« Tilbage til søgeresultaterne

Kirstine Frederiksen

« Se emneord

Redaktionen har faaet tilsendt Meddelelser fra Københavns Forskoleseminarium 1902-1905, der indeholder en kort Redegørelse for Seminariets Undervisningsplan, Optagelsesprøve osv., udsendt af dets Forstandere J. Th. Huus, Emilie Jansen og Ejnar Lund. I Forordet fortælles det, hvorledes Frk. Kirstine Frederiksen, samt Frøken E. Jansen og cand. thol. J. Th. Huus Aar 1901 grund­lagde Forskoleseminariet i København.

Derefter fortsættes som følger:

Ved Grundlæggelsen af Københavns Forskole­seminarium var Frk. Kirstine Frederiksen den le­dende. Hendes Indsigt i Børnepsykologien og hen­des dybe, rene, humane Følelse for baade Voksne og Børn gjorde hende i særlig Grad skikket til Seminariegerningen; men desværre blev det kun de to første Aar, Seminariet kom til at nyde godt af hendes Iderigdom og levende Interesse for Virk­somheden. Et Hjerteonde, hvoraf hun tidligere havde lidt, viste sig paa ny Vinteren 1902-03, og det Haab, at en Rejse over Atlanterhavet skulde give hende nye Kræfter, blev skuffet. Hun døde i Amerika i August 1903.

Ved en Mindefest, der en Maaneds Tid efter blev afholdt i København, talte blandt andre Pro­fessor Høffding. Ved Omtalen af den Afhandling, hvorved Frk. Kirstine Frederiksen i sin Tid vandt Universitetets Guldmedalje, anførte han de Ord af Schleiermacher, hun havde brugt som Motto: „At Barnet er Barn maa ikke hindre det i at blive et Menneske, men det, at Barnet skal blive til et Menneske, maa heller ikke hindre det i at være Barn". Disse Ord var betegnende for hele hendes Stilling overfor Opdragergerningen; hun saa paa Bør­nene som dem, der skulde blive Mennesker; derfra Ansvarsfølelser, og den dybe Alvor i hendes pæda­gogiske Gerning. Men hun saa ogsaa paa Bør­nene som Børn; derfra hendes Fryd og Glæde ved at leve sammen med dem og føle sig i For­hold til dem. Glæden over og Beundringen for Bør­nene og Ærbødigheden overfor disse vordende Mennesker var Sjælen i hendes Virksomhed.

I de sidste Aar er Arbejdet i Seminariet blevet fortsat i det Spor, hvori det oprindelig var begyndt. De praktiske Prøver i Barneskolen er efter Frk. Frederiksens Død blevet ledet af Kommunelærerinde, Frk. Kristiane Iversen, hvis pædagogiske Grund­syn er i Overensstemmelse med Frk. Frederiksens.

« til toppen

Teksttype

Forfattere

Initialer

Omtalte personer

Professioner

Perioder