« Tilbage til søgeresultaterne
Ind- og Udland
Danmark. Den danske Kvindeforening til Dyrenes Beskyttelse har den 22. November dette Aar sit 25 Aars Jubilæum. Foreningen blev i 1876 stiftet af en Kreds af fremstaaende Damer med nu afdøde Justitsraadinde, Fru Julie Lembcke som Formandinde. Foreningens nuværende øverste Leder, Fru Etatsraadinde Benedicte Collin har i Anledning af Jubilæet udgivet en Beretning, i hvilken hun foruden at give en Redegørelse for det store Arbejde, der er udrettet i de forløbne Aar, tillige giver en interessant og meget smuk Levnedskildring af Fru Julie Lembcke, den i Forening med sin Mand har opofret sig mere end nogen anden for Dyrebeskyttelsen i Danmark. Uden at gaa i Enkeltheder skal vi her blot nævne de vigtigste Opgaver, Kvindeforeningen til Dato har arbejdet paa med megen Energi: Indførelsen af en humanere Slagtemetode saavel i Husholdningerne som paa de offentlige Slagtehuse. Afskaffelse af den berygtede Fuglepynt, der aarligt koster Millioner af Smaafugles Liv og helt truer med at udrydde Fugleverdenen. Endvidere Arbejdet for at paavirke Ungdommen ved igennem oplysende Skrifter, Foredrag. Præmier o s. v. at lære dem at vise Barmhjærtighed og Kærlighed mod Dyrene. Endelig har Foreningen for kort Tid siden afkøbt Aalborg Kommune 5 Tdr. Land, beliggende i Byens umiddelbare Nærhed. Dette Stykke Land vil af »De unges Forbund« i Aalborg, en Filial af Kvindeforeningen, blive indhegnet, beplantet og indrettet til absolut Fredning af alle Dyr, ligesom Floraen, naar Beplantningen er endt, uhindret skal have Lov at brede sig i Frihed. Kvindeforeningen har ment at kunne bidrage til Ungdommens Paavirkning ved at lade Børnene faa Del i dette Arbejde og ved at overlade dem t.Ex. at holde Justits paa disse Steder.
Paa Lørdag begynder Frk. Gina Krog en Foredragstourné til Kredsene. Hun taler Lørdag i Sorø, Mandag i Svendborg, Tirsdag i Odense, Torsdag i Ry, Fredag i Ringkøbing, Søndag eller Mandag forhaabentlig i Aalborg. Det sidste er ikke helt afgjort.
Ogsaa en ledig Tjeneste!! - I et Blad finder vi følgende Avertissement: »En mindre Hund - ligegyldig hvilken Race - som nylig har faaet eller skal have Hvalpe i de nærmeste Dage, søges som Amme for nogle nyfødte, ægte Racehunde. Betalingen er 13 Øre pr. Dag i ca. 6 Uger.
Tyskland. Toldtarifen. I en Protestforsamling mod den ny tyske Toldtarif, sammenkaldt af det frisindede Parti i Berlin, talte Frøken, Dr. Anita Augspurg om »Toldtarifen og Kvinderne«. Hun anførte, hvor nødvendigt det var for Kvinderne at værge sig mod, at Familiernes Leveforhold paa en voldsom Maade blev trykkede ned. Hovedbyrden ved den fordyrede Levemaade vilde i en stor Mængde Tilfælde komme til at hvile paa Kvindernes Skuldre. Toldtarifen maatte fremkalde en glødende Protest fra alle tyske Kvinder. »Vi protesterer«, sluttede hun, »mod Agrarernes Fordringer og imod enhver Politik, som understøtter dem«.
England. Kvinderegimente. For 35 Aar siden eller saa spilledes der her i København et Stykke, Dronning Krinoline, i hvilket der gjordes tykt Nar af den da fremspirende Kvindebevægelse. Kvinderne regerede og Mændene spandt, mens de sang: »Vogt dig, vogt dig for de falske Kvindfolk«. Det var den Gang. Nu fortælles der i »Dokumente der Frauen«, om en Landsby, Langum i Pembrokeshire i England, hvor denne Tingenes Tilstand er virkeliggjort. Kvinderne har fuldstændig taget Magten og styrer efter Vedtægter, forfattede af dem selv. De driver Østersfiskeri og Østersopdrætning, bemander Baadene, driver Handel og sørger fuldstændig for Familiens Underhold; de indtager en agtet Stilling i Grevskabet for deres Flid og Dygtighed. Imens sidder Mændene hjemme, sørger for Hus og Børn, koger, vasker og syr og »er fuldstændig tilfreds med deres Beskæftigelse«.
Mon?
England. Postvæsenet. Første Gang Kvinder fandt Ansættelse ved det engelske Postvæsen var i Aaret 1870; da blev der ansat 1000. I Øjeblikket er der 35,000 Kvinder ansatte ved Postvæsenet i Storbritannien.
Amerika. Den første Kvinde, der har faaet Ansættelse ved Skovbruget, er Frøken
Doch, som har faaet Ansættelse ved Staten Pensylvaniens Forstvæsen.
(Dokumente der Frauen).