« Tilbage til søgeresultaterne
Norges Kvinder
Efter den store Folkeafstemning om Unionens Opløsning i Norge den 13. August blev det sagt og skrevet, at „det var selve det norske Folk, som havde talt".
Dette var kun halv Sandhed; thi den 13. August var det de norske Mænd, som gav deres Mening til Kende; Norges Kvinder, der endnu ikke har vundet Anerkendelse som Statsborgere, var udelukket fra at tale med der, hvor det norske „Folk" talte.
Men det, som var i de norske Kvinders Sind, viste sig at være for stærkt til at kunne forblive stumt; det har brudt sig sin egen Vej og skaffet sig et ejendommeligt Udtryk - et Udtryk, der med al Tydelighed viser, baade at Kvinder i stort Antal er sig deres Ansvar som Samfundsborgere bevidst og tager levende Del i deres Fædrelands Velfærd og Udvikling, og tillige at Kvinder ikke er saa reaktionære, som de ofte faar Skyld for.
Gennem „Norske Kvinders Nationalraad" er nedenstaaende Adresse, forsynet med Underskrifter for en Mængde Foreninger i og udenfor N. K. N., indsendt til Stortinget og Regeringen:
Til Norges storting og regering!
Det norske vælgerfolk - de norske mænd - skal nu stemme over, om de er enige i den stedfundne opløsning af unionen. Vi er ikke i tvil om udfaldet. Vi ved, at et samstemmigt ja vil lyde fra landsende til landsende.
Norske kvinder savner endnu statsborgerlige rettigheder og kan derfor ikke lægge sin stemme i vægtskaalen. Kunde de det, vilde de vidne om, at he/e det norske folk staar enigt.
Vore forbund repræsenterer mange tusener af norske kvinder. Vi er derved sat istand
til at kjende den stemning, som raader blandt kvinderne landet rundt. Vi ved, at i glæden over den beslutning, som skal bekræftes, blander sig kvindernes sorg over ikke, ad lovformelig vej, at faa være med at besegle den med sit ja.
Under følelse af fuldt ansvar udtaler vi som vor faste overbevisning, at der staar en mægtig fylking af kvinder bag, og at saaledes de norske hjem er med i den stadfæstelse, som nu skal gives.
Ikke nok hermed foranstaltede Landskvindestemmeretsforeningen en Afstemning blandt alle Landets Kvinder, idet den offentliggjorde følgende Opraab:
Norske kvinder!
Landskvindestemmeretsforeningen har allerede gjennem adresse til storting og regjering udtalt sin tak til statsmagterne for, hvad der af disse er gjort for at opretholde vort lands selvstændighed og selvbestemmelsesret. Medlemmerne ønsker yderligere at føje sit rjau til de mænds, der har ret til at deltage i folkeafstemningen 13de august, idet de med dyb overbevisning er med paa at slaa ring om 7de juni-beslutningen. Samtidig r etter foreningen en opfordring til alle landets kvinder om at slutte sig hertil ved at indsende sine navne.
Endvidere opfordrede Drammens Kvinderaad alle Kvinder i Byen og Omegn over 21 Aar til at underskrive nedenstaaende Adresse:
Til regjering og storting!
Undertegnede kvinder fra Drammen og omegn tillader sig herved at frembære for regjering og storting sin varmeste tak med tilslutning til 7de juni-beslutningen. Vi føler derhos en Trang til at udtale, at vi er rede til sammen med vort lands mænd at dele det ansvar og at bære de byrder, hævdelsen af denne beslutning maatte medføre.
Den ovenfor nævnte Afstemning blandt Norges Kvinder er endnu ikke helt afsluttet, idet der endnu ventes en Del Stemmer fra Finmarken; men Resultatat, som det nu foreligger, er, at over 280,000 norske Kvinder har afgivet deres „Ja".
Lige før „Kv. og Sf." gik i Trykken modtog Redaktionen følgende Meddelelse fra Kristiania:
„Til Landskvindestemmeretsforeningen er hidindtil indsendt 268,902 Kvindeunderskrifter. Desuden er der direkte til Stortinget indsendt ca. 20,000 Navne, som ikke er passeret gennem L. K. S. F.
Ialt er der saaledes over 280,000 voksne Svinder, som har udtalt deres Tilslutning til Unionens Opløsning".