« Tilbage til søgeresultaterne

Fra Indland og Udland

« Se emneord

Danmark. Dansk Husmødreforening. Som det vil ses af en Bekendtgørelse andet Steds i Bladet har „Dansk Husmødreforening”, til hvilken Planen blev fremsat af Frk. Anna Hjort paa Dansk Kvindesamfunds Møde i Sorø sidste Sommer, nu begyndt sin Virksomhed ved at udsende 15 Lærlinge fra 10 forskellige københavnske Skoler. 8 ere komne til Jylland, 1 til Samsø, 1 til Fyen, 1 til Lolland og 4 til Sjælland. De fleste Hjem have meldt sig gennem Dansk Kvindesamfunds Kredse, saaledes at der er en Garanti for, at der, samtidig med at der tages Hensyn til Lærlingenes unge Alder, lægges Vægt paa, at uddanne dem til dygtige Tjenestepiger og vordende Husmødre. Den 20. April var der en lille Fest i Dansk Kvindesamfunds Lokaler paa Nørregade, ved hvilken Frk. Hjort gav de unge Piger nogle venlige Ord med paa Vejen. Desuden fik hver Forklæde, Kogebog, et Stykke Linned og - Postkort til at melde deres Forældre deres Ankomst i det ny Hjem. Endelig var Frk. Hjort selv paa Banegaarden d. 1. Maj og saa at hver især kom velbeholden afsted. Det skyldes Frk. Hjorts store og uegennyttige Interesse og Energi, at Sagen nu er bragt saa vidt; hun har ikke skyet nogen Ulejlighed for at føre den frem. Forhaabentlig vil den Spire, der nu er plantet, vokse til et Træ og hjælpe, til at højne baade Pigers og Husmødres Gerning.


Fru Dagmar Hjorts Foredrag om Kvindesagens subjective Berettigelse fandt Sted Onsdag d. 3. Maj for en talrig Forsamling, som med stor Interesse fulgte Foredraget. Efter Fru Hjort talte Fru Berg-Nielsen i Tilslutning til Fru Hjort, men forøvrigt var der ingen Diskussion.


Skoleloven. I Skolelovens § 28 staar: Den i Medfør af Lov af 29. Marts 1868 § 4 gældende Bestemmelse om gifte Lærerinders Udelukkelse fra Pensionsret ophæves. - Det er ikke mere end rimeligt, at denne forældede Bestemmelse ophæves, men man har jo Lov til at glæde sig over det alligevel. I samme Lovs § 15 staar: De i Henhold til Lov af 6. Juli 1867 § 16 af Sogneraadet valgte Medlemmer af en Landbokommunes Skolekommission kan af Sogneraadet, hvor dette anses for heldigt, forhøjes til 4, saaledes at mindst 2 vælges uden for Sogneraadet. Mindst 2 af Skolekommissionens valgte Medlemmer skulle i saa Fald være Familiefædre eller Enker, som have undervisningspligtige Børn, idet dog Genvalg kan finde Sted, selv naar den paagældendes Børn, naar Valget sker, ikke længere ere undervisningspligtige.


Sundhedsforeningen, hvis Formaal er at fremme Sundheden i Hjemmet og i Samfundet, indbyder enhver, der interesserer sig derfor, at indmelde sig i Foreningen.


Formaalet tænkes opnaaet ved Oprettelse af et Bureau, hvor Foreninger kunde henvende sig om Foredrag og videnskabelige Oplysninger til Forstaaelse af den moderne Hygiejne. Hvor ligeledes private kunne faa Besvarelse paa Spørgsmaal vedrørende Sundheden i Hjemmet, gennem populære Smaaskrifter eller ved mundtlige Anvisninger.


De Kvinder, der har dannet Foreningen mene, at Sundheden i høj Grad vilde fremmes i Hjemmet og i Samfundet, dersom Kvinderne - allerede i Ungdommen kunde skaffe sig det fornødne Kendskab til den menneskelige Legemsbygning og Omsorgen for Helbredets Bevarelse. Sundhedsforeningen vil derfor særlig tage Hensyn til den kvindelige Hygiejne og søge oprettet let tilgængelige Kursus for Kvinder.


Disse Kursus skulde give Kendskab til Næringsværdierne i Madens Sammensætning, Kendskab til Nødvendigheden af Hudens Pleje, Legemsøvelser, bekvem Klædedragt, fornuftig Indretning af Hjemmene og Levemaaden samt Anvisning for unge Mødre i Børnepleje.


Kontingenset er 1 Kr. aarlig. Indmeldelser modtages af Sekretæren, Fru Johanne Meyer, Nørrevoldgade 54, 3., der tillige giver videre Oplysningen angaaende Sundhedsforeningen.