« Tilbage til søgeresultaterne
K. K. F. og Sædelighedssagen
Vi kan vist rolig sige, at det, der baade her og i andre Lande samler de fleste troende Kvinder om Kvindestemmeretssagen, er Ønsket om gennem denne at fremme Sædelighed og Afhold. Det samme kan sikkert siges om K. K. F.s Medlemmer.
Men ved at sætte selve Sagen paa vort Program, har vi vist, at vi gerne straks vilde være med i det Arbejde, der allerede nu gøres.
En Kreds arbejder paa at faa oprettet et Fritidshjem for de mange unge Fabrikarbejdersker. Senere kan det maaske udvikle sig til et virkeligt Hjem. En Del af vore jyske Kredse vil i Vinterens Løb faa Besøg af en Udsending fra „Kvindehjælpen" i Aarhus. Der vil om Aftenen blive holdt offentligt Møde. Men om Eftermiddagen er det Tanken at indbyde en Del troende Kvinder, Medlemmer af
K. K. F. og K. F. U. K. og andre kristelige Foreninger og forøvrigt hvem, der gerne vil være med, til en privat Sammenkomst, og der vil da blive fortalt om Sædelighedsforholdene i vore større Byer, med derefter følgende Spørgetime. Vi har ofte ret overfladisk hørt om, at meget ikke var som det skulde. Lad os nu benytte Lejligheden til at lære de virkelige Forhold at kende i den Tanke mulig at bidrage vort til at forbedre dem.