« Tilbage til søgeresultaterne

Et Kvindevalgretsmøde på Skodborg Badesanatorium

Af: Johanne Meyer

« Se emneord

Blandt de Hundreder af Kurgæster, der hver Sommer søger til Skodsborg, befinder sig i Aar enkelte fremra­gende Forkæmpere for Kvinders Valgret.

Ved elskværdig Imødekommen fra Kuranstaltens Bestyrelse lykkedes det forleden Dag disse Damer at efterkomme Kurgæsternes Ønske om at faa Klarhed over Valgretsspørgsmaalet ved at arran­gere et Møde i den store Foredragssal. Alle, selv de svageste Patienter var mødt og fulgte i ca. 3 Timer og trods en Varme paa 18° Reaumur med le­vende Interesse de fortrinlige Taler.

Sekretær i den internationale Alliance for Kvinders Valgret, Frk. Signe Bergman fra Stockholm, der tillige er For­mand for den svenske Valgretsorganisation, ledede Mødet og gav først Ordet til den svenske Forfatterinde Frk. Ella Collin, som fremsagde et af hende selv forfattet Digt, der virkede meget gri­bende paa den store Tilhørerskare og formede sig som en skøn Ouverture til Indholdet af de følgende Foredrag.

Formanden for den danske Afdeling af »det internationale Kvinderaad«, Frk. Paludan-Müller, fortalte om denne Or­ganisation, der tæller 2 Millioner Kvin­der, fordelt i 21 Lande, og arbejder for mange forskellige Formaal. Taleren betonede stærkt Nødvendigheden af, at Kvinderne opnaar Valgret for at kunne arbejde for disse forskellige Formaal ved Hjælp af deres politiske Indflydelse.

Fru Anna Bugge Wicksell fra Lund hørtes med dyb Interesse. Som Jurist fremførte Taleren mange personlige Er­faringer for de svenske Loves Uretfær­dighed mod Kvinderne. Saaledes for­talte hun om en Kvinde, hvis Mand havde forladt hende, og som skaffede sig et Erhverv ved at bespise Pensio­nærer. Da den flittige og dygtige Kone herved havde opnaaet en god Indtægt, ønskede hun en Telefon opsat i sit Hjem. Da Kontrakten skulde under­skrives, opdagede man, at hun var gift, hvorfor Statens Telefonvæsen ifølge Loven nægtede at modtage hendes Underskrift, da en gift Kvinde er »umyndig«. Ved lignende latterlige eller sørgelige Eksempler paaviste Fru Wicksell, at den gifte Kvindes Stilling efter svensk Lov er ganske ligesom en Mands, hvis Bo er under Konkurs, og hun fremhævede, at intet hurtigere eller bedre kunde raade Bod paa dette fortvivlede Forhold end Gennemførelsen af Kvindens politiske Valgret.

Fru Johanne Ottosen fortalte om den glimrende Organisationsevne Nor­ges Kvinder havde udfoldet under deres Kamp for Valgretten og paa hvilken Maade, de havde opnaaet denne, Norges Mænd havde Grund til at være stolte af, at de allerede indtog det fremskredne kulturelle Standpunkt, der giver begge Køn lige Ret i Staten.

Da Frk. Signe Bergmann afsluttede det udmærkede Møde, lød der varmt Bifald fra alle i Forsamlingen, der talte mange, som for første Gang overværede et Kvindevalgretsmøde og hørte bega­vede og sympatiske Kvinder tale deres Køns store Sag.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder