« Tilbage til søgeresultaterne

For og imod

« Se emneord

Naar Kvinderne faar Stemmeret, vil der komme en ny speciel Inter­esse ind i Politik; denne nye Interesse er Hjemmet. Netop fordi Kvinderne er interesserede i Hjemmet, er der al mulig Grund til at lade dem stemme.

M. J. Loken.

 

De som skal adlyde Lovene, maa være medbestemmende ved deres Affattelse.

 

De Kvinder, der lider i deres Hjem eller i det offentlige Livs mangeartede Forhold, er sjælden i Stand til at modarbejde de gældende Love. Men de Kvinder, hvis Ægtemænd er bedre end Lovene, de Kvinder, der ikke lever i Undertrykkelse, er i Stand til at tage Del i Arbejdet for Frihed og Lighed.

 

Den kvindelige Valgretsbevægelse er ingen dalende Bølge; den er en mægtig stigende Flodbølge, som skyller alt bort, der staar den i Vejen; den er et Trin i Samfundets Udvikling og bag ved den staar den evige Sandhed.

Carrie Chapman Catt.

 

Vi har ingen Ret til at dadle Kvin­derne, hvis de nægter at følge de For­skrifter, som gælder her i Livet - forsaavidt som Mændene har skabt dem uden Kvindernes Samtykke.

Montaigne.

 

En Ret har Kvinden saavel som Man­den: Retten til at arbejde.

Miss Muloch.

« til toppen

Emneord

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner