« Tilbage til søgeresultaterne

Dansk Kvindesamfunds Virksomhed.

« Se emneord

Adressen om Kvinders Deltagelse i det kommunale Liv, underskreven af 144 Kvinder fra Landets forskjellige Egne, er i disse Dage udsendt, ledsaget af følgende Udtalelse fra Dansk Kvindesamfunds Styrelse:


"I Overensstemmelse med ovennævnte 144 Indbydere opfordrer Dansk Kvindesamfunds Styrelse enhver dansk Kvinde over 20 Aar, som ikke allerede har underskrevet en af de to tidligere Adresser, dels fra Kjøbenhavn, dels fra Varde og Omegn, til at underskrive ovenstaaende Adresse. Som en særlig Grund til nu at indgive en saadan skal vi fremhæve de seneste Forhandlinger paa Rigsdagen. Det har vist sig, at baade Folketinget og Regjeringen er villige til paa et meget væsenligt Punkt at imødekomme vore Ønsker ved at give de ugifte skatydende Kvinder kommunal Valgret lige med Mænd. Og vel afviste Landstinget saavel dette som andre lignende Forslag, men dets Ordfører lagde dog ved given Lejlighed saa megen Vægt paa det forholdsvis ringe Tal af Kvinder, der hidtil havde udtalt deres Ønsker og vist deres Iver for Lovændringer i den foreslaaede Retning, at det turde have en ikke ringe Betydning for fremtidige Behandlinger af de herhenhørende Spørgsmaal - thi de vil selvfølgelig komme frem igjen - at Lovgivningsmagten ved en Fællesudtalelse fra hele Landet faar et fyldigere Indtryk end hidtil af, hvad Kvinderne vente og Tiden kræver.


28de Februar 1888”.


Da det er ønskeligt, at Adressen saa vidt muligt bliver forelagt alle Landets 20aarige Kvinder, tillade vi os at opfordre enhver af vore Læserinder, der maatte være villig til i sin Kreds (By, Sogn) at indsamle Underskrifter paa den, til velvilligst at meddele dette til Dansk Kvindesamfunds Kontor.


Offentligt Møde afholdtes af Dansk Kvindesamfund Mandagen den 22de Februar paa Østergade 15, Kjøbenhavn. Folketingsmand Rektor Dahl holdt et oplysende og interessant Foredrag om, Ædruelighedssagen og Kvinderne, begrundede Afholdsbevægelsen, gav en Udsigt over dens Historie og opfordrede Kvinderne til her i Landet ligesom andetsteds at virke for denne vigtige Samfundssag. Vi beklage, at Pladsen ikke tillader os et udførligt Referat, men maa dog fremhæve, i Anledning af, hvad der andetsteds er fremkommet, at Rektor Dahl udtalte sin Tilslutning baade til kommunal og politisk Valgret for Kvinder, om han end tillige betonede, at det ypperste og vigtigste i Menneskelivet er ikke at have Rettigheder, men at bringe Ofre. Cand. jur. P. Sveistrup takkede Rektor Dahl for Foredraget og fremhævede, at Dansk Kvindesamfund ønsker at vinde Tilslutning i alle politiske Partier. I den efterfølgende livlige Forhandling deltog Manufakturist Christensen af Good Templar Ordenen, Frk. Sannom, der udtalte Kvindernes Paaskjønnelse af Afholdsbevægelsen, Redaktør af Afholdsbladet Lærer Lyngs, Frk. K. Frederiksen og Hr. Sveistrup.


Kongressen i Washington. Som tidligere meddelt, har Dansk Kvindesamfund modtaget 2 Indbydelser til sig selv og desuden 5 andre, som blev udsendt til forskjellige Foreninger. Da det viste sig vanskeligt at finde nogen passende Repræsentant, som havde Tid, Raad og - Mod til at foretage Rejsen paa denne Aarstid, har Styrelsen paa sine egne Vegne anmodet Fru Ada M. Frederiksen i Chikago om at være den ene af de to fra Kvindesamfundet indbudne, hvilket hun har lovet. Da det lod til, at de samme Vanskeligheder var til Stede i Sverrig og Norge, syntes den Tanke at ligge nær, at man godt kunde forene sine Kræfter og sende en fælles Repræsentant, og man indledede Underhandlinger desangaaende, idet man tilbød at tilskyde 150 Kr. Fra Gøteborg fik man strax et imødekommende Svar, Kvindeforeningen der vilde skyde 100 Kr. til. I Stockholm derimod mente man ikke at kunne afse tilstrækkeligt til Rejseudgifternes Dækning, og i Norge fandt man, at de nordiske Kvindeforeninger endnu var for lidet sammenarbejdede til, at der vilde være Rimelighed i en fælles Optræden. Planen maatte altsaa opgives.


Heller ikke de øvrige herværende Kvindeforeninger have kunnet sende nogen Repræsentant. Kun Værneforeningen venter at blive repræsenteret, idet Fru Frederiksen har paataget sig ogsaa at give Beretning om dens Virksomhed.


Foredrag om Kvindesagen ere endvidere efter Indbydelse og paa Dansk Kvindesamfunds Foranstaltning holdte


11.-13. Februar af Lærerinde Sigrid Høgsbro i Folling Skole, Hundslund Forsamlingshus og Vestbirk Folkehøjskole - alt i Omegnen af Horsens. Møderne var stærkt besøgte og Stemningen overvejende for Kvindesagen. Kun i Folling blev der opponeret af en Lærer Bro.


Konkurrence om Forfærdigelse af Reformdragter. Paa Foranledning af Dansk Kvindesamfunds Styrelse er der nedsat et Udvalg med den Opgave at udstille forskjellige Reformdragter ved Industriudstillingen i Sommeren 1888.


Man indbyder herved til en Konkurrence om Forfærdigelsen af saadanne.


Dragterne skulle være indrettede væsentlig efter de Principer, der ere udviklede i den af "Dansk Kvindesamfund" udgivne Bog: "Om Sundheden og Kvindedragten" af Læge J, Frisch og "Forslag til en Dragtreform" af H. D.


Man ønsker udstillet:


1) En Fest- og Selskabsdragt.


2) En Spasere- og Dagligdragt.


3) En Turist- eller Skøjteløberdragt.


4) En Arbejdsdragt, særlig beregnet paa Fabrikarbejdersker.


De, der ønske at deltage i Konkurrencen, maa inden den 1ste April d. A. indsende enten en færdigsyet Dragt eller Model af en saadan paa en halv Alens Højde. Dragterne ville blive bedømte af en Komite af Damer, og de, der antages, ville derefter blive udstillede uden Udgift for Forfærdigeren.


Paa Dansk Kvindesamfunds Kontor, Studiestræde l, K., vil kunne afhentes en trykt Redegjørelse for Planen med udførlige Regler for Dragternes Forfærdigelse.


I Udvalget


Dagmar Olrik. Marie Luplau. Mary Steen. Fanny Liebe, født Emerson. Ida Falbe Hansen. Astrid Stampe-Feddersen.