« Tilbage til søgeresultaterne
Kvinders Krigstjeneste
Korte Meddelelser fra Verdenskrigen.
Kvindevalgret har bragt flere Artikler om Kvindernes Bestræbelser for at modarbejde Krigens frygtelige Virkninger paa det daglige Samfundsliv rundt om i Landene. Deri er skildret Kvindernes Forsøg paa at fortsætte de Virksomheder, Mændene har maattet forlade; deres Opofrelse, hvor det gælder om at afhjælpe Sult og Nød, Arbejdsløshed og anden Elendighed; den forstandige Maade, hvorpaa de har organiseret sig for at kunne virke i Forbindelse med Stat og Kommune og meget andet.
Men Kvindernes Arbejde former sig i Øjeblikket paa mange andre Maader; nedenstaaende korte Meddelelser fortæller om deres Virksomhed paa selve Krigsskuepladsen. Det er en Række levende Billeder fra Slagmarker, ødelagte Byer, Militærhospitaler o. s. v.
De stammer fra forskellige Kilder: officielle Beretninger, Udlandets Dagspresse, militære Breve og Kundgørelser, og har derfra fundet Vej til Kvindeblade, hvorfra de her gengives. Samlede under ét giver de trods deres knappe Form en Skildring af »Kvinders Krigstjeneste«.
Engelsk Sygeplejerske Miss Bell, 19 Aar, har faaet begge Ben afrevet af en eksploderende Bombe.
Den franske Undervisningsminister har modtaget Beretning om, at Lærerinderne Fourieaux, Lanthiers og Cavarrot af Remis har udvist »modig Opførsel« under Fjendens Besættelse af Byen. De havde omdannet deres Pigeskole til Hospital og fyldt det med Saarede, da Fjenden nærmede sig den 2. Septbr. Mll. Fourieaux maatte derfor flytte alle de saarede til Epernay, hvor hun fik dem anbragt i et Militærtog, der afgik Kl. 9 om Morgenen. Umiddelbart herefter vendte hun til Fods tilbage til Reims, som hun naaede Kl. 5 om Natten samtidig med, at Fjenden rykkede ind. Hospitalet blev nu belagt med tyske Saarede, og da Fjenden forlod Byen den 12. Septbr., modtog hun Besøg af en tysk Officer, der bragte hende en Tak. To Dage senere blev Reims bombarderet og Hospitalet ramt og nedbrændt. Mll. Fourieaux og hendes Kolleger flyttede alle Patienterne til skudfri Kældere og plejede dem dér, mens de selv tilbragte Natten paa Straa i en Lade.
Den første tyske Kvinde, som dræbtes under Krigen, var Marga v. Falkenhausen, der i Felthospitalet ved Sessione ramtes af en Bombe fra en Flyvemaskine.
Den berømte sibiriske Opdagelsesrejsende, Madame Koudashew, gør Tjeneste i et Kavalleriregiment.
Mll. Marie Messen ramtes af en fjendtlig Kugle, mens hun forbandt nogle Soldater, der havde søgt Tilflugt paa en Kirkegaard i Nancy. Døden indtraadte straks.
Priorinde Marie Rosnes, som leder Hospitalet i Clermont-en-Argonne, blev tillige med »Søstrene« tilbage i Landsbyen, da alle de øvrige Indbyggere forlod den ved de tyske Troppers Ankomst. Kommandanten lovede hende, at han vilde skaane Byen, hvis hun til Gengæld vilde pleje tyske Soldater i Hospitalet. Da der ikke desmindre blev stukket Ild i et Par Huse, gik hun til Kommandanten og krævede Overenskomsten respekteret, hvorpaa denne straks sendte Mandskab ud for at slukke Ilden.
Den kvindelige Aviatiker, Fyrstinde Shakors Kaia, er i aktiv Krigstjeneste som regulært Medlem af den russiske Lufthær.
Søster Elfriede Scherhaus, der ved Krigens Begyndelse fulgte med et tysk Regiment til den østlige Krigsskueplads, er bleven dekoreret med Jernkorset for sin Tjeneste under Slagene ved Faulen, og Hohenstein. Generalen udtalte: »Da De er en af vore tapreste, er det mig en Glæde at overrække Dem Jernkorset«.
Mll. Lautania har modtaget en Krigsmedalje for at have plejet et Antal franske Soldater med Gangræn (fremkommer som bekendt, naar Saar ikke renses i Tide, saaledes at de forraadner. Et enkelt gangrænøst Saar er nok til at fordærve Luften i en hel Sygestue).
En fransk Dame indfandt sig fornylig paa et Kursus for Sygeplejersker. »Jeg vil gerne have to Plejersker til min Ambulance«, sagde hun. »Det er bedst, jeg skildrer Forholdene, for at de kan vide, hvad der kræves af dem. De skal arbejde mindst 10 Timer om Dagen og vil ofte blive kaldt op om Natten. Da vi ligger i Ildlinjen, er der altid Fare for Bomber. De saarede bringes til os lige fra Slagmarken og sommetider i en rædselsvækkende Tilstand. Da det er et Militærhospital, maa Plejerskerne selv skaffe sig Kost og Logi, og jeg kan ikke garantere for, at de faar Tid til at spise om Dagen. Jeg har altsaa Brug for to Sygeplejersker«. - Der meldte sig tolv.
Madame Chéron i Bouffignereux ved Aisne var alene om at passe Arbejdet paa Byens Raadhus, da Tyskerne besatte Byen. Hun forhandlede derfor med Fjenden om dennes Rekvisitioner. Efter de franske Troppers Tilbagekomst blev hun sat til at lede Forsyningen af Levnedsmidler og Identificationen af de faldne inden disses Begravelse.
De kvindelige Studenter ved Universitetet i Petrograd har ansøgt om Tilladelse til at danne et Korps af kvindelige Soldater og sende det til Fronten.
» Kong Georg har tildelt Mll. Antoine en Dekoration for hendes heltemodige Omsorg for de engelske Soldater under Bombardementet af Vailly-sur-Aisne.
Mll. Marie Gilles blev dræbt af en Bombe, mens hun forbandt en Soldat.
Mll. Marcelle Semmer er bleven saaret og har modtaget den franske Æreslegions Kors for Tapperhed og Udholdenhed under Fjendens Besættelse af Landsbyen l’Eclusier.
Søster Frieda Gessert har modtaget Jernkorset fra den tyske Kronprins.
Undervisningsministeriet har modtaget Beretning om, at Lærerinde Md. Fiquémont har udvist »modig Opførsel«. Efter sin Mands Indkaldelse blev hun i hans Sted valgt til Kæmner i Byen X kort før Fjenden bombarderede og besatte den i Dagene fra 4. til 12. Septbr. Md. Fiquémont blev paa sin
Post, mens Indbyggerne flygtede, til Trods for at en Bombe eksploderede i hendes eget Soveværelse! Derefter blev hun ansat som Assistent for Borgmesteren, der er gammel og syg.
En ung russisk Pige paa 17 Aar har i Mandsdragt gjort Tjeneste i Hæren og er bleven dekoreret med Sct. Georgs Korset. Under en Træfning blev hendes Sidekammerat saaret og Russerne maatte trække sig tilbage. Efter Mørkets Frembrud red hun sammen med en Officer ud til Valpladsen for at finde den saarede, som blev anbragt over de ridendes Sadler. Paa Tilbagevejen blev de forfulgt af Fjenden og den unge Piges Hest blev ramt af en Riffelkugle og lammet. I Stedet for at overgive sig vendte hun Ansigtet mod Forfølgerne og skød. En Afdeling Kosakker ankom i sidste Øjeblik og frelste hende. Senere blev hun saaret, da hun var ude paa Recognosering sammen med en Del andre Soldater.
Md. Schlumberger, Leder af den franske Valgretsbevægelse, skriver: ... Da jeg besøgte en Skole, spurgte jeg Lærerinden, hvor hun havde tilbragt sin Ferie. Hun svarede stilfærdig: »Jeg var ved et Ambulancekorps og passede Tyfuspatienterne «.