« Tilbage til søgeresultaterne
Kvinderne i de kommunale Raad
Naar jeg, efter Opfordring af Redaktionen, skal give et lille Bidrag, i Lighed med, hvad andre kvindelige Sognerådsmedlemmer har gjort, om Arbejdet her i Kundby Kommune og de Værdier, som vi to Kvinder skulde yde i Arbejdets Tjeneste, da maa jeg sige desværre - eller skal jeg hellere sige heldigvis - kan det ikke spores her, at der er Kvinder i det kommunale Raad. Vort .Sogneraad var i Forvejen saa humant og velsindet, at alt i de Retninger, hvor man nærmest kunde vente at se Frugter af Kvindernes Deltagelse, var lagt saa godt til Rette, at vi med vor bedste Vilje ikke kunde gøre det bedre. Jeg tænker her nærmest paa Alderdoms-, Fattig- og Skolesager. Vort Sogneraad bestaar af 11 Medlemmer, deraf 2 Kvinder, der begge er Medlemmer af Landsforbundet for Kvinders Valgret. Vor Indtrædelse i det første Sogneraadsmøde gik upaaagtet hen. Vi tog Plads sammen med de øvrige Sogneraadsmedlemmer, deltog i Afstemningen o. s. v., som havde vi siddet der i lange Tider. Omsider skulde vi vælge Skolekommission, og ganske pudsigt var det, da det blev foreslaaet at vælge et Par Kvinder ind. blev det oplyst, at udenfor Sogneraadet kunde kun vælges Enker med skolesøgende Børn. Da udbrød et af Medlemmerne, som er en ivrig Modstander af Kvindevalgretten: »Det er da en tosset Lov!« Vi to Kvinder, som sidder i Sogneraadet, blev saa valgt ind i Skolekommissionen. Tillige fik vi det Hverv at føre Tilsyn med Skolens aarlige Vedligeholdelse, samt med, hvad der skal anskaffes til Skolens og Lærernes Brug i de Distrikter, hvor vi boer. Min Kollega blev endvidere valgt til at revidere Kommuneregnskabet sammen med to andre af Raadets Medlemmer. Da der skulde foretages Valg af Vejdelegerede, blev min Kollega og jeg begge foreslaaet, den ene til at staa i Grusgraven og have Tilsyn der, den anden til at paase Grusning og Skærvelægning paa Vejene, men efter moden Overvejelse overtog de to Mænd, som havde foreslaaes os, selv Arbejdet. Kreaturtællingen blev delt imellem os alle. Jeg fik ca. en Snes Steder for min Part. I det Hele tør jeg sige, at vi to Kvinder befinder os udmærket i Sogneraadets Midte og bliver behandlet fuldtud kollegialt af samtlige mandlige Sogneraadsmedlemmer.
Jeg tænker det staar enhver klart, som vil se fornuftigt paa Tingene, at selv om vi Kvinder ønsker at være med i Arbejdet, saa er det ikke fordi vi mener om os selv, at vi er dygtigere og klogere end Mændene, men for gennem Arbejdet sammen med Mændene at blive dygtiggjort til »selv at tænke, selv at handle,« og derigennem udvikles til at være med i det store Samfundsarbejde og maaske bidrage lidt til, at sundere og mere moralske Begreber tager Sæde i vort offentlige Liv.
Hansine Pedersen, Sandby.
Da jeg ved Valget i Marts som eneste Kvinde blev valgt ind i Stenløse-Viksø Sogneraad, blev jeg af mange Kvinder mistrøstet paa det kraftigste; det var saa latterligt med een Kvinde blandt otte Mænd, og det vilde ikke blive til at holde ud for Chikanerier fra Mændenes Side. Naa, jeg trøstede mig med, at det var dannede Mænd, jeg kom til at sidde sammen med i Raadet, og jeg mødte derfor med godt Mod. Ved første Møde i April fordelte Medlemmerne sig i de forskellige Udvalg; jeg blev Medlem af Fattigudvalget (hver By har her sin Fattigforstander), og som saadan har jeg Tilsyn med og maa have Omsorg for Byens fattigunderstøttede, hvoraf her ikke er saa faa. Det giver jo noget Arbejde, men det har ogsaa sin Interesse at lære de fattigste Hjem at kende, som man ellers ikke har saa let ved at komme paa nært Hold. Endvidere er Byen delt i to Skattedistrikter, hvoraf jeg har det ene; det giver jo et stadigt tilbagevende Arbejde at tage imod Skat hvert Kvartal. Ved Kreaturtællingen havde jeg selvfølgelig ogsaa min Part af Tællekortene. .
Jeg er i det forløbne halve Aar blevet spurgt af mange om, hvordan jeg saa synes om at være i Sogneraadet. Ja, jeg synes godt om det, og jeg er glad ved at være med i det kommunale Arbejde. Og saa er de slemme Spaadomme om Mændene ikke gaaet i Opfyldelse; de har vist sig som hensynsfulde og gode Kolleger.
Søsum Skole, den 10. Oktbr. 1909.
Anna Pedersen.