendelse til Regeringen
7. Eventuelt.
Før Dagsordenen tog man følgende, der var indkommet efter at Dagsordenen var udsendt.
I. Indbydelse fra De Samvirkende Invalideorganisationer til Møde d. 4.9. Kl. 19,30 ang. Revision af Invalidelovgivningen.
Alma Andersen lovede at gaa til Mødet, da Landsformanden ikke var i Stand dertil grundet paa Togtiderne.
II. Enkeudvalget meddelte, at det har faaet 7.000 Kroner til Arbejdet med en statistisk Undersøgelse af Enkers sociale Forhold.
III. Folkevirke. Landsformanden var blevet anmodet om at skrive en Artikel i Nationaltidende, men havde ikke kunnet gøre dette grundet paa Sommerferie.
Desuden Meddelelse om, at der nu var ansat en Rejsesekretær, der skulde danne Folkevirke-Afdelinger.
Landsformanden havde svaret, at man ikke var saa glad for Ordet ”Afdelinger”, da der ikke var Væsensforskel paa dette Ord og "Kredse", som de havde lovet ikke at benytte som Betegnelse -
derimod Samarbejds-Udvalg.
IV. Formanden for det huslige Udvalg Alma Andersen meddelte, at en Piece ang. D.K. og Det huslige Arbejde nu er udarbejdet og skal udsendes under Navnet "Hjemmenes Kvinder og D.K.".
V. Takkeskrivelse fra Fru Richters Familie. Alma Andersen lovede at skrive nogle Mindeord til næste Blad.
F.U. enedes herefter om at tage de større Punkter, før man tog Meddelelser for at kunne have god Tid til Bladet og Redaktør-Stillinger.
ad. 3. Sommerlejren: Lis Groes redegjorde for Lejrens Forløb. - Alt havde været meget vellykket. -
Fra Medlemmer, samlet i Lejren, var der indkommet følgende Forslag:
”1. Medlemmer af Dansk Kvindesamfund samlet til Sommerlejr i Nr. Ørslev henstiller til Fællesstyrelsen, at vi faar indført en Tidsgrænse for Indehavelse af Tillidsposter i Dansk Kvindesamfund. Naar Dansk Kvindesamfunds Kredse ikke gør sig tilstrækkeligt gældende,
skyldes det i mange Tilfælde, at der mangler nyt Liv, nyt Initiativ, nye Kræfter. Det er af Vigtighed, at nye Formænd vælges paa et Tidspunkt, hvor deres Forgængere endnu er til Raadighed med Vejledning, da D.K.’s Arbejde er mere kompliceret end de fleste andre Foreningers.
Vi finder det desuden af største Betydning, at Kvinder, der er blevet dygtiggjorte gennem Arbejde i D.K. ikke bliver stikkende i dette, men gaar videre ud, bl.a. i det politiske Liv, hvor der er saa haardt Brug for dem.
Som en passende Periode for Indehavelse af samme Tillidspost (Formandspost, Bestyrelsesmedlemmer el. lign) foreslaas 6 Aar, hvilket efter vore gældende Love vil sige, at man til Fællesstyrelsen kan genvælges to Gange.
Vi ønsker dette fremsat som et Lovforslag ved Fællesmødet og beder derfor Forretningsudvalget videresende det til Lovudvalget.
2. Vi henstiller til D.K. at rette Henvendelse til Regering og Rigsdag om Ændring af Lov l00 om kommende Valg § 29, første Stykke, hvori staar: "I et kommunalt Raad kan hverken Mand eller Hustru eller beslægtede i op- og nedstigende Linie samtidig være Medlemmer". Vi mener ikke, der bør være noget, der hindrer Mand og Hustru i begge at være Medlemmer.
3. Vi henstiller, at D.K. retter Henvendelse til Myndighederne om at faa ændret Loven om Sundhedsplejersker saaledes, at det paalægges alle Kommuner snarest at faa indført dette Tilsyn med Spædbørn. Yderligere anmoder vi D.K. at rette Henvendelse om at faa indført Sundhedsplejersker for Børn fra 1 Aar til Skolealderen. -
4. Vi anmoder D.K. om at Spørgsmaalet om Ægtefællers Samskat atter tages op, og at der rettes Henvendelser til Myndighederne herom.
5. Vi henstiller, at D.K. arbejder for at klarlægge Spørgsmaalene vedrørende unge Kvinders Faguddannelse (eller faar det siddende Udvalg til at arbejde).
6. Blandt de Foredrag, der er holdt paa Sommerlejren, mener vi, at Bodil Begtrups Foredrag: Børn, Forældre, Samfund, vil egne sig til Udgivelse i Dansk Kvindesamfunds Pieceserie."
F.U. vedtog at alle Punkterne skal forelægges Fællesmødet.
ad. pkt. 1: Skal videresendes til Lovudvalget forinden Forelæggelsen paa Fællesmødet.
ad. " 2: Skal videresendes til Valglovsudvalget forinden Forelæggelsen paa Fællesmødet,
ad " 3: Skal videresendes til Regering og Rigsdag efter Valget,
ad " 4: " " " Udvalget ang. gift Kvindes Skat i Forbindelse med det Familiepolitiske Udvalg.
ad. Pkt. 5: Formanden for Udvalget Unge Kvinders Faguddannelse skal indstændigt opfordres til at indkalde til Møde. Endvidere vedtoges, at Lis Groes og Inga Dahlsgaard skal udarbejde Forslag til Henvendelser herom, som skal forelægges Fællesmødet.
ad " 6: F.U. tiltraadte, at vi udgiver Bodil Begtrups Foredrag i Pieceform .
Endelig meddeltes, at Lejren i Aar havde givet Overskud paa ca 150. - Kr..
Kursuset for Studiekredsledere havde været meget vellykket, og det anbefales at lade vort Studiekredsudvalg udgive det.
De stedlige Landbokvinder, der havde deltaget i Lejren, havde været meget begejstrede for den og udtrykt ønsket om, at D.K. skulde arrangere en ”Sommerlejr” om Vinteren for dem i København.
F.U. syntes, at Spørgsmaalet skulde tages frem ved Fællesmødet, saa man fik Medlemmernes Mening en denne Tanke, som F.U. fandt god.
ad 2. Bladet: Redaktør m.m. Fru Magda Andersen meddelte, at Bladet nu igen kunde udgaa med 16 Sider, saaledes som det allerede var sket med August Bladet.
Ang. den nye Redaktør havde der været ca 27 Ansøgninger fra 18 Kvinder og [kan ikke læses] havde talt med 6 af Ansøgerne, hvoraf man straks havde [kan ikke læses]
Man drøftede de resterende Kvinders Kvalifikationer, men da der ikke var nogen, man kunde gaa fuldstændig ind for, forespurgte Margrethe Petersen, om der ikke var kommet en Ansøgning fra Inga Dahlsgaard, saaledes som det havde været paa Tale.
Inga Dahlsgaard meddelte, at hun havde ønsket at søge Stillingen, og kun undladt det for at give F.U. og Udvalget Lejlighed til at søge blandt andre kvalificerede.
F.U. overlod til Bladudvalget at træffe Afgørelsen mellem de 3 nævnte Ansøgere og Inga Dahlsgaard.
j) Brev fra Chll. Grønnebæk. Det vedtoges at skrive direkte til Fællesstyrelsen herom og ikke at lade det gaa med ud i Protokollen.
ad. 4. Fællesstyrelsesmødets Dagsorden og Fællesmødets. Man drøftede om man kunde fastholde at holde Fællesmødet d. 20.-21. Oktober, hvis Valget nu skulde afholdes i Oktober, som der var Tale om.
Man vedtog at fastholde Landsmødets Dato, men at skrive til Aarhus Kredsen, at saafremt Valget kom alt for nær til d. 20. Oktober maatte vi tage Spørgsmaalet op.
Man diskuterede, om man skulde tage Spørgsmaalet om kvindelig Værnepligt, obligatorisk Husholdningsuddannelse og en Medborger-Uddannelse op som Diskussionsemne.
Det oplystes, at Ungdomskredsen i København paatænkte at arrangere et Møde med disse Emner til Behandling.
Man var enige om at tage Spørgsmaalet op paa Mødet - men som lukket Møde med 2 ganske korte Indlæg fra de forskellige Synspunkter.
Endvidere vedtoges følgende foreløbige Dagsorden
Mødet aabnes Kl. 9. (Evt. begynde Fredag Aften, hvis den nye Køreplan tillader det.)
Lørdag d. 20. 1. Bannersang
2. Landsformanden byder Velkommen
3. Aarhus Borgmester byder Velkommen
4. Fællessang
5. Udnævnelse af Æresmedlemmer
6. Gyrithe Lemches Mindefond
7. Landsformandens Beretning
Frokost Kl. 12,30 - 14.
8. Diskussion om Beretningen
9. Kassereren aflægger Beretning
10. Forslag til Lovændringer
Kl. 19,30: Offentligt Møde: Socialdirektør Orla Jensen: Fremtidens sociale Forsorg.
Søndag. Kl. 8. Gudstjeneste
" 9. Distrikterne holder Møde
" l0. 11. Valg
12. Udvalgsberetninger
13. Beretninger fra Kredsene
Frokost Kl. 12,30 - 14.
14. Kvindelig Værnepligt - tvungen huslig Uddannelse
15. Resolutioner
16. Næste Aars Mødested
17. Eventuelt.
Fællesstyrelsen holder konstituerende Møde.
Foreslaaet, at man sendte en Liste ud over de siden sidste Møde behandlede Emner og bede Fællesstyrelsen om at krydse de Punkter af, der ønskes behandlet og at returnere Listen.
Vedtaget.
n) Skrivelse ang. Oprettelse af fælles Statsseminarium. Spørgsmaalet om Skolen i Emdrup. Forespørgsel fra Forstanderen Georg Christensen og Arvin om D.K. vilde tilslutte sig Henvendelsen.
Vedtages at tilslutte os.
ad 6. Norske Kvinders Henvendelse til Regeringen. Fra Norsk Kvindesagsforening var kommet Kopi af en Henvendelse til den norske Regering og Rigsdag i Anledning af en Redegørelse udarbejdet af Margarete Bonnevie om "Kvindernes Stilling i det demokratiske Samfund" og behandlede bl.a. Spørgsmaalene: Lige Løn for samme Arbejde, Samme Adgang som Mænd til alle Erhvervsgrene og til at avancere, Fuld Adgang til at beholde Arbejdet efter Giftermaal, Lettelse
for den gifte Kvinde med Børn f.Eks. ved Deltidsarbejde. Vedtoges at rundsende dette til F.U.’s Medlemmer.
p) I.W.S.A.’s Hovedstyrelsesmøde i Geneve. Indbydelse fra I.W.S.A. Møde 26.-24. Oktober i Geneve. Indbydelsen var til Edel Saunte og Margot Petersen, der er Repræsentanter i Hovedstyrelsen. Margot Petersen kunde ikke deltage grundet paa D.K.’s Fællesmøde. Edel
Saunte mente nok at kunne indrette sig med Hensyn til Tiden, men da det grundet paa Forholdene vilde blive en meget bekostelig Rejse, idet man antagelig denne Gang maatte rejse først til Stockholm og derfra tage Flyvemaskine via Paris til Geneve (antagelig ca l.000 Kr.) maatte vi denne Gang afstaa fra at deltage.
Mødet sluttede her, men det blev vedtaget at fortsætte d. 3. September.
Fortsættelse af Mødet d. 4. September Kl. 15.
Tilstede var: Ingrid Larsen, Magda Andersen, Alma Andersen, Lis Groes, Inga Dahlsgaard, Inger Hempel, Karen Schack og Margot Petersen.
Forinden man gik over til den egentlige Dagsorden, forelagde Landsformanden et Par Skrivelser, der var kommet siden sidste Møde.
I. Svar fra Socialministeriet paa vort Andragende af 2. Februar 1945 ang. Børns og unge Menneskers Arbejde. Det lød:
”…..Arbejds- og Socialministeriet har over Sagen brevvekslet med Direktoratet fer Arbejds- og Fabriktilsynet, der i Skrivelse af 1. August 1945 har henvist til § 52, Stk. 1 og 2, i den i 1938 af Udvalget angaaende Arbejderbeskyttelse afgivne Betænkning, hvorefter regelmæssig Budtjeneste helt vil være forbudt Børn under 14 Aar, og kun lejlighedsvis Budtjeneste vil være tilladt for
Børn fra 12 til 14 Aar, saaledes at kommunale Vedtægter angaaende den omhandlede Børnebeskæftigelse bliver overflødig. Direktoratet har samtidig udtalt, at der under Hensyn til, at Spørgsmaalet om en Gennemførelse af det paagældende Spørgsmaal nu er optaget til
Overvejelse, idet Sagen er forelagt Arbejdsraadet, næppe paa nærværende Tidspunkt er Anledning til at foretage en Separatændring af gældende Bestemmelser.
I denne Anledning skal man meddele, at Arbejds- og Socialministeriet kan henholde sig til det af Direktoratet udtalte."
II. Brev fra Hillerød Kredsens Formand ang. Forbigaaelse af en Kvinde til Stillingen som kvindelig Vejer og Maaler. Vedkommende havde været ansat i l0 Aar og var indstævnet som Nr. 1 af Byraadet.
Enige om, at Landsformanden skulde tale med Byraadet, før man gik videre i Sagen.
III. Formanden for Foredragsudvalget Magda Andersen havde skrevet til Udvalgets Medlemmer ang. Forslag til ny Foredragsliste, men desværre havde kun 4 af de 9 Distriktsformænd (incl. Udvalgets Formand) svaret. Nævnede dem, der ikke havde svaret.
Fru Magda Andersen mente, at man maatte vente med at udsende Listen til efter Fællesmødet i Forbindelse med hvilket man vilde indkalde til nyt Udvalgsmøde. – Vedtaget.
IV. Fru Magda Andersen forelagde en Annonce ang. Pasudstedelse i Nordre Birk, hvori man bl.a. for gifte Kvinder, Enker eller fraskilte forlangte, at de foruden deres Daabsattest skal forevise Vielsesattest samt Mandens Daabsattest, medmindre dennes Fødselsdato og Fødested fremgaaa af Vielsesattesten. Vedtaget at sende Skrivelse til Justitsministeriet herom og at sende Kopi til Pressen.
ad. 1.
a) Sygekassen i Birkerød. Landsformanden og Inger Hempel havde efter Vedtagelse paa et foregaaende F.U. Møde talt med Kontorchef Daniel i Sygekassedirektoratet ang. Sagen mellem D.K.’s Birkerød Kreds og Birkerød-Høsterkøb Sygekasse i Anledning af, at denne Sygekasse
havde forbigaaet en Kvinde ved Nyansættelse af Forretningsfører, tiltrods for at denne Kvinde i to Perioder havde været konstitueret som Forretningsfører og Kasserer og 2 Gange foretaget Regnskabsafslutningen for Sygekassen helt alene. Den sidste Periode havde endda været en Prøvetid med Henblik paa at ansætte Vedkommende, og Prøven var faldet saa heldig ud, at hun blev opfordret til at søge Stillingen. - Sygekassen havde imidlertid valgt en Murerarbejdsmand, der aldrig havde beskæftiget sig med Sygekassevæsen, men - hans Fader havde været Medlem af Sygekassens Bestyrelse !!! Kontorchefen udtalte, at denne Mand godt kunde have (andre) Egenskaber, der gjorde ham velegnet, at man var opmærksom paa Forholdet derude, men at man ikke kunde blande sig i Forholdene, hvor en Bestyrelse var blevet genvalgt med saa stor Majoritet.
Alle Ansøgere maatte tages i Betragtning, og Direktoratet havde gennemgaaet dem. Kontorchefen syntes, at den paagældende Dame burde have vævet blevet og sagt til Bestyrelsen, at naar hun nu skulde sætte den nye Mand ind i Arbejdet, saa burde de betale hende ordentligt derfor. Der var ogsaa Mænd, der var ude for den Slags prestigemæssige Tilsidesættelser, og Direktoratet kunde kun blande sig i Sagen, hvis det til Efteraaret viste sig, at Manden var uegnet.
b) Invalideforsikringen. Det var ikke rigtigt at der blev gjort Forskel paa Mænd og Kvinder i Invalideloven, saaledes som det fremgik af en Henvendelse til D.K. Det eneste man kunde sætte Fingeren paa, var, at man f.Eks. ikke kunde faa Reservefodtøj til Husmødre, og Inger Hempel havde gjort opmærksom paa, at det f.Eks. kunde være Nødvendigt, hvis de skulde følge Børn i Skole og derfor maatte have noget at skifte med i Lighed med Kvinder, der havde Udeerhverv.
c) Skrivelse til Handelsministeriet.Tørv: Landsformanden havde skrevet til Handelsministeriet og bl.a. rejst Spørgsmaalet om Motiveringen for de gældende Bestemmelser om Rationering af Tørv. Hertil havde Ministeriets Afdelingschef svaret, at Formaalet i første Række havde været at skaffe saavidt muligt alle Forbrugerne et vist Kvantum Tørv til at begynde Fyringen med. For at opnaa,
at saa mange Forbrugere som muligt faar en saadan Tildeling, havde det ikke været muligt i første Omgang at give Beboerne af Villaer og større Centralvarmefyrede Lejligheder Adgang til at købe mere end de øvrige Forbrugere, men saafremt Tørveproduktionen tillader det, er det Hensigten senere at give de Forbrugere, hvis Behov, paa Grund af større Lejligheder og Varmeanlæg, er særligt stort, Adgang til at forsyne sig med forholdsvis mere Brændsel end Beboerne i de mindre Kakkelovnsfyrede Lejligheder. Ogsaa fra anden Side havde man hørt om de Overtrædelser, Landsformanden havde gjort opmærksom paa, men Politiet havde jo p.T. saa meget andet at gøre, at det var begrænset, hvor megen Kraft, der kunde sættes ind paa dette. Tørverationeringen var iøvrigt lagt til Rette ud fra det Synspunkt, at vi kan risikere ikke at faa udenlandsk Brændsel, da Ministeriet endnu ikke havde nogen Meddelelse om, at man kan regne hermed.
d) Handelsministeriets Svar ang. Tøjrationering: Vi var blevet indkaldt til Møde i Handelsministeriet ang. Strømpemærke. Margot Petersen havde mødt for Landsformanden. Ca 20. ds. vilde et nyt Mærke for Kvinder og Piger samt et for Mænd og Drenge blive sat i Kraft. Man vilde sætte alt ind paa, at Fabriker, der ikke kan fabrikere Strømper, skal koncentrere sig om Fremstilling af Børnetøj bl.a. Gamachebukser, Pulowers og Bukser, saafremt Kapaciteten er til Stede.
Henad Jul mente man, der kunde sættes endnu et Mærke i Kraft til varmere Damestrømper.
Om ca 14 Dage vil vi blive indkaldt til Møde ang. Rationering af de kommende nye Varer.
e) Skrivelse fra Justitsministeriet. Der var kommet Afslag fra Justitsministeriet paa vor Ansøgning om en Mærkedag til Fordel for Kursus i Lighed med Fogelstads Skolen.
Enige om at anbefale Fællesstyrelsen, at vi i Stedet søger Tilladelse til at faa et Landslotteri til samme Formaal, evt. suppleret med Husmoderferie. Udvalget vilde supplere sig med Inga
Dahlsgaard.
f) Skrivelse fra Arbejdsministeriet ang. Husmoderafløsning. Arbejdsministeriet svaret 3/8 paa vor Skrivelse 28/6 om Husmoderafløsning som permanent Institution som et Led i Forsorgslovgivningen, at Spørgsmaalet for Tiden er under Overvejelse i Ministeriet, og at Ministeriet ved disse Overvejelser ogsaa vil optage Forhandlinger med de Institutioner, der har iværksat de omhandlede Foranstaltninger. Med Hensyn til Indtægtsgrænsen, saa mener Ministeriet ikke for Tiden at kunne foretage den foreslaaede Ændring, men Spørgsmaalet vil blive behandlet i Forbindelse med de forannævnte Overvejelser.
g) Skrivelse ang. Ida Falbe Hansens Gravsten. Der var kommet Brev fra O.R. Sgf. Aage Krenchel med Forespørgsel om, hvorvidt D.K., der i sin Tid bekostede Opsætning af et Monument for afdøde Frk. Ida Falbe Hansen, vilde have noget imod, at dette Monument, som blev nedtaget i Februar, da Elisabeth Grundtvig skulde begraves i samme Grav, nu blev genopsat, som nærmere angivet paa en med Brevet følgende Skrivelse.
Landsformanden svaret, at D.K. intet kunne have derimod.
h) Hjælp til Danske Syd for Grænsen. Ruth Siverts, Tønder meddelt, at vor Henvendelse til Kredsene om Støtte til Danske Syd for Grænsen havde givet et vældigt godt Resultat.
i) Besøget hos Presseattachéen. Landsformanden havde været hos Mrs. Thornton. Sagt, at vi haabede snart at komme i Forbindelse med de øvrige Landes Kvinder. – Desuden drøftet diverse sociale Spørgsmaal. Mrs. Thornton havde giver os forskelligt Stof til Bladet - ligesaa foranlediget Brev fra Mrs. Corbett Ashby.
j) Brev fra Chll. Grønnebæk. Se sidste Møde.
k) Socialministeriets Departementschefs Svar ang. ny Kommission om Børnehaver m.m.
Da det havde været fremme i Dagspressen, at der var blevet nedsat en Kommission, havde Landsformanden talt med Departementschef Koch, der havde sagt, at der vilde ikke blive nedsat nogen Kommission før efter Valget. Leuning havde sagt det samme.
l) Hvidovre-Rødovre. Landsformanden forelagde Spørgsmaalet om, hvorvidt Fru Nikolajsen skulde exkluderes af Kredsen i Samraad med Fællesstyrelsen, da hun efter det sidste Møde med os havde indkaldt andre Organisationer for at overtage Kontrollen med Husmoderafløsningen imod trufne Aftaler.
Det vedtoges at tildele Fru Nikolajsen en alvorlig Misbilligelse med Varsel om, at hun kunne risikere en Exklusion, hvis hun fortsætter med at genere vort Arbejde.
m) Dansk Samling. Dansk Samling havde meddelt, at Partiet gerne vilde opstille Kvinder, men da dets Kvinder ikke ønskede at lade sig opstille, vilde det gerne have D.K. til at hjælpe sig med at paavirke dem til at sige ja.
Landsformanden svaret, at vi fra Kontoret skulde udsende Skrivelse til Distriktsformændene om at tale paa Amtsmøder i Dansk Samling. Hvis vi fik Lister over de opstillede Kvinder, skulde vi sende dem til Distriktsformændene, som vi saa vilde haabe vilde virke for at overbevise Kvinder om, at de maa være med i Arbejdet i kommunale Raad og paa Rigsdagen.
Desuden havde Partiet skrevet, om D.K. vilde støtte dets Arbejde for obligatorisk Undersøgelse af svangre Kvinder mod Kønsygdommene. (Wassermann-Undersøgelse).
Enige om at svare, at da D.K. var upartipolitisk, kunde vi ikke støtte et enkelt Parti.
n) Skrivelse ang. fælles Statsseminarium. Se foregaaende Møde.
o) Danske Kvinders Nationalraad. Landsformanden havde været Medunderskriver paa en Henvendelse til Arbejds - og Socialministeriet om at henstille, at der kom Kvinder med i den danske Delegation til Arbejdskonferencen i Paris i Oktober.
Følgende var blevet foreslaaet: Kirsten Gloerfelt-Tarp og Anna Westergaard.
Til Efterretning.
p) I.W.S.A.’s Hovedstyrelsesmøde i Geneve 20.-24. Oktober. Se foregaaende Møde.
q) Skrivelse fra Røde Kors og Red Barnet. Røde Kors og Red Barnet havde bedt os om at anbefale Hjælpen til franske Børn. Landsformanden havde underskrevet.
r) Skrivelse fra Foreningen af Brevsamlere. Foreningen af Brevsamlere havde takket os, fordi vi havde vist deres Sag Interesse.
Vilde evt. gerne en anden Gang have Lov at henvende sig til os.
s) Henvendelse fra Ester Graff ang. Tobakrationeringen. Ester Graff havde meddelt, at det maaske var en Opgave for D.K. at undersøge, om det paatænktes at gøre Forskel paa Mænd og Kvinder ved den eventuelle kommende Tobaksrationering.
F.U.. syntes ikke, vi skulde gøre noget medmindre vi fik Oplysninger om, at man virkelig vilde gøre Forskel.
Inga Dahlsgaard lovede at holde F.U. ajour hermed, da man havde Forbindelse med Spørgsmaalet.
Folkevirke: Et 24-Siders Blad vilde nu blive udgivet fra l/l paa Det Danske Forlag. I Redaktionskomiteen: Aagot Lading, Bodil Koch og Ingefred Juul Andersen. Skal koste ca 50 Øre pr. Nummer. Forlaget vilde tage hele den økonomiske Risiko.
Af Folkevirkes Tryksager kommer nu:
Fru Lowzows: Hvordan vælger vi
Knud Gedde: Dagligt Liv og Politik
Hal Koch: Hvad er Demokrati
Astrid Skoldbo: Hvad Byens Borgere bør vide
ad. 4. Fællesmødet: Man vedtog at fastholde de først ansatte Data uanset Valgets Dato.
ad. 2. Redaktørstillingen: Inga Dahlsgaard ansat under Forudsætning af Fællesstyrelsens Tilslutning.
Protokollen ført af: Margot Petersen
" underskrevet af:
Ingrid Larsen, Lis Groes, Alma Andersen, Inga Dahlsgaard,
Margrethe Petersen, Magda Andersen.
Tirsdag den 28. August 1945 Kl. 16 afholdt F.U. Møde paa D.K.’s Kontor.
Tilstede var: Landsformanden Ingrid Larsen, Alma Andersen, Astrid Holten, Karen Schack, Inger Hempel, Nikoline Winther, Inga Dahlsgaard, Lis Groes, Magda Andersen og Margot Petersen.
Dagsorden:
1. Meddelelser
a) Sygekassen i Birkerød
b) Invalideforsikringen
c) Skrivelse til Handelsministeriet
d) Handelsministeriets Svar ang. Tøjrationering
e) Skrivelse fra Justitsministeriet
f) ” ” Arbejdsministeriet ang. Husmoderafløsning
g) ” ang. Ida Falbe Hansens Gravsten
) Hjælpen til Danske Syd for Grænsen
i) Besøget hos Presseattacheen
j) Brev fra Charlotte Grønnebæk
k) Socialministeriets Departementschefs Svar ang. ny Kommission om Børnehaver m.m. Dir. Leunings Svar.
l) Hvidovre-Rødovre.
m) Skrivelse fra Dansk Samling
n) Skrivelse ang. Oprettelse af fælles Statsseminarium
o) D.K.N.
p) I.W.S.A.’s Hovedstyrelsesmøde i Geneve 20.-24.Oktbr
q) Skrivelse fra Røde Kors og Red Barnet
r) Skrivelse fra Foreningen af Brevsamlere og Postexpeditører i Danmark
s) Henvendelse fra Ester Graff ang. Tobaksrationeringen
t) Henvendelse fra Sommerlejr-Udvalget
2. Bladet: Redaktør m.m.
3. Sommerlejren
4. Fællesstyrelsesmødets Dagsorden og Fællesmødets
5. Referat fra Udvalgsmøder: 1) Valglovsudvalget
6. Norske Kvinders Henvendelse til Regeringen
7. Eventuelt.
Før Dagsordenen tog man følgende, der var indkommet efter at Dagsordenen var udsendt.
I. Indbydelse fra De Samvirkende Invalideorganisationer til Møde d. 4.9. Kl. 19,30 ang. Revision af Invalidelovgivningen.
Alma Andersen lovede at gaa til Mødet, da Landsformanden ikke var i Stand dertil grundet paa Togtiderne.
II. Enkeudvalget meddelte, at det har faaet 7.000 Kroner til Arbejdet med en statistisk Undersøgelse af Enkers sociale Forhold.
III. Folkevirke. Landsformanden var blevet anmodet om at skrive en Artikel i Nationaltidende, men havde ikke kunnet gøre dette grundet paa Sommerferie.
Desuden Meddelelse om, at der nu var ansat en Rejsesekretær, der skulde danne Folkevirke-Afdelinger.
Landsformanden havde svaret, at man ikke var saa glad for Ordet ”Afdelinger”, da der ikke var Væsensforskel paa dette Ord og "Kredse", som de havde lovet ikke at benytte som Betegnelse -
derimod Samarbejds-Udvalg.
IV. Formanden for det huslige Udvalg Alma Andersen meddelte, at en Piece ang. D.K. og Det huslige Arbejde nu er udarbejdet og skal udsendes under Navnet "Hjemmenes Kvinder og D.K.".
V. Takkeskrivelse fra Fru Richters Familie. Alma Andersen lovede at skrive nogle Mindeord til næste Blad.
F.U. enedes herefter om at tage de større Punkter, før man tog Meddelelser for at kunne have god Tid til Bladet og Redaktør-Stillinger.
ad. 3. Sommerlejren: Lis Groes redegjorde for Lejrens Forløb. - Alt havde været meget vellykket. -
Fra Medlemmer, samlet i Lejren, var der indkommet følgende Forslag:
”1. Medlemmer af Dansk Kvindesamfund samlet til Sommerlejr i Nr. Ørslev henstiller til Fællesstyrelsen, at vi faar indført en Tidsgrænse for Indehavelse af Tillidsposter i Dansk Kvindesamfund. Naar Dansk Kvindesamfunds Kredse ikke gør sig tilstrækkeligt gældende,
skyldes det i mange Tilfælde, at der mangler nyt Liv, nyt Initiativ, nye Kræfter. Det er af Vigtighed, at nye Formænd vælges paa et Tidspunkt, hvor deres Forgængere endnu er til Raadighed med Vejledning, da D.K.’s Arbejde er mere kompliceret end de fleste andre Foreningers.
Vi finder det desuden af største Betydning, at Kvinder, der er blevet dygtiggjorte gennem Arbejde i D.K. ikke bliver stikkende i dette, men gaar videre ud, bl.a. i det politiske Liv, hvor der er saa haardt Brug for dem.
Som en passende Periode for Indehavelse af samme Tillidspost (Formandspost, Bestyrelsesmedlemmer el. lign) foreslaas 6 Aar, hvilket efter vore gældende Love vil sige, at man til Fællesstyrelsen kan genvælges to Gange.
Vi ønsker dette fremsat som et Lovforslag ved Fællesmødet og beder derfor Forretningsudvalget videresende det til Lovudvalget.
2. Vi henstiller til D.K. at rette Henvendelse til Regering og Rigsdag om Ændring af Lov l00 om kommende Valg § 29, første Stykke, hvori staar: "I et kommunalt Raad kan hverken Mand eller Hustru eller beslægtede i op- og nedstigende Linie samtidig være Medlemmer". Vi mener ikke, der bør være noget, der hindrer Mand og Hustru i begge at være Medlemmer.
3. Vi henstiller, at D.K. retter Henvendelse til Myndighederne om at faa ændret Loven om Sundhedsplejersker saaledes, at det paalægges alle Kommuner snarest at faa indført dette Tilsyn med Spædbørn. Yderligere anmoder vi D.K. at rette Henvendelse om at faa indført Sundhedsplejersker for Børn fra 1 Aar til Skolealderen. -
4. Vi anmoder D.K. om at Spørgsmaalet om Ægtefællers Samskat atter tages op, og at der rettes Henvendelser til Myndighederne herom.
5. Vi henstiller, at D.K. arbejder for at klarlægge Spørgsmaalene vedrørende unge Kvinders Faguddannelse (eller faar det siddende Udvalg til at arbejde).
6. Blandt de Foredrag, der er holdt paa Sommerlejren, mener vi, at Bodil Begtrups Foredrag: Børn, Forældre, Samfund, vil egne sig til Udgivelse i Dansk Kvindesamfunds Pieceserie."
F.U. vedtog at alle Punkterne skal forelægges Fællesmødet.
ad. pkt. 1: Skal videresendes til Lovudvalget forinden Forelæggelsen paa Fællesmødet.
ad. " 2: Skal videresendes til Valglovsudvalget forinden Forelæggelsen paa Fællesmødet,
ad " 3: Skal videresendes til Regering og Rigsdag efter Valget,
ad " 4: " " " Udvalget ang. gift Kvindes Skat i Forbindelse med det Familiepolitiske Udvalg.
ad. Pkt. 5: Formanden for Udvalget Unge Kvinders Faguddannelse skal indstændigt opfordres til at indkalde til Møde. Endvidere vedtoges, at Lis Groes og Inga Dahlsgaard skal udarbejde Forslag til Henvendelser herom, som skal forelægges Fællesmødet.
ad " 6: F.U. tiltraadte, at vi udgiver Bodil Begtrups Foredrag i Pieceform .
Endelig meddeltes, at Lejren i Aar havde givet Overskud paa ca 150. - Kr..
Kursuset for Studiekredsledere havde været meget vellykket, og det anbefales at lade vort Studiekredsudvalg udgive det.
De stedlige Landbokvinder, der havde deltaget i Lejren, havde været meget begejstrede for den og udtrykt ønsket om, at D.K. skulde arrangere en ”Sommerlejr” om Vinteren for dem i København.
F.U. syntes, at Spørgsmaalet skulde tages frem ved Fællesmødet, saa man fik Medlemmernes Mening en denne Tanke, som F.U. fandt god.
ad 2. Bladet: Redaktør m.m. Fru Magda Andersen meddelte, at Bladet nu igen kunde udgaa med 16 Sider, saaledes som det allerede var sket med August Bladet.
Ang. den nye Redaktør havde der været ca 27 Ansøgninger fra 18 Kvinder og [kan ikke læses] havde talt med 6 af Ansøgerne, hvoraf man straks havde [kan ikke læses]
Man drøftede de resterende Kvinders Kvalifikationer, men da der ikke var nogen, man kunde gaa fuldstændig ind for, forespurgte Margrethe Petersen, om der ikke var kommet en Ansøgning fra Inga Dahlsgaard, saaledes som det havde været paa Tale.
Inga Dahlsgaard meddelte, at hun havde ønsket at søge Stillingen, og kun undladt det for at give F.U. og Udvalget Lejlighed til at søge blandt andre kvalificerede.
F.U. overlod til Bladudvalget at træffe Afgørelsen mellem de 3 nævnte Ansøgere og Inga Dahlsgaard.
j) Brev fra Chll. Grønnebæk. Det vedtoges at skrive direkte til Fællesstyrelsen herom og ikke at lade det gaa med ud i Protokollen.
ad. 4. Fællesstyrelsesmødets Dagsorden og Fællesmødets. Man drøftede om man kunde fastholde at holde Fællesmødet d. 20.-21. Oktober, hvis Valget nu skulde afholdes i Oktober, som der var Tale om.
Man vedtog at fastholde Landsmødets Dato, men at skrive til Aarhus Kredsen, at saafremt Valget kom alt for nær til d. 20. Oktober maatte vi tage Spørgsmaalet op.
Man diskuterede, om man skulde tage Spørgsmaalet om kvindelig Værnepligt, obligatorisk Husholdningsuddannelse og en Medborger-Uddannelse op som Diskussionsemne.
Det oplystes, at Ungdomskredsen i København paatænkte at arrangere et Møde med disse Emner til Behandling.
Man var enige om at tage Spørgsmaalet op paa Mødet - men som lukket Møde med 2 ganske korte Indlæg fra de forskellige Synspunkter.
Endvidere vedtoges følgende foreløbige Dagsorden
Mødet aabnes Kl. 9. (Evt. begynde Fredag Aften, hvis den nye Køreplan tillader det.)
Lørdag d. 20. 1. Bannersang
2. Landsformanden byder Velkommen
3. Aarhus Borgmester byder Velkommen
4. Fællessang
5. Udnævnelse af Æresmedlemmer
6. Gyrithe Lemches Mindefond
7. Landsformandens Beretning
Frokost Kl. 12,30 - 14.
8. Diskussion om Beretningen
9. Kassereren aflægger Beretning
10. Forslag til Lovændringer
Kl. 19,30: Offentligt Møde: Socialdirektør Orla Jensen: Fremtidens sociale Forsorg.
Søndag. Kl. 8. Gudstjeneste
" 9. Distrikterne holder Møde
" l0. 11. Valg
12. Udvalgsberetninger
13. Beretninger fra Kredsene
Frokost Kl. 12,30 - 14.
14. Kvindelig Værnepligt - tvungen huslig Uddannelse
15. Resolutioner
16. Næste Aars Mødested
17. Eventuelt.
Fællesstyrelsen holder konstituerende Møde.
Foreslaaet, at man sendte en Liste ud over de siden sidste Møde behandlede Emner og bede Fællesstyrelsen om at krydse de Punkter af, der ønskes behandlet og at returnere Listen.
Vedtaget.
n) Skrivelse ang. Oprettelse af fælles Statsseminarium. Spørgsmaalet om Skolen i Emdrup. Forespørgsel fra Forstanderen Georg Christensen og Arvin om D.K. vilde tilslutte sig Henvendelsen.
Vedtages at tilslutte os.
ad 6. Norske Kvinders Henvendelse til Regeringen. Fra Norsk Kvindesagsforening var kommet Kopi af en Henvendelse til den norske Regering og Rigsdag i Anledning af en Redegørelse udarbejdet af Margarete Bonnevie om "Kvindernes Stilling i det demokratiske Samfund" og behandlede bl.a. Spørgsmaalene: Lige Løn for samme Arbejde, Samme Adgang som Mænd til alle Erhvervsgrene og til at avancere, Fuld Adgang til at beholde Arbejdet efter Giftermaal, Lettelse
for den gifte Kvinde med Børn f.Eks. ved Deltidsarbejde. Vedtoges at rundsende dette til F.U.’s Medlemmer.
p) I.W.S.A.’s Hovedstyrelsesmøde i Geneve. Indbydelse fra I.W.S.A. Møde 26.-24. Oktober i Geneve. Indbydelsen var til Edel Saunte og Margot Petersen, der er Repræsentanter i Hovedstyrelsen. Margot Petersen kunde ikke deltage grundet paa D.K.’s Fællesmøde. Edel
Saunte mente nok at kunne indrette sig med Hensyn til Tiden, men da det grundet paa Forholdene vilde blive en meget bekostelig Rejse, idet man antagelig denne Gang maatte rejse først til Stockholm og derfra tage Flyvemaskine via Paris til Geneve (antagelig ca l.000 Kr.) maatte vi denne Gang afstaa fra at deltage.
Mødet sluttede her, men det blev vedtaget at fortsætte d. 3. September.
Fortsættelse af Mødet d. 4. September Kl. 15.
Tilstede var: Ingrid Larsen, Magda Andersen, Alma Andersen, Lis Groes, Inga Dahlsgaard, Inger Hempel, Karen Schack og Margot Petersen.
Forinden man gik over til den egentlige Dagsorden, forelagde Landsformanden et Par Skrivelser, der var kommet siden sidste Møde.
I. Svar fra Socialministeriet paa vort Andragende af 2. Februar 1945 ang. Børns og unge Menneskers Arbejde. Det lød:
”…..Arbejds- og Socialministeriet har over Sagen brevvekslet med Direktoratet fer Arbejds- og Fabriktilsynet, der i Skrivelse af 1. August 1945 har henvist til § 52, Stk. 1 og 2, i den i 1938 af Udvalget angaaende Arbejderbeskyttelse afgivne Betænkning, hvorefter regelmæssig Budtjeneste helt vil være forbudt Børn under 14 Aar, og kun lejlighedsvis Budtjeneste vil være tilladt for
Børn fra 12 til 14 Aar, saaledes at kommunale Vedtægter angaaende den omhandlede Børnebeskæftigelse bliver overflødig. Direktoratet har samtidig udtalt, at der under Hensyn til, at Spørgsmaalet om en Gennemførelse af det paagældende Spørgsmaal nu er optaget til
Overvejelse, idet Sagen er forelagt Arbejdsraadet, næppe paa nærværende Tidspunkt er Anledning til at foretage en Separatændring af gældende Bestemmelser.
I denne Anledning skal man meddele, at Arbejds- og Socialministeriet kan henholde sig til det af Direktoratet udtalte."
II. Brev fra Hillerød Kredsens Formand ang. Forbigaaelse af en Kvinde til Stillingen som kvindelig Vejer og Maaler. Vedkommende havde været ansat i l0 Aar og var indstævnet som Nr. 1 af Byraadet.
Enige om, at Landsformanden skulde tale med Byraadet, før man gik videre i Sagen.
III. Formanden for Foredragsudvalget Magda Andersen havde skrevet til Udvalgets Medlemmer ang. Forslag til ny Foredragsliste, men desværre havde kun 4 af de 9 Distriktsformænd (incl. Udvalgets Formand) svaret. Nævnede dem, der ikke havde svaret.
Fru Magda Andersen mente, at man maatte vente med at udsende Listen til efter Fællesmødet i Forbindelse med hvilket man vilde indkalde til nyt Udvalgsmøde. – Vedtaget.
IV. Fru Magda Andersen forelagde en Annonce ang. Pasudstedelse i Nordre Birk, hvori man bl.a. for gifte Kvinder, Enker eller fraskilte forlangte, at de foruden deres Daabsattest skal forevise Vielsesattest samt Mandens Daabsattest, medmindre dennes Fødselsdato og Fødested fremgaaa af Vielsesattesten. Vedtaget at sende Skrivelse til Justitsministeriet herom og at sende Kopi til Pressen.
ad. 1.
a) Sygekassen i Birkerød. Landsformanden og Inger Hempel havde efter Vedtagelse paa et foregaaende F.U. Møde talt med Kontorchef Daniel i Sygekassedirektoratet ang. Sagen mellem D.K.’s Birkerød Kreds og Birkerød-Høsterkøb Sygekasse i Anledning af, at denne Sygekasse
havde forbigaaet en Kvinde ved Nyansættelse af Forretningsfører, tiltrods for at denne Kvinde i to Perioder havde været konstitueret som Forretningsfører og Kasserer og 2 Gange foretaget Regnskabsafslutningen for Sygekassen helt alene. Den sidste Periode havde endda været en Prøvetid med Henblik paa at ansætte Vedkommende, og Prøven var faldet saa heldig ud, at hun blev opfordret til at søge Stillingen. - Sygekassen havde imidlertid valgt en Murerarbejdsmand, der aldrig havde beskæftiget sig med Sygekassevæsen, men - hans Fader havde været Medlem af Sygekassens Bestyrelse !!! Kontorchefen udtalte, at denne Mand godt kunde have (andre) Egenskaber, der gjorde ham velegnet, at man var opmærksom paa Forholdet derude, men at man ikke kunde blande sig i Forholdene, hvor en Bestyrelse var blevet genvalgt med saa stor Majoritet.
Alle Ansøgere maatte tages i Betragtning, og Direktoratet havde gennemgaaet dem. Kontorchefen syntes, at den paagældende Dame burde have vævet blevet og sagt til Bestyrelsen, at naar hun nu skulde sætte den nye Mand ind i Arbejdet, saa burde de betale hende ordentligt derfor. Der var ogsaa Mænd, der var ude for den Slags prestigemæssige Tilsidesættelser, og Direktoratet kunde kun blande sig i Sagen, hvis det til Efteraaret viste sig, at Manden var uegnet.
b) Invalideforsikringen. Det var ikke rigtigt at der blev gjort Forskel paa Mænd og Kvinder i Invalideloven, saaledes som det fremgik af en Henvendelse til D.K. Det eneste man kunde sætte Fingeren paa, var, at man f.Eks. ikke kunde faa Reservefodtøj til Husmødre, og Inger Hempel havde gjort opmærksom paa, at det f.Eks. kunde være Nødvendigt, hvis de skulde følge Børn i Skole og derfor maatte have noget at skifte med i Lighed med Kvinder, der havde Udeerhverv.
c) Skrivelse til Handelsministeriet.Tørv: Landsformanden havde skrevet til Handelsministeriet og bl.a. rejst Spørgsmaalet om Motiveringen for de gældende Bestemmelser om Rationering af Tørv. Hertil havde Ministeriets Afdelingschef svaret, at Formaalet i første Række havde været at skaffe saavidt muligt alle Forbrugerne et vist Kvantum Tørv til at begynde Fyringen med. For at opnaa,
at saa mange Forbrugere som muligt faar en saadan Tildeling, havde det ikke været muligt i første Omgang at give Beboerne af Villaer og større Centralvarmefyrede Lejligheder Adgang til at købe mere end de øvrige Forbrugere, men saafremt Tørveproduktionen tillader det, er det Hensigten senere at give de Forbrugere, hvis Behov, paa Grund af større Lejligheder og Varmeanlæg, er særligt stort, Adgang til at forsyne sig med forholdsvis mere Brændsel end Beboerne i de mindre Kakkelovnsfyrede Lejligheder. Ogsaa fra anden Side havde man hørt om de Overtrædelser, Landsformanden havde gjort opmærksom paa, men Politiet havde jo p.T. saa meget andet at gøre, at det var begrænset, hvor megen Kraft, der kunde sættes ind paa dette. Tørverationeringen var iøvrigt lagt til Rette ud fra det Synspunkt, at vi kan risikere ikke at faa udenlandsk Brændsel, da Ministeriet endnu ikke havde nogen Meddelelse om, at man kan regne hermed.
d) Handelsministeriets Svar ang. Tøjrationering: Vi var blevet indkaldt til Møde i Handelsministeriet ang. Strømpemærke. Margot Petersen havde mødt for Landsformanden. Ca 20. ds. vilde et nyt Mærke for Kvinder og Piger samt et for Mænd og Drenge blive sat i Kraft. Man vilde sætte alt ind paa, at Fabriker, der ikke kan fabrikere Strømper, skal koncentrere sig om Fremstilling af Børnetøj bl.a. Gamachebukser, Pulowers og Bukser, saafremt Kapaciteten er til Stede.
Henad Jul mente man, der kunde sættes endnu et Mærke i Kraft til varmere Damestrømper.
Om ca 14 Dage vil vi blive indkaldt til Møde ang. Rationering af de kommende nye Varer.
e) Skrivelse fra Justitsministeriet. Der var kommet Afslag fra Justitsministeriet paa vor Ansøgning om en Mærkedag til Fordel for Kursus i Lighed med Fogelstads Skolen.
Enige om at anbefale Fællesstyrelsen, at vi i Stedet søger Tilladelse til at faa et Landslotteri til samme Formaal, evt. suppleret med Husmoderferie. Udvalget vilde supplere sig med Inga
Dahlsgaard.
f) Skrivelse fra Arbejdsministeriet ang. Husmoderafløsning. Arbejdsministeriet svaret 3/8 paa vor Skrivelse 28/6 om Husmoderafløsning som permanent Institution som et Led i Forsorgslovgivningen, at Spørgsmaalet for Tiden er under Overvejelse i Ministeriet, og at Ministeriet ved disse Overvejelser ogsaa vil optage Forhandlinger med de Institutioner, der har iværksat de omhandlede Foranstaltninger. Med Hensyn til Indtægtsgrænsen, saa mener Ministeriet ikke for Tiden at kunne foretage den foreslaaede Ændring, men Spørgsmaalet vil blive behandlet i Forbindelse med de forannævnte Overvejelser.
g) Skrivelse ang. Ida Falbe Hansens Gravsten. Der var kommet Brev fra O.R. Sgf. Aage Krenchel med Forespørgsel om, hvorvidt D.K., der i sin Tid bekostede Opsætning af et Monument for afdøde Frk. Ida Falbe Hansen, vilde have noget imod, at dette Monument, som blev nedtaget i Februar, da Elisabeth Grundtvig skulde begraves i samme Grav, nu blev genopsat, som nærmere angivet paa en med Brevet følgende Skrivelse.
Landsformanden svaret, at D.K. intet kunne have derimod.
h) Hjælp til Danske Syd for Grænsen. Ruth Siverts, Tønder meddelt, at vor Henvendelse til Kredsene om Støtte til Danske Syd for Grænsen havde givet et vældigt godt Resultat.
i) Besøget hos Presseattachéen. Landsformanden havde været hos Mrs. Thornton. Sagt, at vi haabede snart at komme i Forbindelse med de øvrige Landes Kvinder. – Desuden drøftet diverse sociale Spørgsmaal. Mrs. Thornton havde giver os forskelligt Stof til Bladet - ligesaa foranlediget Brev fra Mrs. Corbett Ashby.
j) Brev fra Chll. Grønnebæk. Se sidste Møde.
k) Socialministeriets Departementschefs Svar ang. ny Kommission om Børnehaver m.m.
Da det havde været fremme i Dagspressen, at der var blevet nedsat en Kommission, havde Landsformanden talt med Departementschef Koch, der havde sagt, at der vilde ikke blive nedsat nogen Kommission før efter Valget. Leuning havde sagt det samme.
l) Hvidovre-Rødovre. Landsformanden forelagde Spørgsmaalet om, hvorvidt Fru Nikolajsen skulde exkluderes af Kredsen i Samraad med Fællesstyrelsen, da hun efter det sidste Møde med os havde indkaldt andre Organisationer for at overtage Kontrollen med Husmoderafløsningen imod trufne Aftaler.
Det vedtoges at tildele Fru Nikolajsen en alvorlig Misbilligelse med Varsel om, at hun kunne risikere en Exklusion, hvis hun fortsætter med at genere vort Arbejde.
m) Dansk Samling. Dansk Samling havde meddelt, at Partiet gerne vilde opstille Kvinder, men da dets Kvinder ikke ønskede at lade sig opstille, vilde det gerne have D.K. til at hjælpe sig med at paavirke dem til at sige ja.
Landsformanden svaret, at vi fra Kontoret skulde udsende Skrivelse til Distriktsformændene om at tale paa Amtsmøder i Dansk Samling. Hvis vi fik Lister over de opstillede Kvinder, skulde vi sende dem til Distriktsformændene, som vi saa vilde haabe vilde virke for at overbevise Kvinder om, at de maa være med i Arbejdet i kommunale Raad og paa Rigsdagen.
Desuden havde Partiet skrevet, om D.K. vilde støtte dets Arbejde for obligatorisk Undersøgelse af svangre Kvinder mod Kønsygdommene. (Wassermann-Undersøgelse).
Enige om at svare, at da D.K. var upartipolitisk, kunde vi ikke støtte et enkelt Parti.
n) Skrivelse ang. fælles Statsseminarium. Se foregaaende Møde.
o) Danske Kvinders Nationalraad. Landsformanden havde været Medunderskriver paa en Henvendelse til Arbejds - og Socialministeriet om at henstille, at der kom Kvinder med i den danske Delegation til Arbejdskonferencen i Paris i Oktober.
Følgende var blevet foreslaaet: Kirsten Gloerfelt-Tarp og Anna Westergaard.
Til Efterretning.
p) I.W.S.A.’s Hovedstyrelsesmøde i Geneve 20.-24. Oktober. Se foregaaende Møde.
q) Skrivelse fra Røde Kors og Red Barnet. Røde Kors og Red Barnet havde bedt os om at anbefale Hjælpen til franske Børn. Landsformanden havde underskrevet.
r) Skrivelse fra Foreningen af Brevsamlere. Foreningen af Brevsamlere havde takket os, fordi vi havde vist deres Sag Interesse.
Vilde evt. gerne en anden Gang have Lov at henvende sig til os.
s) Henvendelse fra Ester Graff ang. Tobakrationeringen. Ester Graff havde meddelt, at det maaske var en Opgave for D.K. at undersøge, om det paatænktes at gøre Forskel paa Mænd og Kvinder ved den eventuelle kommende Tobaksrationering.
F.U.. syntes ikke, vi skulde gøre noget medmindre vi fik Oplysninger om, at man virkelig vilde gøre Forskel.
Inga Dahlsgaard lovede at holde F.U. ajour hermed, da man havde Forbindelse med Spørgsmaalet.
Folkevirke: Et 24-Siders Blad vilde nu blive udgivet fra l/l paa Det Danske Forlag. I Redaktionskomiteen: Aagot Lading, Bodil Koch og Ingefred Juul Andersen. Skal koste ca 50 Øre pr. Nummer. Forlaget vilde tage hele den økonomiske Risiko.
Af Folkevirkes Tryksager kommer nu:
Fru Lowzows: Hvordan vælger vi
Knud Gedde: Dagligt Liv og Politik
Hal Koch: Hvad er Demokrati
Astrid Skoldbo: Hvad Byens Borgere bør vide
ad. 4. Fællesmødet: Man vedtog at fastholde de først ansatte Data uanset Valgets Dato.
ad. 2. Redaktørstillingen: Inga Dahlsgaard ansat under Forudsætning af Fællesstyrelsens Tilslutning.
Protokollen ført af: Margot Petersen
" underskrevet af:
Ingrid Larsen, Lis Groes, Alma Andersen, Inga Dahlsgaard,
Margrethe Petersen, Magda Andersen.