« Tilbage til søgeresultaterne

Barnemordssagen

« Se emneord

Et Spørgsmaal  til D. K. Sf.s   Fællesstyrelse.

Interesserede, som har fulgt Kv. og Samf.s Artikler om denne Sag. vil vide, at Sagen for 14 Dage siden stod paaledes:

1)   Sagfører Nedergaard Hansen  havde  be­budet  Indvarsling til Møde af  Interes­serede om dette Spørgmaal.

2)   D. K. S.  havde  paa Mødet  i  Søpavillonen  henvist en Resolution og forskellige Forslag til Fællesstyrelsens nærmere Over­vejelse, idet man haabede at D.  K. S. snarest muligt vilde tage fat paa Planens Realisation.

Som andre interesserede havde underteg­nede tilstillet Sagfører Nedergaard-Hansen min Adresse som Opfordringen lød; jeg modtog Indbydelse til Møde i City d. 30 forrige Maaned

-  og mødte.  Men strax skuffedes jeg ved at savne  de fleste af D. K. S.s kendte Ansigter og navnlig alle dem, der kan tale på D. K. S.s Vegne, Fællesstyrelsen. Fru Vibeke Salicath, - der såvidt jeg forstod Fruen paa anden Hånd var en Slags Repræsentant for  D. K. S.s Københavns Kreds uden Mandat - dirigerede. De enkelte Udtalelser finder jeg mig ikke be­rettiget til at refere, kun så meget af Mødet:

Stemningen syntes for, at denne Sag toges op af en særlig Forening i Forbindelse med D. K. S.

Pastor Birkedal udtalte en Kompliment til D. K. S.s Medlemmer og Bladet, som jeg ikke kan nægte mig at gengive. Pastoren havde før skrevet om denne Sag i Dag- og Uge­blade, men uden Resultat, men aldrig såsnart havde han skrevet i Kv. og Samf., før der kom Liv. Artikler og Breve bølgede ham imøde.

En Forespørgsel til Indbyderen, om D. K. S, var indbudt til Mødet, besvaredes derhen, at Indbyderen ikke - en naturlig Følge af Ar­tiklens Affattelse - havde anset sig beretti­get til at indbyde andre end dem, der havde anmodet om Indbydelse.

Der nedsattes et Udvalg, som skulde for­berede Sagen og indvarsle til større offenligt Møde i Oktober eller November. Pastor Birke­dal indvarslede straks dette Udvalg til Møde Tirsdag d. 13. ds.

Saaledes staar Sagen, og jeg tillader mig nu at opfordre D. K. S. til enten at anmode dette Udvalg om Tilladelse til gennem Re­præsentanter at overvære Udvalgsmødet - uden Stemmeret - eller bemyndige Frøken Hulda Hansen (Holstebro, nu Frederiksborg), til at tale paa D. K. S.s Vegne - såfremt hun, naar hun får de nødvendige Oplysnin­ger, er villig dertil. Frøken Hansen er Med­lem af Udvalget.

D. K. S. har den Pligt at stille Sagen over Personerne. Sagen løses sikkert bedst af Mænd og Kvinder i Forening; men D. K. S. har som Organisation den Pligt at tale med, og at yde sin værdifulde Assistance. Lad os, for at ikke Sagen skal gribes uheldigt an fra nogen af Siderne, straks fra første Færd få skælnet mellem den nye Forenings Opgaver og D. K. S.s Opgaver. Om Målet er vi enige - lad os i Fællesskab finde Midlerne. - I Tilslutning hertil:

D. K. S. holder jo Bestyrelsesmøder med Beretning fra Udvalgene, Drøftelser og Ved­tagelser, kan vi ikke få en kort Beretning fra disse i Kv. og Samf.?

Vi menige Medlemmer vil nemlig gærne holdes å jour med, hvor langt man er med de forskellige „Sager” og - er dette urime­ligt?

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Omtalte personer

Organisationer

Professioner

Perioder