« Tilbage til søgeresultaterne
Forretningsudvalgsmøde 30. september 1947
Udskrift af Forretningsudvalgsprotokollen
Aar 1947 den 30. September afholdtes Forretningsudvalgsmøde paa Dansk Kvindesamfunds Kontor, N. Hemmingsensgade Nr. l0.
Tilstede var: Landsformanden, Magda Andersen, Alma Andersen, Karen Margr. Vilstrup, Johanne Fisker, Nic. Winther, Margr. Høst-Neerup, Lis Groes. Else Merete Ross og Inga Dahlsgaard havde meldt Afbud.
Før Dagsorden meddelte Landsformanden, at Rødby og Maribo Kredsen havde haft Jubilæum og at der var sendt telegrafisk Hilsen.
DAGSORDEN:
1. Valg af Dirigent
2. Titulaturer. Lige Adgang til Ordensdekorationer
3. Pensionerede Enkers Stilling
4. Medlemsskab af D.K. og Tillidsposter i Forbindelse med Statsborgerretten
5. Fadderskab ved Barnedaab
6. Beretning fra Landsformanden:
a) Dronning Alexandrine’s Hofdame har meddelt, at H. M. gerne vil have Bladet.
Intet Svar er fremkommet fra Dronning Ingrid.
b) Ved Skrivelse af 19/9.47 har Frederiksberg Kredsen meddelt Hovedstyrelsen, at den ved Delingen af sjællandske Distrikt ønsker at blive optaget under 7 a. Skrivelsen er henlagt til Behandling paa Hovedstyrelsesmødet.
c) Fru Petrine Jensen er Død 83 Aar gammel. Da Fru Jensen var ret kendt indenfor D.K. og ofte har været Dirigent ved vore store Møder, har jeg foranlediget, at der blev sendt Krans til hendes Baare, og Sigrid Ammitzbøl har ved hendes Baare talt paa D.K.’s Vegne.
d) Dansk Hjemmeværnsforeningers Landsforbund har tilstillet D.K. sine Love og en Piece. Landsformanden er af den Formening, at en Tilslutning til Forbudnet er uforenelig med vor upartipolitiske Stilling.
e) Fra Københavns Magistrat har D.K. ved Skrivelse af 4/9. 47 modtaget en Plakat til Ophængning i Anledning af Folketuberkuloseundersøgelsen. Plakaten er anbragt paa Forkontoret.
f) Landsformanden har modtaget Opfordring til at underskrive Opraab til det danske Folk om en Indsamling, hvis Midler skal anvendes til en Marmorsarkofag til Kong Christian d. x’s Kiste.
Landsformanden har underskrevet Opfordringen.
7. Beretning fra Sommerlejrudvalget v/ Elsa Merete Ross
8. Ungdomskommissionen og Karen Margr. Knudsen.
9. Det Fam.pol. Udvalg
a) Beretning fra Formanden fra Mødet d. 5/9.47
b) Redegørelse for Udvalgets fremtidige Arbejde
10. Landsformandens Beretning fra Mødet i D.K.N. og D.K.’s Udvalg vedrørende den enligstillede Moder og Redegørelse for D.K.N. og D.K.’s Samarbejdsform.
11. Økonomiudvalget v/ Alma Andersen
12. Bladet v/ Magda Andersen
13. Ingrid Larsen aflægger Beretning fra Møder vedr. Lukkeloven og Afbetalingskommissionen
14. Husmoderferie
15. Dagsorden for Formandsmødet 30/11 1947
16. Hovedstyrelsesmødet d. 29/11 1947
17. Eventuelt
l. Valg af Dirigent.
Til Dirigent valgtes Johanne Fisker.
2. Titulaturer. Lige Adgang til Ordensdekorationer.
Med Hensyn til Frue -Titlen har F.U. endnu ikke færdigbehandlet Sagen og Landsformanden havde yderligere modtaget Henvendelser fra Kvinder, der ønskede at anvende Frue-Titlen, navnlig hvor de havde paataget sig Forsørgerpligten.
Landsformanden mente, at man maatte nedsætte et Udvalg, der kom til at bestaa af: Magda Andersen, Karen Margr. Vilstrup og Inga Dahlsgaard. F.U. blev enige om foreløbig ikke at nedsætte noget Udvalg til Varetagelse af "Ordensdekorationer"
3. Pensionerede Enkers Stilling.
Ingrid Larsen meddelte, at der var kommet Svar fra Departementchef Koefoed, hvilket Svar var blevet oplæst paa Landsmødet i Sønderborg, og hvori oplystes, at Koefoed var meget uvenlig indstillet.
Magda Andersen mente, at vi skulde lade vort Tjenestemandsudvalg tage sig af Sagen.
Landsformanden foreslog, at der i Stedet for at lade Spørgsmaalet blive lagt ind under Tjenestemandsudvalget, skulde nedsætte et nyt Udvalg, bestaaende saa vidt muligt af Enker efter Pensionister eller mulige Enker efter Tjenestemænd.
Magda Andersen foreslog, at Udvalget kom til at bestaa af:
Fru Arnskov, Ingrid Larsen og Andr. Hedegaard. Saafremt Fru Arnskov ikke vilde, kunde vi bede Fru Fribert, Blaamunkevej Nr. 23, Tlf: Sø 2539.
4. Medlemsskab af D.K. og Tillidsposter i Forbindelse med Statsborgerretten.
Landsformanden havde ved et Møde bragt i Erfaring at et Medlem, der ikke er i Besiddelse af Dansk Statsborgerret indtog en Tillidspost indenfor Dansk Kvindesamfund, og Landsformanden ønsker nu, at F.U. skulde tage Stilling til hele Spørgsmaalet om Medlemsskabet i Forbindelse med Statsborgerretten.
Ingrid Larsen bemærkede, at saavidt hun huskede, var Fru Signe Engberg Styrelsesmedlem, før hun havde Statsborgerret.
F.U. mente, at man ikke kunde forhindre en Kvinde i at være Medlem i Dansk Kvindesamfund, fordi hun ikke havde Dansk Statsborgerret, men paa den anden Side vilde det være unaturligt, hvis Landsformanden ikke var Dansk Statsborger.
Margr. Høst-Neerup mente bestemt, at man skulde være dansk Statsborger for at være Medlem, idet det ellers kunde være til Skade for D.K. Verden er urolig, og man ved ikke, hvorledes det gaar frem i Tiden. F.U. blev enige om, at der maatte ske en Ændring i Fælleslovene ang. dette Spørgsmaal, og at der maatte nedsættes et Lovudvalg ved Hovedstyrelsesmødet.
5. Fadderskab ved Barnedaab.
Bladt de Sager, som Ingrid Larsen og Landsformanden havde gennemgaaet ved Formandsskiftet var Spørgsmaalet om Kvinders Ret til at være Faddere.
Det er en Sag, der har ligget siden 1944. D.K. sendte dengang en Skrivelse til Kirkeministeren, som svarede, at man i Anledning af de extraordinære Forhold som herskede, ikke saa sig i Stand til at
tage Spørgsmaalet op til Behandling. Skal Dansk Kvindesamfund tage det op igen?
Ingrid Larsen mener, at Ministeriet ikke er særlig interesseret i Spørgsmaalet.
Landsformanden udtalte, at Ligestillingen bør gennemføres fuldt ud og har [kan ikke læses] det.
Magda Andersen foreslaar, at man igen taler med Kirkeministeren, og F.U. bad Nic. Winther tale med Kirkeministeren.
6. Beretning fra Landsformanden.
a) Landsformanden havde modtaget Svar fra saavel Dronning Alexandrine som Dronning Ingrids Hofdame om, at man gerne vilde have tilsendt Medlemsbladet.
b) Ved Skrivelse af 19/9.47 har Frederiksberg Kredsen meddelt Hovedstyrelsen, at den ved Delingen af det sjællandske Distrikt ønsker at blive optaget under 7 a. Sagen er henlagt til Behandling paa Hovedstyrelsesmødet.
c) Fru Petrine Jensen er død 83 Aar gammel. Da Fru Jensen var kendt indenfor D.K. og ofte har været Dirigent ved vore store Møder, har Landsformanden foranlediget, at der blev sendt Krans til hendes Baare. Sigrid Ammitzbøl har paa D.K.’s Vegne talt ved hendes Begravelse.
d) Dansk Hjemmeværnsforeningers Landsforbund har tilstillet D.K. sine Love og en Piece. Landsformanden er af den Formening, at en Tilslutning til Forbundet er uforenelig med vor upartipolitiske Stilling.
F.U. tilslutter sig dette.
e) Fra Københavns Magistrat har D.K. modtaget en Plakat til Ophængning paa Kontoret i Anledning af Folketuberkuloseundersøgelsen. Plakaten er anbragt paa Forkontoret.
f) Landsformanden har modtaget Opfordring til at underskrive Opraab til det danske Folk om en Indsamling, hvis Midler skal anvendes til en Marmorsarkofag til Kong Christian d. X’s Kiste.
Landsformanden har underskrevet Opfordringen.
F.U. sanktionerede dette og mente, at det skulde meddeles i vort Blad for Oktober Md.
7. Beretning fra Sommerlejrudvalget v/Else Merete Ross.
I Else Merete Ross’ Forfald aflagde Lis Groes Beretning, og meddelte, at der havde været Stemning for igen at faa Sommerlejren paa Krogerup, men der var lovet Jyderne, at den skulde komme til at ligge i Jylland. Ester Johannesen, Grenaa, var indvalgt i Sommerlejrudvalget. Hun havde skrevet rundt til forskellige Højskoler m.fl. om Plads, og der var nu kommet Svar fra Krabbesholm ved Skive, hvor der var Plads til 100. Man mente, at Sommerlejren skulde foregaa den første Uge i August i 1948. I samme Uge havde Stella Kornerup skandinavisk Møde i Hillerød, men man mente ikke, at det vilde kollidere. Programmet for Sommerlejren var endnu ikke lagt.
Lis Groes meddelte endvidere, at der muligt skal være Vinterlejr i 1948. Den skal afholdes i Begyndelsen af Februar Md. i Mariaforbundets Lokaler.
Margr. Høst Neerup udtalte, at hun ikke mente, at Kritik overfor D.K. var det rette Sted, hvortil Landsformanden svarede, at hun havde gjort, hvad hun kunde for at bremse denne Diskussion, idet det kun var rent kvindesaglige Emner, der skulde diskuteres. Lis Groes lovede, at hun nok skulde sørge for at det ikke skete mere.
Magda Andersen havde hørt flere Steder fra, at der havde været en Del Klikkevæsen paa Sommerlejren, hvilket gerne skulde undgaas. Lis Groes svarede, at de havde været paa Vagt overfor det, men det afhang en Del af Stedet, og man mente, at Humlebæk havde været for nær København og der var for mange "Udenomsbekvemmeligheder".
Magda Andersen udtalte, at Signe Tørsleff havde været savnet i Aar.
8. Ungdomskommissionen og Karen Margr. Knudsen.
Landsformanden beklagede, at hun maatte bringe dette paa Bane igen, men hun havde faaet følgende Brev fra Birgit Begtrup:
"Vi har tidligere talt om vor Repræsentation i Ungdomskommissionen, D.K.K.U.’s Kritik heraf blev jo i sin Tid delvis afvist af Hovedstyrelsens Forretningsudvalg, man blev enig om at se Tiden an og haabe paa en Bedring. Desværre er det jo snart for sent at gøre noget ved Sagen, vi behandlede Spørgsmaalet paa vort sidste Bestyrelsesmøde, da vi har faaet oplyst, at Karen M. Knudsen er indvalgt i et Udvalg, som skal behandle Sundhedsundersøgelser af Ungdommen, her havde hun en særlig Lejlighed til at gøre sig gældende, da hun jo er Læge, men desværre har hun ikke været til eet eneste Udvalgsmøde, og dette samtidig med, at man indkalder Læger udefra til dette Udvalgs Arbejde. Mon Spørgsmaalet bliver behandlet igen? Jeg vil imidlertid nødig staa som Angriber,
da det let kan se ud som personlig Forfølgelse, hvilket vil være mig meget imod, men jeg skal ikke nægte, at Sagen piner mig.
sign. Birgit Begtrup".
Dette bevirkede, at Sagen paany maatte behandles i F.U.
Landsformanden meddelte, at Ungdomsudvalget havde været samlet d. 20/9 til en almindelig Drøftelse af Ungdomskredsens Arbejde og af det, der var passeret i Sommerlejren uden Udvalgsformandens Vidende samt i Anledning af den Kritik, der paany var rejst mod Karen Margr. Knudsen. Desværre var Karen Margr. Knudsen forhindret i at komme til det paagældende Møde, da hun er optaget af sin Lægegerning hver Dag til Kl. 14, men hun havde iøvrigt erklæret sig villig til at aflægge Beretning paa et senere Tidspunkt.
Landsformanden var gjort bekendt med, at Karen Margr. Knudsen havde forsøgt at komme i Kontakt med Bestyrelsen i den københavnske Ungdomskreds og foranlediget et Møde bragt i Stand, hvor dog ikke hele Bestyrelsen var tilstede og ejheller Birgit Begtrup.
Formanden for Ungdomsudvalget havde overdraget Landsformanden at forelægge F.U. hele Spørgsmaalet om Karen Margr. Knudsens Forbliven i Ungdomskommissionen, og Landsformanden stiller Forslag om, at Karen Margr. Knudsen fremtidig til hvert Forretningsudvalgsmøde, der faldt den sidste Tirsdag i Maaneden, afgav en kort Rapport om hvad der eventuelt var sket i Maanedens Løb.
Landsformanden foreslaar, at Formanden for Ungdomsarbejdet fik tilsendt Resume.
F.U. blev enige om at tilkalde Karen Margr. Knudsen til næste F.U. Møde for at tage en Drøftelse med hende med Hensyn til det i Ungdomskommissionen rejste Spørgsmaal om Bosættelsesloven.
Margr. Høst Neerup meddelte, at ved Ungdomskredsens Bestyrelsesmøde var Sagen blevet drøftet. Man mente, at Karen Margr. Knudsen viste for ringe Interesse for Sagen, men pludselig mente de Unge nu ikke at vilde have hende ud.
Ingrid Larsen synes dengang vi drøftede det, at Birgit Begtrup var meget agressiv. Resultatet var, at Karen Margr. Knudsen lovede at give et Referat. Ingrid Larsen mener ikke, vi kan faa en bedre Repræsentant til at tage sig af Sagen. Det vilde være meget kedeligt, om vi skulde bede hende trække sig tilbage. Vi maa faa Karen Margr. Knudsen til at forstaa, at der maa et Samarbejde i Gang med F.U.
Landsformanden stiller det forslag, at Karen Margr. Knudsen til den sidste Tirsdag i Maaneden sender os et Referat, som vi kunde sende ud sammen med Dagsordenen og derefter sende det til Formanden for Ungdomsudvalget til Videresendelse til Ungdomskredsene.
9. Det Fam. Pol. Udvalg
a) Beretning fra Formanden fra Mødet d. 5/9.47.
Lis Groes meddelte F.U., at man i det man i det fam. pol. Udvalg var blevet enig om, at man vilde overlade det rent propagandamæssige Arbejde til Fordel for den enligstillede Moder til det af Nationalraadet nedsatte Udvalg, medens det fam.pol. Udvalg fastholder at ville arbejde videre paa den Linie, som vi hidtil havde fulgt i vort Arbejde med den enligstillede Moder.
Lis Groes vilde overgive Nationalraadet Materialet efterhaanden, som det forelaa fra Dansk Kvindesamfunds Side.
Ved Udvalgsmødet blev man enig om, at Else-Merete Ross paa Grundlag af Social-politisk Forening skulde udarbejde et Standardforedrag til Brug for Kredsene.
b) Iøvrigt meddelte Lis Groes, at Arbejdet i det fam.pol. Udvalg nu var fordelt saaledes, at Else-Merete Ross som nævnt vilde udarbejde Standardforedrag og behandle Spørgsmaalet om Boligproblemerne for enligstillede Mødre.
Landsformanden havde lovet at udarbejde en Redegørelse for Inddrivelse af Bidrag saavel til Børnene som til de enlige Kvinder, der havde været gift og Inga Dahlsgaard vilde bearbejde Spørgsmaalet om Børnebidrag og Skat. Endvidere havde Karen Berleme-Nix lovet at bearbejde Spørgsmaalet om Moderskabshjælp med Materiale indhentet fra Sverige.
Lizzie Elsass Fridericia vilde tage sig af Svangerskabsafbrydelser, sexuelle Spørgsmaal m.m. og Lis Groes selv af Deltidsarbejde og Karen Margr. Vilstrup Spørgsmaalet om Kursus for Dygtiggørelse af enlige Mødre, ligesaa vel Enker som fraskilte- og separerede og undersøge disses Uddannelsesmuligheder.
Lis Groes oplyste F.U. om, at hun havde haft den Glæde, at Indenrigsministeriet havde skrevet til hende, at der desværre ikke kunde bevilges Penge til en Gallupundersøgelse, som her var søgt om, men man vilde meget gerne have alt det Materiale, som hun havde samlet ind fra Vore Kredse.
Alma Andersen udtaler sin Glæde over, at det fam.pol. Udvalg har gjort disse Arbejder.
10) Landsformandens Beretning fra Mødet i D.K.N.’s Udvalg vedrørende den enligstillede Moder og Redegørelse for D.K.N. og D.K.'s Samarbejdsform.
Ved D.K.N.’s Møde meddelte Landsformanden det Standpunkt, det fam. pol. Udvalg havde vedtaget. Agnete Brædstrup svarede da, at saa kunde Landsformanden ikke sidde der som Repræsentant for D.K., men maatte sidde der som personligt Medlem.
Landsformanden meddelte, at hun havde haft en Samtale med den fungerende Formand for Nationalraadet, Karen Johnsen, da Agnete Brædstrup var i Tvivl om Landsformandens Stilling i D.K.N.’s Udvalg.
Landsformanden ønsker, at F.U. tager Stilling til om Landsformanden kun skal sidde i Udvalget, naar det propapandamæssige blev behandlet eller man ønsker, at hun skal stille sin Arbejdskraft til Raadighed for Udvalget der, samtidig med at hun stod som Medlem af det fam. pol. Udvalg.
Iøvrigt peger Landsformanden paa, at det var nødvendigt, hvor et saa stort Spørgsmaal var taget op af Nationalraadet, at det blev drøftet ved Hovedstyrelsesmødet om Nationalraadets Kompetence til at tage de enkelte Foreningers Formaalsopgaver op.
Lis Groes udtalte med Hensyn til vor Stilling til Nationalraadet, at vi skulde være lidt forsigtige med at sætte Tingene paa Spidsen, men hun synes, at Nationalraadet havde handlet taktisk forkert, det skulde være kommet til os og have sagt, at det i denne Vinter vilde gøre et særligt Arbejde for den enligstillede Moder. Det er en stor Fejl, at de nedsætter Udvalg først og derefter meddeler os det. Lis Groes mener, vi skal være glade for Nationalraadets Arbejde, og at vi samtidig skal gøre noget herfra. Vi har nu faaet Løfte paa Orla Jensens Foredrag. Lis Groes mener ikke, der er saa stor Fare og mener ikke vi skal spilde vor Tid paa Kompetancespørgsmaalet. Hun ønsker, at Landsformanden skal sidde i Udvalget sum Repræsentant, det vil være værdifuldt.
Nationalraadet har jo Enkespørgsmaalet med Landsformanden som Medlem af Udvalget. Hun peger endvidere paa Lovforslaget om Moderskabsydelse, der har været til Behandling paa Rigsdagen.
Landsformanden mener, at vi maa tage en Drøftelse med Nationalraadet og dertil slutter Magda Andersen sig og vi maa have Nationalraadets Love gennemgaaet.
Magda Petersens Indtryk er, at de tager sig større Rettigheder end de har.
Margr. Høst Neerup tilslutter sig Tanken om et Møde med Nationalraadet, og at Landsformanden skal sidde i Udvalget, men mener, at det er meningsløst, at vi skal aflevere vort Arbejde.
Karen Margr. Vilstrup synes ogsaa, at Nationalraadet har baaret sig forkert ad, men mener, vi faar at vide, hvad der sker der, naar Landsformanden sidder i Udvalget.
Ingrid Larsen synes det er kedeligt, at man har en uhyggeligt Fornemmelse, naar vi arbejder med Nationalraadet. Vi kan ikke være tjent med, at Nationalraadet tager vore Opgaver fra os, og det er baade en Æressag og Livssag for os. Naar de tager vort Arbejde, er der ingen, der interesserer sig for Dansk Kvindesamfund.
Alma Andersen siger, at det ikke alene er Spørgsmaalet med Hensyn til den enligstillede Moder, vi er glade for. Saalænge vi sidder her, har vi en Forpligtelse til at slutte det Arbejde, som saa direkte er D.K .’s Arbejde, og Alma Andersen mener ogsaa, at vi maa have renset Luften med Hensyn til Nationalraadet.
Magda Andersen mener, at det er vigtigt, at der nu sker noget. D.K. har i de sidste 2 Aar gjort et Arbejde med fam.pol. Arbejde og undersøgt Forholdene. Der er blot ikke levnet tilstrækkelig Tid til at gennemdrøfte Spørgsmaalet ordentlig, og der har F.U. et Medansvar, meget kunde have set anderledes ud, hvis det var blevet drøftet.
Landsformanden var blevet bebrejdet af Karen Johnsen, at man ikke havde meddelt Nationalraadet om Mødet i Torsdags, men Margr. Høst Neerup havde meddelt Bodil Begtrup om Mødets Afholdelse.
F.U. udtalte, at det vilde have Landsformanden siddende som D.K.’s Repræsentant i D.K.N.’s Udvalg. Landsformanden lover at være saa loyal som muligt, men forlanger, at F.U. skal tage Hensyn til hendes vanskelige Stilling i den eventuelle Kritik, der senere kan fremkomme.
Landsformanden spørger, om det skal sættes paa Dagsordenen til Hovedstyrelsesmødet, hvad der er sket i D.K.N.
Magda Andersen mener ikke, at vi skal have Møde med D.K.N. før vi har haft Hovedstyrelsesmøde, det skylder vi Hovedstyrelsen. Hertil slutter Alma Andersen sig.
11) Økonomiudvalget v/ Alma Andersen. Alma Andersen meddeler, at det er besluttet, at F.U. Medlemmer skal have 5 Kr. for hvert F.U. Møde.
12) Bladet v/ Magda Andersen. Magda Andersen meddeler, at Annoncerne bliver færre og færre og stadig er nedadgaaende og har været helt nede paa Kr. 290. – pr. Md. Der er stadig 2 Annoncer fra Badenhoff, de andre er fra Fru Juuls Tid. Bladudvalget har drøftet med Dybbølposten om Overtagelse af Annoncetegningen. Redaktør Larsen vil ikke gøre det, hvis han ikke kan gøre det paa forsvarlig Maade. Magda Andersen har ringet Redaktør Larsen op og han har lovet at sende os et Forslag. Bladudvalget har nu sendt Badenhoff en Opsigelse idag pr. l/l.48. Badenhoff har flere Gange faaet en Advarsel fra Udvalget. F.U. er enig heri. Bladudvalget har faaet Bemyndigelse til at udarbejde en Kontrakt pr. 1/1. 48 med Redaktør Larsen og vil derefter forelægge den for F.U. F.U.
er enig heri. Magda Andersen meddelte i øvrigt, at Udgifterne med Bladets Udgivelse nu var steget med kr. 100. – pr. Md.
13) Ingrid Larsen aflægger Beretning fra Møder vedr. Lukkeloven og Afbetalingskommissionen.
I Lukkeloven er et Arbejdsudvalg nedsat, bestaaende af Fanny Jensen, Margr. Jensen og Ingrid Larsen. Lukkeloven blev forlænget et Aar.
14) Husmoderferie. Dette Punkt udgaar til næste F.U.Møde.
15) Dagsorden for Formandsmødet d. 30/11.47
Landsformanden læste følgende Dagsorden op for Formandsmødet:
1. Navneopraab
2. Landsformandens Beretning
3. Diskussion af Beretningen
4. Kredsberetninger
5. Udvalgsberetninger
6. Foredrag v/ Lis Groes:
7. Eventuelt.
F.U. opfordrede Lis Groes til at holde et Foredrag for Formændene om Familien og Samfundet.
Pol. Arbejde. Karen Margr. Vilstrup har lavet Udkast til en Skrivelse, der skal rundsendes til Kredsformændene i Anledning af det forestaaende Valg.
Til Slut meddelte Landsformanden, at hun i Anledning af den udsendte Forretningsorden for Hovedstyrelsen fra II Distrikt havde modtaget Forslag om, at der i sidste Stykke udgaar Bestemmelsen om, at den Kreds, hvor Landsmødet afholdes, skal betale Hovedstyrelsens Natophold
og Morgenmad i de 2 Dage Landsmødet afholdes. Tilskudet der gives Kredsen (10 Øre pr. Medlem) kan kun dække Leje af Lokaler, Tryksager m.v. F.U. kunde ikke gaa med til nogen Ændring heri, og anmoder Landsformanden at meddele Distriktsformanden for II Distrikt, at Landsmødet i Nykøbing Falster, havde givet Overskud ved Annoncetegning til Landsmødets Program.
Protokollen ført af Aase Lerche.
Undersk. Alma Andersen. Ing. Larsen. K. M. Vilstrup: Margr.Høst Neerup.
Johanne Fisker, Else Merete Ross. Inga Dahlsgård, Margr.Petersen. Magda Andersen
Aar 1947 den 30. September afholdtes Forretningsudvalgsmøde paa Dansk Kvindesamfunds Kontor, N. Hemmingsensgade Nr. l0.
Tilstede var: Landsformanden, Magda Andersen, Alma Andersen, Karen Margr. Vilstrup, Johanne Fisker, Nic. Winther, Margr. Høst-Neerup, Lis Groes. Else Merete Ross og Inga Dahlsgaard havde meldt Afbud.
Før Dagsorden meddelte Landsformanden, at Rødby og Maribo Kredsen havde haft Jubilæum og at der var sendt telegrafisk Hilsen.
DAGSORDEN:
1. Valg af Dirigent
2. Titulaturer. Lige Adgang til Ordensdekorationer
3. Pensionerede Enkers Stilling
4. Medlemsskab af D.K. og Tillidsposter i Forbindelse med Statsborgerretten
5. Fadderskab ved Barnedaab
6. Beretning fra Landsformanden:
a) Dronning Alexandrine’s Hofdame har meddelt, at H. M. gerne vil have Bladet.
Intet Svar er fremkommet fra Dronning Ingrid.
b) Ved Skrivelse af 19/9.47 har Frederiksberg Kredsen meddelt Hovedstyrelsen, at den ved Delingen af sjællandske Distrikt ønsker at blive optaget under 7 a. Skrivelsen er henlagt til Behandling paa Hovedstyrelsesmødet.
c) Fru Petrine Jensen er Død 83 Aar gammel. Da Fru Jensen var ret kendt indenfor D.K. og ofte har været Dirigent ved vore store Møder, har jeg foranlediget, at der blev sendt Krans til hendes Baare, og Sigrid Ammitzbøl har ved hendes Baare talt paa D.K.’s Vegne.
d) Dansk Hjemmeværnsforeningers Landsforbund har tilstillet D.K. sine Love og en Piece. Landsformanden er af den Formening, at en Tilslutning til Forbudnet er uforenelig med vor upartipolitiske Stilling.
e) Fra Københavns Magistrat har D.K. ved Skrivelse af 4/9. 47 modtaget en Plakat til Ophængning i Anledning af Folketuberkuloseundersøgelsen. Plakaten er anbragt paa Forkontoret.
f) Landsformanden har modtaget Opfordring til at underskrive Opraab til det danske Folk om en Indsamling, hvis Midler skal anvendes til en Marmorsarkofag til Kong Christian d. x’s Kiste.
Landsformanden har underskrevet Opfordringen.
7. Beretning fra Sommerlejrudvalget v/ Elsa Merete Ross
8. Ungdomskommissionen og Karen Margr. Knudsen.
9. Det Fam.pol. Udvalg
a) Beretning fra Formanden fra Mødet d. 5/9.47
b) Redegørelse for Udvalgets fremtidige Arbejde
10. Landsformandens Beretning fra Mødet i D.K.N. og D.K.’s Udvalg vedrørende den enligstillede Moder og Redegørelse for D.K.N. og D.K.’s Samarbejdsform.
11. Økonomiudvalget v/ Alma Andersen
12. Bladet v/ Magda Andersen
13. Ingrid Larsen aflægger Beretning fra Møder vedr. Lukkeloven og Afbetalingskommissionen
14. Husmoderferie
15. Dagsorden for Formandsmødet 30/11 1947
16. Hovedstyrelsesmødet d. 29/11 1947
17. Eventuelt
l. Valg af Dirigent.
Til Dirigent valgtes Johanne Fisker.
2. Titulaturer. Lige Adgang til Ordensdekorationer.
Med Hensyn til Frue -Titlen har F.U. endnu ikke færdigbehandlet Sagen og Landsformanden havde yderligere modtaget Henvendelser fra Kvinder, der ønskede at anvende Frue-Titlen, navnlig hvor de havde paataget sig Forsørgerpligten.
Landsformanden mente, at man maatte nedsætte et Udvalg, der kom til at bestaa af: Magda Andersen, Karen Margr. Vilstrup og Inga Dahlsgaard. F.U. blev enige om foreløbig ikke at nedsætte noget Udvalg til Varetagelse af "Ordensdekorationer"
3. Pensionerede Enkers Stilling.
Ingrid Larsen meddelte, at der var kommet Svar fra Departementchef Koefoed, hvilket Svar var blevet oplæst paa Landsmødet i Sønderborg, og hvori oplystes, at Koefoed var meget uvenlig indstillet.
Magda Andersen mente, at vi skulde lade vort Tjenestemandsudvalg tage sig af Sagen.
Landsformanden foreslog, at der i Stedet for at lade Spørgsmaalet blive lagt ind under Tjenestemandsudvalget, skulde nedsætte et nyt Udvalg, bestaaende saa vidt muligt af Enker efter Pensionister eller mulige Enker efter Tjenestemænd.
Magda Andersen foreslog, at Udvalget kom til at bestaa af:
Fru Arnskov, Ingrid Larsen og Andr. Hedegaard. Saafremt Fru Arnskov ikke vilde, kunde vi bede Fru Fribert, Blaamunkevej Nr. 23, Tlf: Sø 2539.
4. Medlemsskab af D.K. og Tillidsposter i Forbindelse med Statsborgerretten.
Landsformanden havde ved et Møde bragt i Erfaring at et Medlem, der ikke er i Besiddelse af Dansk Statsborgerret indtog en Tillidspost indenfor Dansk Kvindesamfund, og Landsformanden ønsker nu, at F.U. skulde tage Stilling til hele Spørgsmaalet om Medlemsskabet i Forbindelse med Statsborgerretten.
Ingrid Larsen bemærkede, at saavidt hun huskede, var Fru Signe Engberg Styrelsesmedlem, før hun havde Statsborgerret.
F.U. mente, at man ikke kunde forhindre en Kvinde i at være Medlem i Dansk Kvindesamfund, fordi hun ikke havde Dansk Statsborgerret, men paa den anden Side vilde det være unaturligt, hvis Landsformanden ikke var Dansk Statsborger.
Margr. Høst-Neerup mente bestemt, at man skulde være dansk Statsborger for at være Medlem, idet det ellers kunde være til Skade for D.K. Verden er urolig, og man ved ikke, hvorledes det gaar frem i Tiden. F.U. blev enige om, at der maatte ske en Ændring i Fælleslovene ang. dette Spørgsmaal, og at der maatte nedsættes et Lovudvalg ved Hovedstyrelsesmødet.
5. Fadderskab ved Barnedaab.
Bladt de Sager, som Ingrid Larsen og Landsformanden havde gennemgaaet ved Formandsskiftet var Spørgsmaalet om Kvinders Ret til at være Faddere.
Det er en Sag, der har ligget siden 1944. D.K. sendte dengang en Skrivelse til Kirkeministeren, som svarede, at man i Anledning af de extraordinære Forhold som herskede, ikke saa sig i Stand til at
tage Spørgsmaalet op til Behandling. Skal Dansk Kvindesamfund tage det op igen?
Ingrid Larsen mener, at Ministeriet ikke er særlig interesseret i Spørgsmaalet.
Landsformanden udtalte, at Ligestillingen bør gennemføres fuldt ud og har [kan ikke læses] det.
Magda Andersen foreslaar, at man igen taler med Kirkeministeren, og F.U. bad Nic. Winther tale med Kirkeministeren.
6. Beretning fra Landsformanden.
a) Landsformanden havde modtaget Svar fra saavel Dronning Alexandrine som Dronning Ingrids Hofdame om, at man gerne vilde have tilsendt Medlemsbladet.
b) Ved Skrivelse af 19/9.47 har Frederiksberg Kredsen meddelt Hovedstyrelsen, at den ved Delingen af det sjællandske Distrikt ønsker at blive optaget under 7 a. Sagen er henlagt til Behandling paa Hovedstyrelsesmødet.
c) Fru Petrine Jensen er død 83 Aar gammel. Da Fru Jensen var kendt indenfor D.K. og ofte har været Dirigent ved vore store Møder, har Landsformanden foranlediget, at der blev sendt Krans til hendes Baare. Sigrid Ammitzbøl har paa D.K.’s Vegne talt ved hendes Begravelse.
d) Dansk Hjemmeværnsforeningers Landsforbund har tilstillet D.K. sine Love og en Piece. Landsformanden er af den Formening, at en Tilslutning til Forbundet er uforenelig med vor upartipolitiske Stilling.
F.U. tilslutter sig dette.
e) Fra Københavns Magistrat har D.K. modtaget en Plakat til Ophængning paa Kontoret i Anledning af Folketuberkuloseundersøgelsen. Plakaten er anbragt paa Forkontoret.
f) Landsformanden har modtaget Opfordring til at underskrive Opraab til det danske Folk om en Indsamling, hvis Midler skal anvendes til en Marmorsarkofag til Kong Christian d. X’s Kiste.
Landsformanden har underskrevet Opfordringen.
F.U. sanktionerede dette og mente, at det skulde meddeles i vort Blad for Oktober Md.
7. Beretning fra Sommerlejrudvalget v/Else Merete Ross.
I Else Merete Ross’ Forfald aflagde Lis Groes Beretning, og meddelte, at der havde været Stemning for igen at faa Sommerlejren paa Krogerup, men der var lovet Jyderne, at den skulde komme til at ligge i Jylland. Ester Johannesen, Grenaa, var indvalgt i Sommerlejrudvalget. Hun havde skrevet rundt til forskellige Højskoler m.fl. om Plads, og der var nu kommet Svar fra Krabbesholm ved Skive, hvor der var Plads til 100. Man mente, at Sommerlejren skulde foregaa den første Uge i August i 1948. I samme Uge havde Stella Kornerup skandinavisk Møde i Hillerød, men man mente ikke, at det vilde kollidere. Programmet for Sommerlejren var endnu ikke lagt.
Lis Groes meddelte endvidere, at der muligt skal være Vinterlejr i 1948. Den skal afholdes i Begyndelsen af Februar Md. i Mariaforbundets Lokaler.
Margr. Høst Neerup udtalte, at hun ikke mente, at Kritik overfor D.K. var det rette Sted, hvortil Landsformanden svarede, at hun havde gjort, hvad hun kunde for at bremse denne Diskussion, idet det kun var rent kvindesaglige Emner, der skulde diskuteres. Lis Groes lovede, at hun nok skulde sørge for at det ikke skete mere.
Magda Andersen havde hørt flere Steder fra, at der havde været en Del Klikkevæsen paa Sommerlejren, hvilket gerne skulde undgaas. Lis Groes svarede, at de havde været paa Vagt overfor det, men det afhang en Del af Stedet, og man mente, at Humlebæk havde været for nær København og der var for mange "Udenomsbekvemmeligheder".
Magda Andersen udtalte, at Signe Tørsleff havde været savnet i Aar.
8. Ungdomskommissionen og Karen Margr. Knudsen.
Landsformanden beklagede, at hun maatte bringe dette paa Bane igen, men hun havde faaet følgende Brev fra Birgit Begtrup:
"Vi har tidligere talt om vor Repræsentation i Ungdomskommissionen, D.K.K.U.’s Kritik heraf blev jo i sin Tid delvis afvist af Hovedstyrelsens Forretningsudvalg, man blev enig om at se Tiden an og haabe paa en Bedring. Desværre er det jo snart for sent at gøre noget ved Sagen, vi behandlede Spørgsmaalet paa vort sidste Bestyrelsesmøde, da vi har faaet oplyst, at Karen M. Knudsen er indvalgt i et Udvalg, som skal behandle Sundhedsundersøgelser af Ungdommen, her havde hun en særlig Lejlighed til at gøre sig gældende, da hun jo er Læge, men desværre har hun ikke været til eet eneste Udvalgsmøde, og dette samtidig med, at man indkalder Læger udefra til dette Udvalgs Arbejde. Mon Spørgsmaalet bliver behandlet igen? Jeg vil imidlertid nødig staa som Angriber,
da det let kan se ud som personlig Forfølgelse, hvilket vil være mig meget imod, men jeg skal ikke nægte, at Sagen piner mig.
sign. Birgit Begtrup".
Dette bevirkede, at Sagen paany maatte behandles i F.U.
Landsformanden meddelte, at Ungdomsudvalget havde været samlet d. 20/9 til en almindelig Drøftelse af Ungdomskredsens Arbejde og af det, der var passeret i Sommerlejren uden Udvalgsformandens Vidende samt i Anledning af den Kritik, der paany var rejst mod Karen Margr. Knudsen. Desværre var Karen Margr. Knudsen forhindret i at komme til det paagældende Møde, da hun er optaget af sin Lægegerning hver Dag til Kl. 14, men hun havde iøvrigt erklæret sig villig til at aflægge Beretning paa et senere Tidspunkt.
Landsformanden var gjort bekendt med, at Karen Margr. Knudsen havde forsøgt at komme i Kontakt med Bestyrelsen i den københavnske Ungdomskreds og foranlediget et Møde bragt i Stand, hvor dog ikke hele Bestyrelsen var tilstede og ejheller Birgit Begtrup.
Formanden for Ungdomsudvalget havde overdraget Landsformanden at forelægge F.U. hele Spørgsmaalet om Karen Margr. Knudsens Forbliven i Ungdomskommissionen, og Landsformanden stiller Forslag om, at Karen Margr. Knudsen fremtidig til hvert Forretningsudvalgsmøde, der faldt den sidste Tirsdag i Maaneden, afgav en kort Rapport om hvad der eventuelt var sket i Maanedens Løb.
Landsformanden foreslaar, at Formanden for Ungdomsarbejdet fik tilsendt Resume.
F.U. blev enige om at tilkalde Karen Margr. Knudsen til næste F.U. Møde for at tage en Drøftelse med hende med Hensyn til det i Ungdomskommissionen rejste Spørgsmaal om Bosættelsesloven.
Margr. Høst Neerup meddelte, at ved Ungdomskredsens Bestyrelsesmøde var Sagen blevet drøftet. Man mente, at Karen Margr. Knudsen viste for ringe Interesse for Sagen, men pludselig mente de Unge nu ikke at vilde have hende ud.
Ingrid Larsen synes dengang vi drøftede det, at Birgit Begtrup var meget agressiv. Resultatet var, at Karen Margr. Knudsen lovede at give et Referat. Ingrid Larsen mener ikke, vi kan faa en bedre Repræsentant til at tage sig af Sagen. Det vilde være meget kedeligt, om vi skulde bede hende trække sig tilbage. Vi maa faa Karen Margr. Knudsen til at forstaa, at der maa et Samarbejde i Gang med F.U.
Landsformanden stiller det forslag, at Karen Margr. Knudsen til den sidste Tirsdag i Maaneden sender os et Referat, som vi kunde sende ud sammen med Dagsordenen og derefter sende det til Formanden for Ungdomsudvalget til Videresendelse til Ungdomskredsene.
9. Det Fam. Pol. Udvalg
a) Beretning fra Formanden fra Mødet d. 5/9.47.
Lis Groes meddelte F.U., at man i det man i det fam. pol. Udvalg var blevet enig om, at man vilde overlade det rent propagandamæssige Arbejde til Fordel for den enligstillede Moder til det af Nationalraadet nedsatte Udvalg, medens det fam.pol. Udvalg fastholder at ville arbejde videre paa den Linie, som vi hidtil havde fulgt i vort Arbejde med den enligstillede Moder.
Lis Groes vilde overgive Nationalraadet Materialet efterhaanden, som det forelaa fra Dansk Kvindesamfunds Side.
Ved Udvalgsmødet blev man enig om, at Else-Merete Ross paa Grundlag af Social-politisk Forening skulde udarbejde et Standardforedrag til Brug for Kredsene.
b) Iøvrigt meddelte Lis Groes, at Arbejdet i det fam.pol. Udvalg nu var fordelt saaledes, at Else-Merete Ross som nævnt vilde udarbejde Standardforedrag og behandle Spørgsmaalet om Boligproblemerne for enligstillede Mødre.
Landsformanden havde lovet at udarbejde en Redegørelse for Inddrivelse af Bidrag saavel til Børnene som til de enlige Kvinder, der havde været gift og Inga Dahlsgaard vilde bearbejde Spørgsmaalet om Børnebidrag og Skat. Endvidere havde Karen Berleme-Nix lovet at bearbejde Spørgsmaalet om Moderskabshjælp med Materiale indhentet fra Sverige.
Lizzie Elsass Fridericia vilde tage sig af Svangerskabsafbrydelser, sexuelle Spørgsmaal m.m. og Lis Groes selv af Deltidsarbejde og Karen Margr. Vilstrup Spørgsmaalet om Kursus for Dygtiggørelse af enlige Mødre, ligesaa vel Enker som fraskilte- og separerede og undersøge disses Uddannelsesmuligheder.
Lis Groes oplyste F.U. om, at hun havde haft den Glæde, at Indenrigsministeriet havde skrevet til hende, at der desværre ikke kunde bevilges Penge til en Gallupundersøgelse, som her var søgt om, men man vilde meget gerne have alt det Materiale, som hun havde samlet ind fra Vore Kredse.
Alma Andersen udtaler sin Glæde over, at det fam.pol. Udvalg har gjort disse Arbejder.
10) Landsformandens Beretning fra Mødet i D.K.N.’s Udvalg vedrørende den enligstillede Moder og Redegørelse for D.K.N. og D.K.'s Samarbejdsform.
Ved D.K.N.’s Møde meddelte Landsformanden det Standpunkt, det fam. pol. Udvalg havde vedtaget. Agnete Brædstrup svarede da, at saa kunde Landsformanden ikke sidde der som Repræsentant for D.K., men maatte sidde der som personligt Medlem.
Landsformanden meddelte, at hun havde haft en Samtale med den fungerende Formand for Nationalraadet, Karen Johnsen, da Agnete Brædstrup var i Tvivl om Landsformandens Stilling i D.K.N.’s Udvalg.
Landsformanden ønsker, at F.U. tager Stilling til om Landsformanden kun skal sidde i Udvalget, naar det propapandamæssige blev behandlet eller man ønsker, at hun skal stille sin Arbejdskraft til Raadighed for Udvalget der, samtidig med at hun stod som Medlem af det fam. pol. Udvalg.
Iøvrigt peger Landsformanden paa, at det var nødvendigt, hvor et saa stort Spørgsmaal var taget op af Nationalraadet, at det blev drøftet ved Hovedstyrelsesmødet om Nationalraadets Kompetence til at tage de enkelte Foreningers Formaalsopgaver op.
Lis Groes udtalte med Hensyn til vor Stilling til Nationalraadet, at vi skulde være lidt forsigtige med at sætte Tingene paa Spidsen, men hun synes, at Nationalraadet havde handlet taktisk forkert, det skulde være kommet til os og have sagt, at det i denne Vinter vilde gøre et særligt Arbejde for den enligstillede Moder. Det er en stor Fejl, at de nedsætter Udvalg først og derefter meddeler os det. Lis Groes mener, vi skal være glade for Nationalraadets Arbejde, og at vi samtidig skal gøre noget herfra. Vi har nu faaet Løfte paa Orla Jensens Foredrag. Lis Groes mener ikke, der er saa stor Fare og mener ikke vi skal spilde vor Tid paa Kompetancespørgsmaalet. Hun ønsker, at Landsformanden skal sidde i Udvalget sum Repræsentant, det vil være værdifuldt.
Nationalraadet har jo Enkespørgsmaalet med Landsformanden som Medlem af Udvalget. Hun peger endvidere paa Lovforslaget om Moderskabsydelse, der har været til Behandling paa Rigsdagen.
Landsformanden mener, at vi maa tage en Drøftelse med Nationalraadet og dertil slutter Magda Andersen sig og vi maa have Nationalraadets Love gennemgaaet.
Magda Petersens Indtryk er, at de tager sig større Rettigheder end de har.
Margr. Høst Neerup tilslutter sig Tanken om et Møde med Nationalraadet, og at Landsformanden skal sidde i Udvalget, men mener, at det er meningsløst, at vi skal aflevere vort Arbejde.
Karen Margr. Vilstrup synes ogsaa, at Nationalraadet har baaret sig forkert ad, men mener, vi faar at vide, hvad der sker der, naar Landsformanden sidder i Udvalget.
Ingrid Larsen synes det er kedeligt, at man har en uhyggeligt Fornemmelse, naar vi arbejder med Nationalraadet. Vi kan ikke være tjent med, at Nationalraadet tager vore Opgaver fra os, og det er baade en Æressag og Livssag for os. Naar de tager vort Arbejde, er der ingen, der interesserer sig for Dansk Kvindesamfund.
Alma Andersen siger, at det ikke alene er Spørgsmaalet med Hensyn til den enligstillede Moder, vi er glade for. Saalænge vi sidder her, har vi en Forpligtelse til at slutte det Arbejde, som saa direkte er D.K .’s Arbejde, og Alma Andersen mener ogsaa, at vi maa have renset Luften med Hensyn til Nationalraadet.
Magda Andersen mener, at det er vigtigt, at der nu sker noget. D.K. har i de sidste 2 Aar gjort et Arbejde med fam.pol. Arbejde og undersøgt Forholdene. Der er blot ikke levnet tilstrækkelig Tid til at gennemdrøfte Spørgsmaalet ordentlig, og der har F.U. et Medansvar, meget kunde have set anderledes ud, hvis det var blevet drøftet.
Landsformanden var blevet bebrejdet af Karen Johnsen, at man ikke havde meddelt Nationalraadet om Mødet i Torsdags, men Margr. Høst Neerup havde meddelt Bodil Begtrup om Mødets Afholdelse.
F.U. udtalte, at det vilde have Landsformanden siddende som D.K.’s Repræsentant i D.K.N.’s Udvalg. Landsformanden lover at være saa loyal som muligt, men forlanger, at F.U. skal tage Hensyn til hendes vanskelige Stilling i den eventuelle Kritik, der senere kan fremkomme.
Landsformanden spørger, om det skal sættes paa Dagsordenen til Hovedstyrelsesmødet, hvad der er sket i D.K.N.
Magda Andersen mener ikke, at vi skal have Møde med D.K.N. før vi har haft Hovedstyrelsesmøde, det skylder vi Hovedstyrelsen. Hertil slutter Alma Andersen sig.
11) Økonomiudvalget v/ Alma Andersen. Alma Andersen meddeler, at det er besluttet, at F.U. Medlemmer skal have 5 Kr. for hvert F.U. Møde.
12) Bladet v/ Magda Andersen. Magda Andersen meddeler, at Annoncerne bliver færre og færre og stadig er nedadgaaende og har været helt nede paa Kr. 290. – pr. Md. Der er stadig 2 Annoncer fra Badenhoff, de andre er fra Fru Juuls Tid. Bladudvalget har drøftet med Dybbølposten om Overtagelse af Annoncetegningen. Redaktør Larsen vil ikke gøre det, hvis han ikke kan gøre det paa forsvarlig Maade. Magda Andersen har ringet Redaktør Larsen op og han har lovet at sende os et Forslag. Bladudvalget har nu sendt Badenhoff en Opsigelse idag pr. l/l.48. Badenhoff har flere Gange faaet en Advarsel fra Udvalget. F.U. er enig heri. Bladudvalget har faaet Bemyndigelse til at udarbejde en Kontrakt pr. 1/1. 48 med Redaktør Larsen og vil derefter forelægge den for F.U. F.U.
er enig heri. Magda Andersen meddelte i øvrigt, at Udgifterne med Bladets Udgivelse nu var steget med kr. 100. – pr. Md.
13) Ingrid Larsen aflægger Beretning fra Møder vedr. Lukkeloven og Afbetalingskommissionen.
I Lukkeloven er et Arbejdsudvalg nedsat, bestaaende af Fanny Jensen, Margr. Jensen og Ingrid Larsen. Lukkeloven blev forlænget et Aar.
14) Husmoderferie. Dette Punkt udgaar til næste F.U.Møde.
15) Dagsorden for Formandsmødet d. 30/11.47
Landsformanden læste følgende Dagsorden op for Formandsmødet:
1. Navneopraab
2. Landsformandens Beretning
3. Diskussion af Beretningen
4. Kredsberetninger
5. Udvalgsberetninger
6. Foredrag v/ Lis Groes:
7. Eventuelt.
F.U. opfordrede Lis Groes til at holde et Foredrag for Formændene om Familien og Samfundet.
Pol. Arbejde. Karen Margr. Vilstrup har lavet Udkast til en Skrivelse, der skal rundsendes til Kredsformændene i Anledning af det forestaaende Valg.
Til Slut meddelte Landsformanden, at hun i Anledning af den udsendte Forretningsorden for Hovedstyrelsen fra II Distrikt havde modtaget Forslag om, at der i sidste Stykke udgaar Bestemmelsen om, at den Kreds, hvor Landsmødet afholdes, skal betale Hovedstyrelsens Natophold
og Morgenmad i de 2 Dage Landsmødet afholdes. Tilskudet der gives Kredsen (10 Øre pr. Medlem) kan kun dække Leje af Lokaler, Tryksager m.v. F.U. kunde ikke gaa med til nogen Ændring heri, og anmoder Landsformanden at meddele Distriktsformanden for II Distrikt, at Landsmødet i Nykøbing Falster, havde givet Overskud ved Annoncetegning til Landsmødets Program.
Protokollen ført af Aase Lerche.
Undersk. Alma Andersen. Ing. Larsen. K. M. Vilstrup: Margr.Høst Neerup.
Johanne Fisker, Else Merete Ross. Inga Dahlsgård, Margr.Petersen. Magda Andersen