« Tilbage til søgeresultaterne
Forretningsudvalgsmøde 2. marts 1948
Forretningsudvalgsmøde afholdtes d. 2’ Marts 1948 Kl. 17 paa Dansk Kvindesamfund’s Kontor med følgende
DAGSORDEN:
1. Underskrift af Forretningsudvalgsprotokollen for Møderne d.27/5, 26/8, 30/9, 4/11 1947 og 6/1.1948.
2. Kvindefængslet i Horserødlejren v/Else Merete Ross.
3. Enkeudvalgsbetænkningen.
4. Forslag fra 4’ Distrikt om Tilrettelæggelsen af Formandsmøderne
5. Forslag fra Børglum-Kredsen om Oprettelsen af en Institution i Lighed med den svenske "Aktiv Hushållning" m.m.
6. Dommene for Børnemishandling og Dyrplageri (Skrivelse fra Fredericia Kredsen til Hovedstyrelsen.)
7. Ungdomskredsens Repræsentant i Repræsentantskabet for ”Dansk Samraad for forenede Nationer."
8. Alliancens Kursus i Sverige i Tiden 15 April - 15 Juni 1948 for Orientens Kvinder.
9. Udsendelse af Sigrid Hansens Foredrag om Erhvervsvejledning.
10. Birkerød-Kredsen og den afgaaede Formand.
11. Hovedstyrelsesmødet og dets Dagsorden.
12. D.K. og D.K.N.’s Henvendelse til Socialministeren om Repræsentant til den internationale Arbejdskonference i San Francisco.
13. Gentofte Kommunalbestyrelses Praksis ved Boliganvisning.
14. D.K.’s Enkeudvalgs Henvendelse til Regering og Rigsdag om pensionerede Enkers Stilling.
15. Fastsættelse af Mødet med Nationalraadet og den fremtidige Arbejdsform.
16. Arbejdet for Kredsene v/Inga Dahlsgaard.
Supplement til Dagsorden f. Forretningsudvalgsmødet d. 2/3-1948:
17. Skrivelse fra Danske Hjemmeværnsforeningers Landsformand.
18. Afbetalingskommissionen v/Ingrid Larsen.
19. Lukkeloven v/Ingrid Larsen.
20. Valgloven v/Ingrid Larsen.
21. Økonomisk Støtte til Alliancens Udgifter.
22. Beretning fra Møde i Arbejdsudvalget inden for Husmoderferie.
23. Folketog 21/3 1948 arrangeret af Sydslesvigske Udvalg for Stor-København
24. Nationalraadet v/Alma Andersen.
25. Eventuelt.
Til Stede var: Landsformanden Margr. Petersen, Kassereren Alma Andersen, Ingrid Larsen, K.M. Vilstrup, Lis Groes, Joh. Fisker, Inga Dahlsgaard, Nic. Winther, Margr. Høst-Neerup.
Næstformanden Fru Magda Andersen var ikke mødt, men havde sendt følgende Skrivelse, der oplæstes af landsformanden.
”I en Aarrække har den sidste Tirsdag i hver Maaned været Mødedag for Forretningsudvalget. Jeg protesterer imod, at dette ændres, uden at man i Forvejen forespørger Medlemmerne, om de billiger en Flytning af Mødet, og jeg maa udtale som min Mening, at en saadan ikke maa ske uden alles Billigelse. Jeg var ikke til Stede ved Forretningsudvalgsmødet, hvor Datoen blev ændret (fraværende p. Gr. af Sygdom) og senere blev det meddelt, at Aarsagen var, at der var flere forhindret. Saavidt jeg har kunnet undersøge Spørgsmaalet, drejer det sig i dette Tilfælde kun om een af de egentlige Forretningsudvalgsmedlemmer - altsaa var dette beslutningsdygtigt alligevel. Efter min Mening er det en ganske uholdbar Situation, at man ikke kan disponere frit over sine Dage, fordi man skal staa til Raadighed til enhver Tid for Forretningsudvalget, hvilket ogsaa tidligere har været fremhævet, bl.a. af Lis Groes, som maaske har ændret Syn paa dette, men jeg kan ihvertfald ikke deltage i Forretningsudvalgets Arbejde, hvis Mødedagene ikke overholdes."
Landsformanden udtalte at F.U. Mødet var blevet flyttet fra d. 24/2. til 2/3 paa Grund af Vinterlejren.
Det vedtoges, at Forretnings-Udvalgsmødet fremtidig skulde være den sidste Tirsdag i hver Maaned. Lis Groes, der senere kom til Stede, beklagede det skete og tiltraadte Synspunkterne i Protesten.
Næste F.U. Møde blev fastsat til d. 30. Marts.
ad 1. Protokollerne 27/5 og 26/8. 1947 blev underskrevet. Resterende Protokoller underskrives ved næste F.U. Møder.
ad 2. Fra Else Merete Ross forelaa følgende Skrivelse:
Maa der paa Dagorden for næste F.U. Møde staa: "Det foforeslaas at D.K. arrangerer et Møde mellem Ruth Vermehren, og de kvindelige Rigsdagsmedlemmer angaaende de elendige Forhold i Kvindefængslet i Horserødlejren."
For Else Merete Ross, der var forhindret i at komme til Stede, gjorde Inga Dahlsgaard Rede for Arbejds-Lokale- og Sanitetsforholdene i Horserød-Lejren og karakteriserede dem som skandaløse.
K.M. Vilstrup kom med en Del praktiske Oplysninger. Kvindefængslet var kort før Jul blevet flyttet fra Sundholm til Horserød-Lejren og havde i Øjeblikket 309 Fanger med 11 Børn (det tillades
Moderen at have Børn indtil 1. Aar med sig). Flytningen havde foraarsaget store Vanskeligheder, idet alt det Fængselspersonale, der havde Mulighed for det, var forblevet i København. Man havde maattet klare sig med tilfældig og som oftest meget daarlig Hjælp uden nogen som helst Uddannelse i Fængselsarbejde, og dette havde sammen med de øvrige Faktorer bl.a. i moralsk Henseende betydet en absolut Forværring af Forholdene. Lignende Tilstande havde ingen Sidestykke blandt mandlige Fanger.
Man var enige om, at der maatte gøres en Indsats for at forbedre Forholdene i vore Kvindefængsler. K.M. Vilstrup erklærede sig villig til sammen med Landsformanden at foretage en Henvendelse til Vice-Fængselsdirektør, Hye-Knudsen, idet man dog samtidig var enige om, at Henvendelsen vilde faa mere Vægt, hvis man kunde sikre sig Ruth Vermehrens Bistand. Landsformanden henvendte sig straks telefonisk til Ruth Vermehren, der tilsluttede sig Tanken og gav sit Tilsagn om at være med ved Henvendelsen til Vice-Direktøren. Landsformanden, Ruth Vermehren og K.M. Vilstrup vil henvende sig til Vice-Direktør Hye-Knudsen.
Samtidig rejste K.M.Vilstrup Spørgsmaalet om Lønningsforholdene for det kvindelige Fængselspersonale, idet hun slog til Lyd for en Forbedring af Lønforholdene for Overopsyn af I og II Grad, samt Arbejdsforstanderen. Ogsaa dette Spørgsmaal skulde berøres over for Vice-direktør Hye-Knudsen.
ad 3. Hovedstyrelses-Medlemmer og Suppleanter faar tilsendt et Eksemplar af Enkelovsbetænkningen fra Hovedkontoret, idet D.K.N. har overladt os 200 Eksemplarer. Lis Groes anmelder Betænkningen i næste Nummer af Kvinden og Samfundet, hvorefter interesserede vil kunne faa tilsendt et Eksemplar gratis saa længe Oplag haves ved Henvendelse til Hovedkontoret.
Videre Drøftelse af Betænkningen henvistes til næste F.U. Møde efter Lis Groes Anmeldelse.
ad 4. Landsformanden oplæste følgende Skrivelse fra 4. Distrikt:
"Deltagerne i Formandsmødet i D.K.’s 4’ Distrikt henstiller indtrængende til Hovedstyrelsen, at Formandsmødet ikke altid afholdes i København, men ogsaa henlægges til Provinsen.
Som Byer, der ifølge deres Beliggenhed vil være egnede til Mødet, forslaar vi Odense, Fredericia og Aarhus, og vi foreslaar en 4-aarig Turnus saaledes, at Mødet afholdes 1’ Aar i Odense, 2’ i Fredericia, 3’ i Aarhus og 4’ i København.
Naar vi foreslaaer denne Ordning er Grunden den, at det har vist sig, at det kniber for Formændene i mange af Kredsene at ofre den Tid det tager og de Penge, det koster, at tage til København.”
Man var enige om, at.Formandsmødernes skiftende Placering i Landet vilde betyde forøgede Udgifter for D.K. Iøvrigt henvistes Sagen til Hovedstyrelsens Afgørelse.
ad 5. Landsformanden oplæste følgende Skrivelse fra Børglum-Kredsens Formand:
"Inspireret af en Artikel "Sund Fornuft og gode Klæder" i Folkevirkes Blad "i Dag" har Dansk Kvindesamfund’s Kreds i Børglum paa et Medlemsmøde vedtaget at rette Henvendelse til Hovedstyrelsen om at gaa ind for, at der oprettes en Institution som den svenske "Aktiv Hus- hålling", der undersøger alt vedrørende nye Stoffer, Konfektionsmodeller, Sy-og Stoppeapperater m.m. Ligeledes ønsker vi, at Hovedstyrelsen vil rette en Henvendelse til Undervisningsministeren om, at Materialelære indføres som obligatorisk Fag ved Haandgerningsundervisningen i de ældste Klasser i Skolerne."
Dat oplystes, at Statens Husholdningsraad har taget en Del af de Opgaver op, som nævnes i Brevet, blot er Arbejdet ikke nær saa udbygget som i den tilsvarende svenske Institution bl.a. af økonomiske Grunde.
Det vedtoges at svare Børglum-Kredsen, at F.U. Mødet havde henvist Sagen til videre Behandling i "Det huslige Udvalg".
ad 6. Landsformanden oplæste følgende Skrivelse fra Fredericia- Kredsen:
"Efter Anmodning fra Medlemmer i denne Kreds vil jeg gerne henstille til Hovedstyrelsen, at der fra Dansk Kvindesamfund bestemt protesteres mod de alt for lempelige Domme, som afsiges i Tilfælde, hvor det drejer sig om Sager som Sædelighedsforbrydelser, Børnemishandling og Dyrplageri”.
Det vedtoges at svare Fredericia-Kredsen, at D.K. i sin Tid havde været Medunderskriver paa Forlagsboghandler Haase’s Protestskrivelse i Anledning af de milde Domme i Børnemishandlingssager. Ang. Dyrplageri vedtages det at svare Fredericia-Kredsen, at dette Spørgsmaal laa uden for Foreningens Rammer.
I Brevet berørtes desuden D.K.’s Standpunkt i Nordentoft-Sagen. Det vedtoges at svare Kredsen, at der fra D.K.’s Side kun var indtaget et kvindesagligt Standpunkt.
ad 7. Ungdoms-Udvalget havde udpeget Inger Bang til at indtræde som Repræsentant i Repræsentantskabet for "Dansk Samraad for forenede Nationer.”
ad 8. Fra Alliancens Sekretær i Sverige var der kommet Meddelelse om, at der vilde blive afholdt et Kursus i Sverige for Orientens Kvinder i Tiden 15/4-15/6. Naar Planerne var nærmere udarbejdet,
vilde vi fra Sekretæren modtage Meddelelse herom, saaledes at danske Kvinder evtl. kunde gøres interesserede i Deltagelse.
Inga Dahlsgaard vilde refere Henvendelsen fra Alliancen i Kv. & Sf.
ad 9. Det vedtoges at optage Sigrid Hansens Foredrag om Erhversvejledning i Kv. & Sf.
ad l0. Landsformanden havde haft Besøg af den nye Formand for Birkerød Kredsen, Fru Løngren, der havde beklaget sig over daarligt Samarbejde med den afgaaede Formand Fru Rolff.
Endvidere oplyste Landsformanden, at det skulde være Fru Rolff’s Hensigt at danne en ny Forening i Birkerød med de samme Formaalsparagraffer som D.K.’s, og at hun vilde foreslaa Birkerød-Kredsens D.K. Medlemmer at tilslutte sig denne Forening med den Begrundelse, at samtlige Medlemmer kunde nøjes med l/2 Kontingent. Man fandt Fru Rolffs Optræden højst illoyal over for D.K., men vedtog iøvrigt roligt at afvente Begivenhedernes Gang.
ad 11. Landsformanden fremsatte Forslag om Hovedstyrelsesmødets Udskydelse ca. 14. Dage dels grundet paa forceret Arbejde paa Kontoret og dels af Hensyn til, at Landsmødet var blevet flyttet til sidst i Juni, saaledes at Tilrettelæggelsen af dette skulde ske næsten 3. Mdr. før dets Afholdelse. Der var Enighed herom. Man sikrede sig telefonisk Næstformanden Fru Magda Andersen’s Tilslutning. Herefter kunde der afholdes Udvalgsmøder d. 23. & 24. April og Hovedstyrelsesmøde d. 25. April.
ad 12. Den sædvanlige Skrivelse fremsendt. Landsformanden havde ingen Frist haft til Sagens Forelæggelse for F.U., da D.K.N. havde foreslaaet Fru Gloerfelt Tarp med Nina Andersen som Suppleant, havde Landsformanden tiltraadt Skrivelsen.
ad 13. Fra et D.K. Medlem havde Landsformanden modtaget en Klage over Gentofte Kommunes Praksis mod Hensyn til Boliganvisning, da man ikke stillede Mænd og Kvinder lige. Kun Mænd kunde faa Lejemaal. København har ikke denne Praksis. Naar Konen opfylder Betingelserne, men Manden ikke, kan de unge ikke faa Bolig. Man enedes om en Henvendelse til Boligministeren.
ad 14. Andrea Hedegaard, Fanny Arnskov og Ingrid Larsen har udarbejdet en Skrivelse ang. Enkers Pension. F.U. tiltraadte Skrivelsens Ordlyd.
ad 15 og ad 24. Man foreslog at Mødet med D.K.N. blev d. 16 Marts. Vi har konstateret, at der ikke findes nogen Overenskomst med D.K.N, men man vil foreslaa, at D.K.N. skal komme til os med Forslag om Samarbejde, naar det drejer sig om et Arbejdsomraade, der falder inden for vort Formaal. Vi ønsker ligeledes at være med ved Overrækkelsen af Skrivelser, lige som vi ønsker at medunderskrive, hvor Sagerne falder ind under vort Formaal. Ligeledes finder vi det rimeligt, at D.K. bør have Formandsposten i disse Sager.
Alma Andersen meddelte at man paa D.K.N.’s Bestyrelsesmøde havde drøftet en Henvendelse fra Røde-Kors om et Kursus for tyske Kvinder paa "Gurrehus”. Pengene var sikrede. Røde Kors vilde være Arrangør. Sagen var udsat.
Ang. Landslotteriet havde Alma Andersen sagt fra med Hensyn til vore Kredse. Man havde forespurgt, om der maatte komme en Sælger, saafremt vi havde større Møder. Det tiltraadtes.
Der var blevet forespurgt om Tronfølgeren. D.K. har 2 Gange henvendt sig til Forfatningskommissionen.
Man enedes om, at Landsformanden skulde gaa til den nye Statsminister med Kopier af vore tidligere Henvendelser.
Endelig drøftedes "Kvindernes Radios-Landsudvalg". Man enedes om, at der trængtes til mere Afveksling i Udsendelserne. Magda Andersen vilde blive opfordret til at komme med en Redegørelse til næste F.U. Møde.
ad 16. Inga Dahlsgaard oplyste, at der fra Overkirug Fabricius-Møller, var kommet Tilbud om et nyt gratis Foredrag med Titlen: "Om Betydningen af Seksualoplysning for Voksne.” Meddelelse herom var allerede udsendt til Kredsformændene.
K.M. Vilstrup foreslog et Møde afholdt hos hende med "Det politiske Udvalg" til Drøftelse af Retningslinierne for det fremtidige Arbejde, særlig med Henblik paa Kommunal-Politiken.
ad 17. Skrivelsen modtaget ang. Foreningens Formaal og Film derom.
F.U. vedtog ikke at sende den ud til Kredsene.
ad 18. Ingrid Larsen var indkaldt til Møde d. 8/3., hvor der skulde tages Stilling til Spørgsmaalet Optagelse i Kommissionen af en Repræsentant for Møbelbranchen.
ad 19. Ingrid Larsen redegjorde for Lukketiderne for forskellige Brancher og deres Virkninger for Forbrugerne.
Der arbejdes fortsat med Lukkeloven.
ad 20. Ingrid Larsen ønsker, at Valgloven behandles og gaar ind for, at der saavel i Amts- som i Storkredse opstilles baade Mænd og Kvinder fra hvert Parti.
Landsformanden var af den Mening, at Kvinden dermed vilde faa en Særstilling, der er uforenelig med vor politiske Ligestilling. Lis Groes fremsatte som sin Mening, at det vilde være en stor Fordel for Kvinderne, om Opstillingen fandt Sted i Storkredse og Amtskredse i Stedet for Enkeltmands-Kredse.
Sagen henvistes til Valglovs-Udvalget til nærmere Drøftelse og Stillingtagen til næste F.U. Møde.
ad 21. Landsformanden meddelte, at hun ikke kunde frigøres for sit Arbejde og som Følge deraf ikke kunde deltage i Alliancens Møde i Rom.
Det blev derefter vedtaget ikke at sende nogen Repræsentant. Alliancen havde forespurgt, hvad der gennem den danske Radio blev gjort for Kvinder og Børn. Henvistes til Fru Magda Andersen. Ligeledes var der en Forespørgsel ang. hvid Slavehandel og Prostitutionen. Inga Dahlsgaard foreslog dannet et Udvalg til at tage sig af dette Spørgsmaal. Henvistes til Hovedstyrelsesmødet.
Det vedtoges, at D.K. ikke kunde støtte Alliancen økonomisk.
ad 22. Det vedtoges at betale Kr. 25,- i Kontingent for 1948 til Husmoderferie.
ad 25. Det vedtoges at svare det "Sydslesvigske Udvalg", at D.K. som Landsorganisation ikke kunde deltage i det paatænkte Folketog.
ad 24. Se under ad 15.
ad 25. Eventuelt:
a. Læge Christiansen, Dianalund, har tilbudt at skænke D.K. et Portæt af Hulda Pedersen til Ophængning paa Kontoret. Det vedtoges at modtage Gaven, forudsat at Maleriet var kunstnerisk værdifuld.
b. Henvendelse fra Lizzie Almind Christensen ang. evt. Repræsentation i London ved Verdensungdomskonferencen i Dagene 12-19 August. Det vedtoges ikke at sende nogen Repræsentant.
Mødet sluttede Kl. 11.45.
Protokollen ført af Lis Groes og Doris Hansen.
Underskr.af: K.M. Vilstrup, Nic. Winther, Høst Neerup, Lis Groes, Inga Dahlsgaard, Alma Andersen og Else Merete Ross.
DAGSORDEN:
1. Underskrift af Forretningsudvalgsprotokollen for Møderne d.27/5, 26/8, 30/9, 4/11 1947 og 6/1.1948.
2. Kvindefængslet i Horserødlejren v/Else Merete Ross.
3. Enkeudvalgsbetænkningen.
4. Forslag fra 4’ Distrikt om Tilrettelæggelsen af Formandsmøderne
5. Forslag fra Børglum-Kredsen om Oprettelsen af en Institution i Lighed med den svenske "Aktiv Hushållning" m.m.
6. Dommene for Børnemishandling og Dyrplageri (Skrivelse fra Fredericia Kredsen til Hovedstyrelsen.)
7. Ungdomskredsens Repræsentant i Repræsentantskabet for ”Dansk Samraad for forenede Nationer."
8. Alliancens Kursus i Sverige i Tiden 15 April - 15 Juni 1948 for Orientens Kvinder.
9. Udsendelse af Sigrid Hansens Foredrag om Erhvervsvejledning.
10. Birkerød-Kredsen og den afgaaede Formand.
11. Hovedstyrelsesmødet og dets Dagsorden.
12. D.K. og D.K.N.’s Henvendelse til Socialministeren om Repræsentant til den internationale Arbejdskonference i San Francisco.
13. Gentofte Kommunalbestyrelses Praksis ved Boliganvisning.
14. D.K.’s Enkeudvalgs Henvendelse til Regering og Rigsdag om pensionerede Enkers Stilling.
15. Fastsættelse af Mødet med Nationalraadet og den fremtidige Arbejdsform.
16. Arbejdet for Kredsene v/Inga Dahlsgaard.
Supplement til Dagsorden f. Forretningsudvalgsmødet d. 2/3-1948:
17. Skrivelse fra Danske Hjemmeværnsforeningers Landsformand.
18. Afbetalingskommissionen v/Ingrid Larsen.
19. Lukkeloven v/Ingrid Larsen.
20. Valgloven v/Ingrid Larsen.
21. Økonomisk Støtte til Alliancens Udgifter.
22. Beretning fra Møde i Arbejdsudvalget inden for Husmoderferie.
23. Folketog 21/3 1948 arrangeret af Sydslesvigske Udvalg for Stor-København
24. Nationalraadet v/Alma Andersen.
25. Eventuelt.
Til Stede var: Landsformanden Margr. Petersen, Kassereren Alma Andersen, Ingrid Larsen, K.M. Vilstrup, Lis Groes, Joh. Fisker, Inga Dahlsgaard, Nic. Winther, Margr. Høst-Neerup.
Næstformanden Fru Magda Andersen var ikke mødt, men havde sendt følgende Skrivelse, der oplæstes af landsformanden.
”I en Aarrække har den sidste Tirsdag i hver Maaned været Mødedag for Forretningsudvalget. Jeg protesterer imod, at dette ændres, uden at man i Forvejen forespørger Medlemmerne, om de billiger en Flytning af Mødet, og jeg maa udtale som min Mening, at en saadan ikke maa ske uden alles Billigelse. Jeg var ikke til Stede ved Forretningsudvalgsmødet, hvor Datoen blev ændret (fraværende p. Gr. af Sygdom) og senere blev det meddelt, at Aarsagen var, at der var flere forhindret. Saavidt jeg har kunnet undersøge Spørgsmaalet, drejer det sig i dette Tilfælde kun om een af de egentlige Forretningsudvalgsmedlemmer - altsaa var dette beslutningsdygtigt alligevel. Efter min Mening er det en ganske uholdbar Situation, at man ikke kan disponere frit over sine Dage, fordi man skal staa til Raadighed til enhver Tid for Forretningsudvalget, hvilket ogsaa tidligere har været fremhævet, bl.a. af Lis Groes, som maaske har ændret Syn paa dette, men jeg kan ihvertfald ikke deltage i Forretningsudvalgets Arbejde, hvis Mødedagene ikke overholdes."
Landsformanden udtalte at F.U. Mødet var blevet flyttet fra d. 24/2. til 2/3 paa Grund af Vinterlejren.
Det vedtoges, at Forretnings-Udvalgsmødet fremtidig skulde være den sidste Tirsdag i hver Maaned. Lis Groes, der senere kom til Stede, beklagede det skete og tiltraadte Synspunkterne i Protesten.
Næste F.U. Møde blev fastsat til d. 30. Marts.
ad 1. Protokollerne 27/5 og 26/8. 1947 blev underskrevet. Resterende Protokoller underskrives ved næste F.U. Møder.
ad 2. Fra Else Merete Ross forelaa følgende Skrivelse:
Maa der paa Dagorden for næste F.U. Møde staa: "Det foforeslaas at D.K. arrangerer et Møde mellem Ruth Vermehren, og de kvindelige Rigsdagsmedlemmer angaaende de elendige Forhold i Kvindefængslet i Horserødlejren."
For Else Merete Ross, der var forhindret i at komme til Stede, gjorde Inga Dahlsgaard Rede for Arbejds-Lokale- og Sanitetsforholdene i Horserød-Lejren og karakteriserede dem som skandaløse.
K.M. Vilstrup kom med en Del praktiske Oplysninger. Kvindefængslet var kort før Jul blevet flyttet fra Sundholm til Horserød-Lejren og havde i Øjeblikket 309 Fanger med 11 Børn (det tillades
Moderen at have Børn indtil 1. Aar med sig). Flytningen havde foraarsaget store Vanskeligheder, idet alt det Fængselspersonale, der havde Mulighed for det, var forblevet i København. Man havde maattet klare sig med tilfældig og som oftest meget daarlig Hjælp uden nogen som helst Uddannelse i Fængselsarbejde, og dette havde sammen med de øvrige Faktorer bl.a. i moralsk Henseende betydet en absolut Forværring af Forholdene. Lignende Tilstande havde ingen Sidestykke blandt mandlige Fanger.
Man var enige om, at der maatte gøres en Indsats for at forbedre Forholdene i vore Kvindefængsler. K.M. Vilstrup erklærede sig villig til sammen med Landsformanden at foretage en Henvendelse til Vice-Fængselsdirektør, Hye-Knudsen, idet man dog samtidig var enige om, at Henvendelsen vilde faa mere Vægt, hvis man kunde sikre sig Ruth Vermehrens Bistand. Landsformanden henvendte sig straks telefonisk til Ruth Vermehren, der tilsluttede sig Tanken og gav sit Tilsagn om at være med ved Henvendelsen til Vice-Direktøren. Landsformanden, Ruth Vermehren og K.M. Vilstrup vil henvende sig til Vice-Direktør Hye-Knudsen.
Samtidig rejste K.M.Vilstrup Spørgsmaalet om Lønningsforholdene for det kvindelige Fængselspersonale, idet hun slog til Lyd for en Forbedring af Lønforholdene for Overopsyn af I og II Grad, samt Arbejdsforstanderen. Ogsaa dette Spørgsmaal skulde berøres over for Vice-direktør Hye-Knudsen.
ad 3. Hovedstyrelses-Medlemmer og Suppleanter faar tilsendt et Eksemplar af Enkelovsbetænkningen fra Hovedkontoret, idet D.K.N. har overladt os 200 Eksemplarer. Lis Groes anmelder Betænkningen i næste Nummer af Kvinden og Samfundet, hvorefter interesserede vil kunne faa tilsendt et Eksemplar gratis saa længe Oplag haves ved Henvendelse til Hovedkontoret.
Videre Drøftelse af Betænkningen henvistes til næste F.U. Møde efter Lis Groes Anmeldelse.
ad 4. Landsformanden oplæste følgende Skrivelse fra 4. Distrikt:
"Deltagerne i Formandsmødet i D.K.’s 4’ Distrikt henstiller indtrængende til Hovedstyrelsen, at Formandsmødet ikke altid afholdes i København, men ogsaa henlægges til Provinsen.
Som Byer, der ifølge deres Beliggenhed vil være egnede til Mødet, forslaar vi Odense, Fredericia og Aarhus, og vi foreslaar en 4-aarig Turnus saaledes, at Mødet afholdes 1’ Aar i Odense, 2’ i Fredericia, 3’ i Aarhus og 4’ i København.
Naar vi foreslaaer denne Ordning er Grunden den, at det har vist sig, at det kniber for Formændene i mange af Kredsene at ofre den Tid det tager og de Penge, det koster, at tage til København.”
Man var enige om, at.Formandsmødernes skiftende Placering i Landet vilde betyde forøgede Udgifter for D.K. Iøvrigt henvistes Sagen til Hovedstyrelsens Afgørelse.
ad 5. Landsformanden oplæste følgende Skrivelse fra Børglum-Kredsens Formand:
"Inspireret af en Artikel "Sund Fornuft og gode Klæder" i Folkevirkes Blad "i Dag" har Dansk Kvindesamfund’s Kreds i Børglum paa et Medlemsmøde vedtaget at rette Henvendelse til Hovedstyrelsen om at gaa ind for, at der oprettes en Institution som den svenske "Aktiv Hus- hålling", der undersøger alt vedrørende nye Stoffer, Konfektionsmodeller, Sy-og Stoppeapperater m.m. Ligeledes ønsker vi, at Hovedstyrelsen vil rette en Henvendelse til Undervisningsministeren om, at Materialelære indføres som obligatorisk Fag ved Haandgerningsundervisningen i de ældste Klasser i Skolerne."
Dat oplystes, at Statens Husholdningsraad har taget en Del af de Opgaver op, som nævnes i Brevet, blot er Arbejdet ikke nær saa udbygget som i den tilsvarende svenske Institution bl.a. af økonomiske Grunde.
Det vedtoges at svare Børglum-Kredsen, at F.U. Mødet havde henvist Sagen til videre Behandling i "Det huslige Udvalg".
ad 6. Landsformanden oplæste følgende Skrivelse fra Fredericia- Kredsen:
"Efter Anmodning fra Medlemmer i denne Kreds vil jeg gerne henstille til Hovedstyrelsen, at der fra Dansk Kvindesamfund bestemt protesteres mod de alt for lempelige Domme, som afsiges i Tilfælde, hvor det drejer sig om Sager som Sædelighedsforbrydelser, Børnemishandling og Dyrplageri”.
Det vedtoges at svare Fredericia-Kredsen, at D.K. i sin Tid havde været Medunderskriver paa Forlagsboghandler Haase’s Protestskrivelse i Anledning af de milde Domme i Børnemishandlingssager. Ang. Dyrplageri vedtages det at svare Fredericia-Kredsen, at dette Spørgsmaal laa uden for Foreningens Rammer.
I Brevet berørtes desuden D.K.’s Standpunkt i Nordentoft-Sagen. Det vedtoges at svare Kredsen, at der fra D.K.’s Side kun var indtaget et kvindesagligt Standpunkt.
ad 7. Ungdoms-Udvalget havde udpeget Inger Bang til at indtræde som Repræsentant i Repræsentantskabet for "Dansk Samraad for forenede Nationer.”
ad 8. Fra Alliancens Sekretær i Sverige var der kommet Meddelelse om, at der vilde blive afholdt et Kursus i Sverige for Orientens Kvinder i Tiden 15/4-15/6. Naar Planerne var nærmere udarbejdet,
vilde vi fra Sekretæren modtage Meddelelse herom, saaledes at danske Kvinder evtl. kunde gøres interesserede i Deltagelse.
Inga Dahlsgaard vilde refere Henvendelsen fra Alliancen i Kv. & Sf.
ad 9. Det vedtoges at optage Sigrid Hansens Foredrag om Erhversvejledning i Kv. & Sf.
ad l0. Landsformanden havde haft Besøg af den nye Formand for Birkerød Kredsen, Fru Løngren, der havde beklaget sig over daarligt Samarbejde med den afgaaede Formand Fru Rolff.
Endvidere oplyste Landsformanden, at det skulde være Fru Rolff’s Hensigt at danne en ny Forening i Birkerød med de samme Formaalsparagraffer som D.K.’s, og at hun vilde foreslaa Birkerød-Kredsens D.K. Medlemmer at tilslutte sig denne Forening med den Begrundelse, at samtlige Medlemmer kunde nøjes med l/2 Kontingent. Man fandt Fru Rolffs Optræden højst illoyal over for D.K., men vedtog iøvrigt roligt at afvente Begivenhedernes Gang.
ad 11. Landsformanden fremsatte Forslag om Hovedstyrelsesmødets Udskydelse ca. 14. Dage dels grundet paa forceret Arbejde paa Kontoret og dels af Hensyn til, at Landsmødet var blevet flyttet til sidst i Juni, saaledes at Tilrettelæggelsen af dette skulde ske næsten 3. Mdr. før dets Afholdelse. Der var Enighed herom. Man sikrede sig telefonisk Næstformanden Fru Magda Andersen’s Tilslutning. Herefter kunde der afholdes Udvalgsmøder d. 23. & 24. April og Hovedstyrelsesmøde d. 25. April.
ad 12. Den sædvanlige Skrivelse fremsendt. Landsformanden havde ingen Frist haft til Sagens Forelæggelse for F.U., da D.K.N. havde foreslaaet Fru Gloerfelt Tarp med Nina Andersen som Suppleant, havde Landsformanden tiltraadt Skrivelsen.
ad 13. Fra et D.K. Medlem havde Landsformanden modtaget en Klage over Gentofte Kommunes Praksis mod Hensyn til Boliganvisning, da man ikke stillede Mænd og Kvinder lige. Kun Mænd kunde faa Lejemaal. København har ikke denne Praksis. Naar Konen opfylder Betingelserne, men Manden ikke, kan de unge ikke faa Bolig. Man enedes om en Henvendelse til Boligministeren.
ad 14. Andrea Hedegaard, Fanny Arnskov og Ingrid Larsen har udarbejdet en Skrivelse ang. Enkers Pension. F.U. tiltraadte Skrivelsens Ordlyd.
ad 15 og ad 24. Man foreslog at Mødet med D.K.N. blev d. 16 Marts. Vi har konstateret, at der ikke findes nogen Overenskomst med D.K.N, men man vil foreslaa, at D.K.N. skal komme til os med Forslag om Samarbejde, naar det drejer sig om et Arbejdsomraade, der falder inden for vort Formaal. Vi ønsker ligeledes at være med ved Overrækkelsen af Skrivelser, lige som vi ønsker at medunderskrive, hvor Sagerne falder ind under vort Formaal. Ligeledes finder vi det rimeligt, at D.K. bør have Formandsposten i disse Sager.
Alma Andersen meddelte at man paa D.K.N.’s Bestyrelsesmøde havde drøftet en Henvendelse fra Røde-Kors om et Kursus for tyske Kvinder paa "Gurrehus”. Pengene var sikrede. Røde Kors vilde være Arrangør. Sagen var udsat.
Ang. Landslotteriet havde Alma Andersen sagt fra med Hensyn til vore Kredse. Man havde forespurgt, om der maatte komme en Sælger, saafremt vi havde større Møder. Det tiltraadtes.
Der var blevet forespurgt om Tronfølgeren. D.K. har 2 Gange henvendt sig til Forfatningskommissionen.
Man enedes om, at Landsformanden skulde gaa til den nye Statsminister med Kopier af vore tidligere Henvendelser.
Endelig drøftedes "Kvindernes Radios-Landsudvalg". Man enedes om, at der trængtes til mere Afveksling i Udsendelserne. Magda Andersen vilde blive opfordret til at komme med en Redegørelse til næste F.U. Møde.
ad 16. Inga Dahlsgaard oplyste, at der fra Overkirug Fabricius-Møller, var kommet Tilbud om et nyt gratis Foredrag med Titlen: "Om Betydningen af Seksualoplysning for Voksne.” Meddelelse herom var allerede udsendt til Kredsformændene.
K.M. Vilstrup foreslog et Møde afholdt hos hende med "Det politiske Udvalg" til Drøftelse af Retningslinierne for det fremtidige Arbejde, særlig med Henblik paa Kommunal-Politiken.
ad 17. Skrivelsen modtaget ang. Foreningens Formaal og Film derom.
F.U. vedtog ikke at sende den ud til Kredsene.
ad 18. Ingrid Larsen var indkaldt til Møde d. 8/3., hvor der skulde tages Stilling til Spørgsmaalet Optagelse i Kommissionen af en Repræsentant for Møbelbranchen.
ad 19. Ingrid Larsen redegjorde for Lukketiderne for forskellige Brancher og deres Virkninger for Forbrugerne.
Der arbejdes fortsat med Lukkeloven.
ad 20. Ingrid Larsen ønsker, at Valgloven behandles og gaar ind for, at der saavel i Amts- som i Storkredse opstilles baade Mænd og Kvinder fra hvert Parti.
Landsformanden var af den Mening, at Kvinden dermed vilde faa en Særstilling, der er uforenelig med vor politiske Ligestilling. Lis Groes fremsatte som sin Mening, at det vilde være en stor Fordel for Kvinderne, om Opstillingen fandt Sted i Storkredse og Amtskredse i Stedet for Enkeltmands-Kredse.
Sagen henvistes til Valglovs-Udvalget til nærmere Drøftelse og Stillingtagen til næste F.U. Møde.
ad 21. Landsformanden meddelte, at hun ikke kunde frigøres for sit Arbejde og som Følge deraf ikke kunde deltage i Alliancens Møde i Rom.
Det blev derefter vedtaget ikke at sende nogen Repræsentant. Alliancen havde forespurgt, hvad der gennem den danske Radio blev gjort for Kvinder og Børn. Henvistes til Fru Magda Andersen. Ligeledes var der en Forespørgsel ang. hvid Slavehandel og Prostitutionen. Inga Dahlsgaard foreslog dannet et Udvalg til at tage sig af dette Spørgsmaal. Henvistes til Hovedstyrelsesmødet.
Det vedtoges, at D.K. ikke kunde støtte Alliancen økonomisk.
ad 22. Det vedtoges at betale Kr. 25,- i Kontingent for 1948 til Husmoderferie.
ad 25. Det vedtoges at svare det "Sydslesvigske Udvalg", at D.K. som Landsorganisation ikke kunde deltage i det paatænkte Folketog.
ad 24. Se under ad 15.
ad 25. Eventuelt:
a. Læge Christiansen, Dianalund, har tilbudt at skænke D.K. et Portæt af Hulda Pedersen til Ophængning paa Kontoret. Det vedtoges at modtage Gaven, forudsat at Maleriet var kunstnerisk værdifuld.
b. Henvendelse fra Lizzie Almind Christensen ang. evt. Repræsentation i London ved Verdensungdomskonferencen i Dagene 12-19 August. Det vedtoges ikke at sende nogen Repræsentant.
Mødet sluttede Kl. 11.45.
Protokollen ført af Lis Groes og Doris Hansen.
Underskr.af: K.M. Vilstrup, Nic. Winther, Høst Neerup, Lis Groes, Inga Dahlsgaard, Alma Andersen og Else Merete Ross.