« Tilbage til søgeresultaterne
Fra en Abonnent i Amerika
Fra en Abonnent i Amerika har vi modtaget følgende:
Fru Redaktør!
Mariane Nielsens Indledning til Artikel om Ægteskabet og den fri Kærlighed i Nr. 42 kunde maaske belyses lidt.
En gammel, god Sanger udbryder:
Sorrig og Glæde, de vandre tilhobe Ulykke, de gange paa Rad. Livet er Modsætninger. Uden Sorg ingen Glæde, uden Synd ingen Kamp, uden Kamp ingen Sejr, uden Smerte heller ingen Fryd og Tak - udenfor som indenfor, mest nok indenfor Ægteskabet.
En anden ædel Sanger „længes efter Sorgen, dog tør han ikke paakalde den. Ja den, der kommer som en Gave fra alle gode Gavers Sted, som knuger os til Slave, men løfter os til Sjælefred.”
Det synes sørgeligt, at vore Principer i Reglen er højere end vore Handlinger, Haabet lysere end Virkeligheden. Men ret set, maa vi ogsaa her takke for en Gave fra alle gode Gavers Sted; ellers vilde vi rimeligvis synke ned til et af de Dyr, M. N. taler om.
Altsaa, naar vi med Frygt og Bæven se vore Børn træde ind i „Helligdommen”, tør vi da formene dem den Prøvelse, den Rigdom? Er det underligt, om vi, som har erfaret Ægteskabets „Skuffelser, Tvivl, Angst, Sorger og Lykke,” betragte samme Institution som en Velfærdssag værd at slaa et Slag for?
Mærkelig nok klager en Kvinde, hvis Liv har været rigt paa nyttige Interesser, og som har ydet sine Omgivelser store Tjenester, i en senere Alder over sin enlige Stand; og jeg har nylig set et yderst ynkeligt Klagehyl fra en bekendt Digter, der har dyrket den fri Kærlighed. Havde han tvungen sig ind under Hjemmets Baand. havde vi maaske hørt en anden Vise.