« Tilbage til søgeresultaterne

Andragende

Af: Louise Nørlund, Astrid Stampe Feddersen

« Se emneord

Torsdag den 19. Oktober blev Fru Stampe Feddersen og Fru Nørlund modtaget af Kul­tusministeren, hvem de overbragte det neden­for aftrykte Andragende fra „Dansk Kvinde­samfund” og „Danske Kvindeforeningers Valg­retsforbund”.

 

Til Regering og Rigsdag.

„Dansk Kvindesamfund”, der tæller 28 Kredse Landet over, og „Danske Kvindeforeningers Valgretsforbund”, der repræsenterer 11 selvstændige Kvindeforeninger og flere Kredsafdelinger, andrager herved den høje Regering og Rigsdag om, at deri § 15 i „Lov om forskellige Forhold vedrørende Folkesko­len” foretages den Ændring, at Ordet Enker ombyttes med Ordet Mødre.

Naar vi andrager om dette, er vi i Over­ensstemmelse med forskellige Sogneraad, idet der paa enkelte Steder i Landet er bleven valgt gifte Kvinder ind i Skolekommissionen. Eksempelvis kan nævnes Maarslet Sogn ved Aarhus og Skallerup ved Hjørring. Sidst­nævnte Sted valgte Sogneraadet i Foraaret 1904, da der skulde foretages Valg til Skole­kommissionen, to af Sognets mest opvakte Kvinder. Der var stor Stemning for Valget ude i Sognet; men da Præsten fik Indberet­ning om Valget, erklærede han det for ulov­ligt og indberettede det til Skoledirektionen. Provsten skrev saa til Sogneraadet, at Valget af gifte Kvinder var ulovligt, og at der straks skulde foretages Omvalg. Sogneraadet delte sig i et Flertal paa 5, som var rede til at foretage Omvalg, og et Mindretal paa 4. To Mænd valgtes saa i Stedet for de to Kvinder, men Mindretallet indsendte samtidig et Andragende til Kultusministeriet, hvori de bad om Kultusministerens Afgørelse af Sagen. Svaret fra Kultusministeriet blev, at Ministeriet maatte anse det for utvivlsomt, at Raadet med Hensyn til Valg af Kvinder til Skole­kommissionen er begrænset til Enker, der har undervisningspligtige Børn. Det er denne Begrænsning vi herved anmoder Regering og Rigsdag om at ophæve.

I Oktober 1905.

A. Stampe Feddersen,

Formand  for Dansk Kvindesamfunds Valgretsudvalg.

Louise Nørlund,

Formand for Danske Kvindeforeningers Valgretsforbund.

 

Ministeren lovede at tage Andragendet un­der velvillig Overvejelse.