« Tilbage til søgeresultaterne
Skolekøkkener i Tyskland
I
Der er en Sag, der griber om sig og vinder mere og mere Udbredelse og Anerkendelse, og det er Skolekøkkensagen. Gennem de fleste af Europas Lande har den gaaet sin Sejersgang, overalt lønnet med glimrende Resultater. I Tyskland er den fremført dels ved Fortsættelsesskoler, dels i Forbindelse med Folkeskolen, og dette sidste anses af alle for det bedste, dels fordi Skolen i Barndomsalderen bedre kan begrænse Børnenes Arbejde uden for Skoletiden, dels fordi det anses for heldigt, at Børnene saa tidlig som muligt vænnes til husligt Arbejde. Forkæmperinden for Sagen i Tyskland er Frøken Förster i Cassel, hun har med Dygtighed og Kærlighed ført Skolekøkkensagen frem til et gunstigt Resultat og lagt en vis ideal Livsbetragtning til Grund for hele Undervisningen.
Selv ser hun saa ideelt som muligt paa Kvindens Stilling som Husmoder, og hun mener, at man bør lære Børnene at holde de mange tilsyneladende ringe, men dog saare vigtige huslige Arbejder højt i Ære. - - Efter at Frk. Förster selv havde studeret Sagen i Amerika, aabnedes her efter Paaske 1889 det første Skolekøkken i et lille og primitivt Lokale; Indrettelsen af Køkkenet og Undervisningen der overdroges til Frk. Förster; men da flere af Autoriteterne stillede sig lidt tvivlende over for denne nye Entreprise, hed det: et Forsøg paa 3 Aar. - Naa, de tre Aar gik, Sagen stod sin Prøve, vandt flere og flere Venner, og da „Frauenbildungsverein” fik sin egen store og smukke Bygning, indrettedes der 2 Skolekøkkener, hvor Folkeskolens øverste Klasser skulde have Undervisning i husligt Arbejde, der samtidig indførtes som obligatorisk Skolefag. Folkeskolerne her i Tyskland har et ganske andet Præg end vore Kommuneskoler i København, de er fælles for alle og her er ikke Tale om fattige eller ikke fattige Børn, de gaar sammen i skøn Enighed, hvad der jo egentlig ogsaa er det rigtigste og for Børn det mest gavnlige. -
Køkkenerne her er indrettede af Frk. Försters praktiske Haand og Udgifterne for hvert Køkken er ca. 1200 Mk. I München og Nürnberg har Skolekøkkenernes Indretning kostet 4000 Mk.). De er store og lyse, men højst tarvelige, Gardiner mangler. Hvert Køkken er beregnet paa 24-26 Børn, inddelte i „Familier” paa 4. Midt paa Gulvet staar de tre Dobbeltkomfurer, hvor der i Sommerhalvaaret koges ved Gas; Rørene findes under Gulvet; Skabe, Vadske og andet Tilbehør langs Væggene. Paa den østlige Væg, hvor der er 4 store Fag Vinduer, staar Børnenes Borde og Skamler, lige over for Lærerindens Kateder. Da Klasserne i Skolerne her gennemsnitlig er paa
50-60 Børn, deles en Klasse i de to Køkkener, og hver Halvdel undervises af sin Lærerinde.- Den teoretiske Undervisning foregaar her i Køkkenet, hvorfor ogsaa hele Samlingen af de forskellige Sager, som bruges der, har sin Plads i Spisekammeret. - Ja, at opregne alle Samlingens forskellige Dele, vilde tage for megen Plads, jeg skal derfor indskrænke mig til kun at nævne enkelte Dele. Her er f. Eks. et Soxlets Mælkeapparat, ved Hjælp af hvilket Børnene lærer at koge Mælk til spæde Børn; i Forbindelse hermed faar de nøje Besked om Flaskens og Suttens Behandling. Nytten heraf vil ingen bestride. Saa er her en nydelig lille Maskine med Glascylinder, hvorpaa der kærnes Smør, endvidere findes der Aks, Mel præparater, tørrede Frugter og mange andre gode Sager. Som Regel laves der kun een Ret Mad hver Dag, og Børnene spiser den selv; de betaler intet derfor. Portionerne er ikke store, da Maden kun laves her som Prøve. Køkkenets Drift, heri beregnet Lærerindens Løn, koster aarlig 3700 Mk. - I Skolekøkkenet, hvor Børnene naturligvis selv maa udføre alle mulige praktiske Arbejder, lærer de ogsaa at vadske og stryge; ligeledes maa de efter Vadsken selv reparere, hvad der forefalder, og sømme de nye Vidskestykker, Klude, Duge o. a. Hertil benyttes saa nogle Teoritimer.
I Forbindelse med Skolekøkkenet findes i Cassel og flere andre Steder i Tyskland, hvor Forholdene tillader det, Skolehaver, som Børnene selv passer; her saas og plantes Grøntsager, som senere bruges i Køkkenet. Dette Havearbejde forskaffer Børnene stor Glæde, og hvert Frikvarter er de nede i Haven og fryder sig over de fremspirende Vækster. Hver Klasse har sit Bed. - Dette Havearbejde ledes af Køkkenlærerinden.