« Tilbage til søgeresultaterne
Valget til Københavns Borgerrepræsentation
Efter Skattevalget i 1912 fik kvinderne otte Mandater i Borgerrepræsentationen - en lille Fremgang fra Valget i 1909. Det er derfor glædeligt at kunne konstatere en betydelig Fremgang i Aar. Kommunevalget i 1913 har givet Kvinderne en langt fyldigere Repræsentation end de to andre Valg, idet de forskellige Partier har tildelt dem et Antal sikre Pladser paa Listerne, saaledes at der ialt er bleven valgt tretten kvindelige Borgerrepræsentanter i København. Deres Navne er følgende:
Liste A. (Socialdemokratiet):
Fru mag. art. Nina Bang.
Herreskræderi, Fru Anna Johansen.
Fru M. F. Rasmussen.
Fru Anna D. Jensen,
Bryggeriarb. Fru Helga Larsen.
Liste B. (Det radikale Venstre):
Læge Fra Alvilda Harbou-Hoff.
Fabriksinspektør Fru Julie Arenholt.
Liste C. (Borgerlisten):
Grosserer Frk. Reerup.
Klasselotterikoll. Fru VibekeSalicath.
Journalist Fru Karen Hessel.
Kommmunel. Frk. Anna Hoffmann.
Fru Pastorinde Gerda Welding.
Liste D. (upolitisk):
Kommunelærerrade Frk. Blom.
Dette kan dog ikke kaldes noget særlig glimrende Resultat. - Man maa nemlig erindre, at København med Frederiksberg udgør op imod en Fjerdedel af Landets Indbyggere. Naar der er valgt tretten Kvinder i København og tre paa Frederiksberg kan dette derfor ikke betegnes som nogen forholdsvis stor Repræsentation. Naar det samlede Resultat fra Købstad- og Sognekommunerne med Tiden foreligger, vil det utvivlsomt vise sig, at Kvinderne er bleven procentvis nogenlunde lige stærkt repræsenterede i København og den øvrige Del af Landet.
Blandt de valgte har »Kvindevalgret« Grund til særlig Omtale af et enkelt Navn, nemlig Fru Julie Arenholts. Som Læserne ved, har Fru Arenholt i fem Aar været Bladets Redaktør og i denne Egenskab udført et betydeligt Arbejde. Men hertil kommer, at Fru Arenholts Navn har en saa god og lødig Klang i alle Kredse, hvor man forstaar at bedømme og værdsætte den specielt kvindelige Indsats i Nutidens Samfundsliv, at alle Tilhængere af Kvindevalgret har Grund til at glædes over, at Fru Arenholt findes mellem dem, der i de næste fire Aar skal medvirke til, at der øves Ret og Skel mellem de forskellige Interesser, som det tilkommer Kommunens Styrelse at varetage.