« Tilbage til søgeresultaterne
Børn og Arbejde
En af vore folkelige Forfattere har en Gang sagt: »Min Moder vilde aldrig se os ledige, og hvor jeg takker hende«.
Bjørnstjerne Bjørnson siger: »Ungdommen skal arbejde for at undgaa Daarskab«.
Til Mødrene siger jeg: »Væn dit Barn, Pige eller Dreng, fra den tidligste Barndom til at deltage i det daglige Livs Pligter, det bliver en god Vane aldrig at være ledig; naar et Barn naar den Alder, da det skal færdes blandt fremmede og fra den tidligste Barndom har lært at bruge Tanke, Øje og Haand, hvor let falder Arbejdet da ikke for et saadant Barn, og hvor haardt maa det paa den anden Side ikke være at skulle arbejde fra Morgen til Aften uden at være opøvet; for dem, der bliver i Hjemmet, er det næsten ligesaa nødvendigt at kunne arbejde; hvilken Hjælp for en Moder, naar hendes Datter er venlig og villig, og hvor kedeligt at se paa en sur, tvær, halvvoksen Pige, der har Hovedet fuldt af dumme Tanker.
Er det ikke bedrøveligt at se, at et ungt Menneske ikke kan sy en løsgaaet Knap fast eller give en Haandsrækning i Hjemmet. Vilde ikke Børneopdragelsen gennem Arbejde bære gode Frugter; jeg troer det, thi Glæden over, hvad nyttigt man har foretaget sig, vilde jage mange famlende Tanker paa Flugt og paa selve Legemets Sundhed øve en ikke ringe Virkning.
Arbejdet (Haandens) er ikke værdsat nok i Hjemmene. »Det kan Pigen gøre«, er det almindelige Udtryk, og dermed forbindes i Tanken ofte noget nedsættende; men intet nyttigt Arbejde er nedsættende for den, der øver det; derimod burde det ørkesløse Driverliv, der kun gaar ud paa at slaa Tiden ihjel, altid betragtes som nedsættende for et Menneske.
Flittige Mennesker bliver sjældent forfaldne eller Forbrydere; de slaar sig som Regel godt igennem Livet. Lær dit Barn at arbejde og tænke sundt.
En godt stillet dansk Mand udtalte engang, at Kvinderne aldrig var tilovers i Hjemmet, hvad Manden ofte følte sig; den Mand har aldrig deltaget i Hjemmets smaa Pligter, ellers kunde han ikke føle sig tilovers.
New York, den 27. Maj.