« Tilbage til søgeresultaterne
Hvor Kvinder virker
Fru Fanny Tuxen
holdt Søndag den 13. December Foredrag i Tjenestepigeforeningen om Tjenestepigens Stilling i Hjemmet. Fruen mente, at, for at et bedre Forhold skulde komme i Stand imellem Husmødre og Piger, maatte de ikke møde hinanden med Mistro.
Desuden vilde Taleren gjerne ramme en Pæl igjennem Talemaaden „kun en Tjenestepige”, thi Tjenestepigens Gjerning er saa indgribende baade i Hjemmet og Samfundet, at hendes Stilling ikke skulde ringeagtes.
De nye Piger skulde ikke være saa hastige til at skifte, da man jo dog maatte lære Pladsen rigtig at kende, inden man kunde finde sig til Rette; tit kunde der udvikle sig et virkeligt Venskab imellem Husmoder og Pigen. Paa Fruens Ord om, at halvaarligt Fæste vilde være at foretrække, udviklede sig en livlig Diskussion, hvor et modsat Synspunkt kom stærkt til Orde.