« Tilbage til søgeresultaterne
En 8 Minutters Beretning
En 8 Minutters Beretning
i »Danske Kvinders Nationalraad« 29. Marts.
Af Frøken Anna Hjort.
I »Social-Demokraten« for 21. Sept. 1907 stod der: Der virker her i Byen en samfundsgavnlig Institution, Dansk Kvindesamfunds Husmødre forening« - samfundsgavnlig Institution, det lød som Musik i mine Øren - thi det er denne Forening, jeg som Formand skulde sige nogle Ord om.
Foreningen blev stiftet 1898, og har som Formaal Omsorg for 14-15 Aars Pigebørn, nærmest udgaaede fra københavnske Arbejderhjem. Den udsender disse Pigebørn som »Lærlinge« til gode Hjem paa Landet, hvor de mindst l Aar deltager i al huslig Gerning under en kyndig Husmoders Ledelse. Ved dette Arbejde tilstræbes, at de vil blive mere skikkede til i Tiden selv at skabe et lykkeligt Hjem, fremfor dem, der i deres første Ungdom har levet som Fabriksarbejdersker eller Ekspeditricer i den store By med de iøjnefaldende Fristelser.
Netop i disse Dage fortælles der, hvorledes man i Amerika, i Staten New Hampshire, tænker paa at faa oprettet Husholdningsskoler, hvor Fabrikarbejdersker, Ekspeditricer o. lign. kan faa de allernødvendigste Forkundskaber i Husvæsen, Økonomi og Barnepleje, og der tilføjes, at ingen Mand bør gifte sig med en Pige, der ikke er i Besiddelse af et Vidnesbyrd fra en saadan Skole. - New Hampshire er jo dog en af de 6 gamle, engelske Stater, hvis Ord er værd at lytte til.
En lignende Tanke arbejder vi med, naar vi udsender disse Børn - men vi siger: Skoler er gode, dog selve Livet er endnu bedre for disse helt unge, naar de i et Familieliv kommer under en god Husmoders Vejledning. I Skolerne kan undertiden alt være lagt for godt tilrette, saa Børnene bliver forvænte, og Nøjsomhed, der er saa vigtig for den, der skal naa til den gode Økonomi, indøves lettere i et virkeligt Hjem, ikke mindst i et Hjem paa Landet.
Mit lille Arbejde med henved en Snes Børn aarlig fortsætter jeg i det stille, med det Haab, at andre efter mig vil tage Tanken op og brede den videre.
Hvorledes min Plan udføres ved Hjælp fra Lærerinder og Inspektører i Kommuneskolerne og med Imødekommenhed fra Husmødre i D. Kv. Sf.’s forskellige Kredse har jeg tidligere meddelt i Nationalraadet, saa jeg vil blot bruge mine sidste Minutter til at give Dem Eksempler paa, hvor forstaaende mine Husmødre kan være, og hvor modtagelige Børnene ofte er.
(Brev fra en Husmoder og Vidnesbyrd om flere Børn oplæses).