« Tilbage til søgeresultaterne

Et Indlæg

Af: Marie Brøcker

« Se emneord

Ærede Redaktør/

I Anledning af forskellige Artikler i »Kvinden og Samfundet« sendte jeg i forrige Maaned nedenstaaende Indlæg til nævnte Blad, men der blev nægtet det Optagelse med den Motivering, at der saa lang Tid efter Landsmødet i Aal­borg ikke ønskede at aabne sine Spalter for en Diskussion om, hvad der blev sagt ved dette Møde. Da »Kvinden og Sam­fundet« for 30. Oktober atter henvi­ser til Udtalelser fra Aalborgmødet paa en fuldstændig misvisende Maade har jeg igen anmodet om Plads for mit Indlæg i Bladet, men dette er for an­den Gang blevet mig nægtet. Da jeg synes, at saavel denne Afvisning som de fremdragne Spørgsmaal har deres Inter­esse, beder jeg om Plads for Artiklen i »Kvindevalgret«.

 

Ejendommelig Agitation.

Som forhenværende Formand for den nu opløste Kvindevalgretsforening i Køge; er jeg i den se­nere Tid fra dansk Kvindesamfunds Hovedbestyrelse og fra Formænd i Lokalkredse blevet opfordret til at danne en Kreds af Dansk Kvinde­samfund her i Byen.

Til Agitation for denne Sag sen­der Hovedbestyrelsen mig en Del Eksemplarer af »Kvinden og Samfundet « At sende Foreningens Med­lemsblad til Agitation plejer at være overmaade fornuftigt, men naar som i dette Tilfælde Bladene, navn­lig Nr. 15 af  15/9 15. indeholder misvisende og haanende Bemærk­ninger om Landsforbundet for Kvinders Valgret, netop de Damer jeg skulde agitere imellem, da forekommer det mig at være uden­for al sund Fornuft.

Fru Gyrithe Lemche skriver f. Eks. angaaende Opløsningen af vor Forening: »End ikke for en Spotpris af 10 Øre om Aaret holder man Interessen for Liget oppe. Og godt det samme, det er nemlig min Overbevisning, at de rene Kvindevalgretsforeninger har forvirret Folks Begreber om Kvindesag« - Eller naar der i Bladet tales om Misforstaaelser af Udtalelser ved vort Delegeretmøde i Aalborg Ved dette Møde blev efter Forespørgsel klart og tydeligt sagt, at Dansk Kvin­desamfund indirekte gennem Valgretsforbundet stod i den internati­onale Alliance. Hvorledes forskel­lige Tilhørere kunde faa det Ind­tryk, at en Bondekone ikke kan blive Medlem af Alliancen, fore­kommer mig meget mærkeligt. Hvorfor netop en Bondekone? I Landsforbundet for Kvinders Valg­ret har vi aldrig sat Skel mellem Bondekoner og andre Koner. Landboernes Kvinder har saavist aldrig hverken aandeligt eller økonomisk behøvet at indtage 2 Rangs Plad­ser.

At Fru Gyrithe Lemche ikke »sværmer« for Kvindevalgretsforeningerne og i Skrift og Tale altid har angrebet dem, det interesserer mig meget lidt; jeg kender Fruens Standpunkt; men naar Hovedbestyrelsen sender os netop disse Blade til Agitation, da bør det ikke gaa upaatalt hen. Landsforbundet for Kvinders Valgret er opløst, men hos de fleste af os lever kun

gode Minder om de Aar, da vi Valgretskvinder trofast og loyalt stod samlede om vort klare, enkelte Program og udførte et stort og godt Oplysningsarbejde. Derfor troer jeg ikke, at Stof af den Art som Fru Gyrithe Lemches Indlæg i ovennævnte Blad egner sig til Agitation for Dansk Kvindesamfund

blandt Medlemmer af de nu oplø­ste Kvindevalgretsforeninger.

Kjøge 2. 10. 15.      

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder

Regioner