« Tilbage til søgeresultaterne
Bøger
Adam Øhlenslæger.
Digte med en Efterskrift ved
Ida Falbe Hansen.
Det Schubotheske Forlag.
I December var det hundrede Aar siden en af de betydningsfuldeste Begivenheder i den danske Literaturs Historie fandt Sted, idet den 24-aarige Øhlenslæger i December 1802 ,udgav sine berømte „Digte" med Aarstallet 1803 paa Titelbladet, den Bog, der betegner Gennembrudet i hans Digtning og Indvarslingen af en Storhedstid i vor Literatur, som Fortiden ikke har Magen til.
Denne lille Bog, der i en Række Romancer og i den vaarfriske Digtning St. Hansaftenspil dels spotter den foregaående Tids fantasiløse og aandsforladte Syn paa Digtekunsten og dens Formaal, dels i ungdomsfrisk Skønhed og Fylde lukker op for de ny Kildevæld, har i en lang Aarrække været udsolgt, og det har været en Sjældenhed at opdrive et enkelt Eksemplar. Vel har de fleste af Digtene atter og atter været optrykt i Læsebøger og Digtsamlinger, og St. Hansaften Spil er udkommet i de forskelligste Dragter, fra Skolebogens til det illustrerede Pragtværks, men over Bogen i dens oprindelige Skikkelse hviler der en Ynde og Glans som over ingen af de senere Udgaver.
Det var derfor en lige saa naturlig som smuk Tanke at fejre Hundredaaret for dens Fremkomst ved paany at forelægge den for Læseverdenen i dens første Form og Tilsnit, og denne Opgave er løst paa den smukkeste Maade i den af mag. art. Ida Falbe Hansen besørgede Udgave, der i December 1902 udkom paa det Schubotheske Forlag.
I en ypperlig Efterskrift gør Frk. F. H. Rede for Bogens Forhold til Samtidens literære Fremtoninger og dens herskende Smag.
Med sikker Haand fører hun Læseren gennem det forskelligartede Stof, viser os de Traade, der endnu holder den unge Digter fangen i den gamle Tids Smag og Tone og afslører med indtrængende Forslaaelse det frembrydende ny og det Program for den Tids Digtning, der skjuler sig i det lette Dyrehavsspil.
Denne Efterskrift i Forbindelse med en Række oplysende Noter gør Bogen til et værdifuldt og hidtil savnet Hjælpemiddel ved den videregaaende Literaturundervisning.
Et Misforhold synes det os, at Magisteren kun lige nævner det egentlige Gennembrudsdigt „Guldhornene", medens flere af de andre Digte faar en udførligere Omtale. Endda siges der med Hensyn til delte Digt. at heri „naar han (Ø.) en saadan Højde, som han aldrig mere skulde naa", en Dom mange vist vil finde ubillig overfor „Aladdin"s og „Helge"s Digter.
Tekstbehandlingen er mønsterværdig. I en Liste gives Oplysning om enhver Afvigelse fra Originalen (Rettelse af Trykfejl osv.) For at give en Forestilling om Bogens Modtagelse er optrykt den første Anmeldelse deraf -„Dagens".
Den smukke Bog. som kun koster 2 Kr., kan anbefales paa det bedste, baade som Nydelseslæsning og til Undervisningsbrug.