« Tilbage til søgeresultaterne

Almindelig Stemmeret for Kvinder i Avstralien

« Se emneord

Et af de mest  interessante   forfatningsmæssige Forsøg, der nogen Sinde er fore­taget under det engelske System med ansvarlig Regering - skriver Londoner Bladet „Daily   Chronicle"s   Korrespondent   i  Melbourne*)   -  vil blive gjort ved næste Forbundsvalg i Avstralien som Følge  af Indførelsen af almindelig kvindelig Stemme­ret i „The Commonwealth of Australia"’ (De forenede Kolonier i Austr.)

*) Municipal Retormer, April 1903.

 

Kvindelig Stemmeret har været indført i nogle af de amerikanske Stater og i nogle af de avstralske Kolonier, men for første Gang vil det nu blive prøvet over en hel Fælles-stat, delt i Distrikter, der er ensartede med Hensyn til Race og Karakter, og til­strækkeligt folkerige til at give Resultater, som man kan tillægge større Værdi, end man nogen Sinde før har kunnet ved de tidligere Erfaringer med de mere sognemæssige Inddeling. Den avstralske Forfat­ning er paa faa Undtagelser nær (særligt, med Hensyn til Valget af Overhuset), dan­net efter det engelske System. Desuden er ca. 90 pCt. af Befolkningen af britisk Fødsel eller Oprindelse.

Avstraliens Valgembedsmænd viser i deres første tilnærmede Liste over valgberettigede, hvis Navne vil komme paa Forbundslisterne, at i de store Hovedstæ­der Sydney, Melbourne og Adelaide, vil de kvindelige Vælgeres Antal sikre dem en stor Majoritet over de mandlige, men, at der, dersom man tager hele Avstralien som Helhed, vil være en betydelig mand­lig Majoritet. Følgende Tal vil give nogen Forestilling om, hvorledes de l,827,000 Vælgere er spredt over Staterne.

                                       Mænd           Kvinder

New South Wales.....    340.000       280.000

Victoria..............           307.000       317.000.

Queensland...........        120.000         80.000

South Australia.......        95.000         90.000

Western Australia.....      70.000         37.000

Tasmania........                 41.000         40.000

I alt                                973.000       844.000

Det er imidlertid kun i Hovedstæderne, at de kvindelige Stemmers Overvægt er iøjnefaldende. I Sydney Hovedstadsdistrikt vil der være en Majoritet af over tyve Tusind for Kvinderne, i Melbourne af over seks og tyve Tusinde.

Hvilken Virkning denne Overvægt over Mændene i Byerne vil have paa det første Forbundsvalg i 1904 efter den nye Valg­ret, er ikke godt at sige. Der er intet Sidestykke i Avstraliens Historie. I Vic­toria betyder det en fuldstændig Omvælt­ning i Vælgernes Indflydelse (electoral power); thi der har Kvinderne aldrig før haft Valgret og har ikke engang nu faaet Stemmeret til Statsvalgene.**)

**) I Avstralien har man nemlig 3 Slags Valg: kommunale Valg og 2 politiske Valg, nemlig til hver enkelt Stat for sig og til hele Statssamfundet (The commonwealth), der er en Sammenslutning af de avstral­ske Stater (Colonies).

Ni Tiende­dele af de Kvinder, der vil udøve deres nye Ret i Melbourne, er Kvinder, der maa tjene til deres eget Livsophold. De vil stemme for den radikale og protektionisti­ske Kandidat, for Regeringen, som gav dem Retten og fastsatte, at en­hver Embedsmand under Forbundsregerin­gen skulde have en Minimumsløn af 110 Lstr. (ca. 2000 Kr.) om Aaret. I Ny Syd Wales vil Kvinderne være mere ligeligt delt mellem Frihandelsmændene og Pro­tektionisterne, men naar alt kommer til alt, vil Frihandelsmændene, med de Liberales og Socialisternes Støtte, tage Hovedparten af de kvindelige Stemmer.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder

Regioner