« Tilbage til søgeresultaterne

Kvinders Erhvervsret

« Se emneord

Ved Højesteretsdom af 6. Marts d. A. har det i „Kvinden og Samfundet” af 27de Februar omhandlede Spørgsmaal til Dels fundet sin Af­gørelse, saaledes at en Kvinde (Enke eller ugift), som allerede er i Besiddelse af et Næringsbevis, ikke ved sit Ægte­skab mister dette, naar hun blot i Forvejen har oprettet en Ægtepagt, i Følge hvilken det paagældeude Erhverv for­bliver hendes Særeje.

Hvor vidt derimod en gift Kvinde der har Særformue og udelukkende Raadighed over samme, vil kunne er­hverve Næringsadkomst vil bero paa hvad der vedtages i den forventede nye Lov.                  

I begge Tilfælde vil det dog blive den nødvendige Forudsætning, at Man­den ikke driver Næringsbrug, der er uforeneligt med det Næringsbrug, som Konen driver.

Saaledes er f. Eks. Vinhandel med Ret til at have siddende Gæster „ufor­eneligt” med noget andet Handelsborgerskab.

« til toppen

Emneord

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner