« Tilbage til søgeresultaterne

Bøger og Blade

« Se emneord

Thyra Jensen: Fra Hjem til Hjem. Hagerups Forlag.

Det er smaa Minder, i sig selv ube­tydelige Begivenheder, men kære for den, der har oplevet dem, vi finder sam­lede i denne lille Bog. Naar vi en Vinteraften sidder samlede om Arnen, mens Stormen tuder og Sneen vælter ned, lad os da tage Bogen frem og for hverandre læse dens Smaaskitser højt. Der gaar saadan en god Aand igennem dem, der stemmer Sindet mildt og vender Tanken mod Gud.

 

Kvindernes Almanak, udgivet af Fru Thyra Jensen. Milos Forlag.

Det var en god Idé, Fru Thyra Jen­sen fik, at give os Kvinder vor egen Almanak. I Aar fortsættes Artiklen: Kvinder i den danske Folkehøjskole og i denne fortælles os om Nanna Jensen, Jutta Møller og Mix Anker. Forskellige jævne Kvinder, der har ud­mærket sig, hører vi lidt om. Der er en interessant Artikel om Kvinder i Norge og forskellige Fortællinger. Skønt vi nu er over Nytaar, og hver vel har sin Almanak, vil Kvindernes Almanak netop paa Grund af sit gode Almanakstof sikkert endnu kunne finde en Del Købere.

 

Wilh. Hagqvist: Maiken, en bok om prostitutionen. I distribution hos H. Møller, Studentgatan 46, Malmø. Pris l Kr.

Der er mange Mennesker, der bedst forstaar en Sag gennem Billeder, og hvad er en Fortælling andet end et Billede. Mange fortræffelige Foredrag er blevne holdte og mange udmærkede Artikler er blevne skrevne baade imod Negerslaveriet og for Fredssagen, men ved „Onkel Toms Hytte" og „Ned med Vaabnene" naaede Tankerne ud til Masserne. Vi kan sige det samme om Kampen mod Reglementeringen, der endnu findes i adskillige Lande, bl. a. i Sverrig. Denne Bog viser os et Billede af en ung Pige af god Familie, hvem Fattigdom og slette Mennesker Skridt for Skridt driver nedad og nedad. Det er svenske Forhold, Bogen skildrer; vi er i Danmark et Skridt forud for dem. Men Utilfredshed med de Til­stande, der skabtes ved Oktoberloven, kunde maaske faa mere end en til at ønske det gamle tilbage under en eller anden Form. Netop derfor bør vi læse denne Bog, der i Billeder grebne ud af Livet viser os, hvad den lovbeskyttede Prostitution i Virkeligheden bærer i sit Skød.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Organisationer

Professioner

Perioder