« Tilbage til søgeresultaterne

Meddelelser

« Se emneord

Nu, da Sæsonen 1909-10 staar for Døren, og de nye Medlemskort skal skrives ud, bedes indtrængende alle de, der har skiftet Bopæl i 1909, og hvis Flytning endnu ikke er anmeldt, at meddele deres nye Adresse til Sekre­tæren i Københavns Kvindevalgretsforening, Fru Anna Berendsen, Vester Bou­levard 45.

 

Landsmødet i Vejle.

Landsforbundets Kasserer meddeler os, at Kvindevalgretsforeningen i Vejle ikke ønsker at modtage den Sum, som af Hovedbestyrelsen var bevilliget til Landsmødet. Foreningen i Vejle har altsaa afholdt alle Udgifterne ved Mø­det, foruden at Medlemmerne saa gæst­frit har aabnet deres Hjem for Mødets Deltagere. Vi bringer endnu en Gang paa vore Medlemmers Vegne Foreningen i Vejle vor bedste Tak for den udviste Gæstfrihed.

 

Nye Foreninger er dannede i: Bo­dilsker og Rø paa Bornholm, samt i Jyderup (Formand: Frk. Scharling).

 

For modtagne Bidrag til Agitationen fra Indslev og Ringe kvitteres herved med Tak.

 

Landsforbundets Hovedbestyrelse

Fru Johanne Rambusch, Sjørup.

Fru cand. mag, Elna Munch, København.

Fru cand. polyt. Julie Arenholt, do.

Frk. cand.polit. Meta Hansen, do.

Hr. Lærer Pedersen, Søsum, Sjælland.

Fru Glud, Ringsted.

Hr. Dr. Asmund, København.

Fru Møller, Kalundborg.

Frk. Knudsen, Vejle.

Fru Sjøreen, Aarhus.

Fru Johanne Meyer, København.

Fru Tange, Langeland.

Fru Hjelmer, Præstø.

Fru Borresen-Lillelund, Hornslet.

Fru Pastorinde Thomsen, Øsløs.

 

Kbhv.s Kvindevalgretsforening.

Mødeaften i 1909-10 bliver 1. og 3. Tirsdag i Maanederne Oktober-April, Nørrevoldgade 23 (Harmonien).

Under Sekretæren, Fru Anna Berendsens Bortrejse, varetages hendes Forret­ninger af Formanden, Cand. polyt. Frk. Meta Hansen, Svanemosegaardsvej 10.

 

Kontingent til Landsforbundet

De Kvindevalgretsforeninger, som end­nu ikke har betalt Kontingent til Lands­forbundet for Aaret 1909, bedes inden Udgangen af Septbr. Maaned at indbetale dette til undertegnede Kasserer.

I Følge § 8 af Landsforbundets Love svarer Foreninger, hvis aarlige Indtægt er under 100 Kr.

5 pCt., Foreninger, hvis Indtægt er over 100 Kr., 10 pCt. aarlig af denne Indtægt.

Kontingentet for 1909 betales i Forhold til det Medlemsantal, Foreningerne havde 1ste Januar 1909, uden Hensyn til den senere Forøgelse.

Mærk! Foreninger stiftede siden 1ste Jan.1909 betaler ikke Kontingent før Jan. 1910.

Ingeborg Møller,

Kallundborg.

 

Sange til Møderne.

Landsforb.s Sange kan faas for 6 Kr. pr. 100 Stk. ved Henvendelse til Frk. Laura Asmussen, Asmussens Allé 2, København.

 

Møder

Kvindevalgretsforeningen for Præstø og Omegn afholder Medlemsmøde paa Frederiksminde Fredag d. 10. Sept. Kl. 8. Fru Hjelmer vil tale om »Landsmødet i Vejle«.