« Tilbage til søgeresultaterne
Porcellænsmalerinder
Bredgade 34, i Goldsteins Ovenlyssal, har en Kreds af Porcellænsmalerinder fra de to store Porcellænsfabrikker slaaet sig sammen om at lave en lille Udstilling, som fortjener at ses.
Det er beundringsværdigt at se, hvor disse flittige Damer har benyttet deres Fritid til at arbejde paa egen Haand til ogsaa i andre Materialer og ved andre Midler at udtrykke sig.
Da det jo kun er undtagelsesvis, at Porcellænet ikke tilhører Fabrikken, (enhver Maler eller Malerinde har Ret til hver Jul at lave sig selv en Vase el. lign., saadan at Fabrikken giver alt Materiale, vedkommende selv Arbejdet), er det da egentlig heller ikke det, der behersker Udstillingen, selv om der findes anselige Vaser og Fade. - Særlig udsøgte og delikate i Behandlingen forekommer mig Frøken Schacke-Andersens Guldsmedetallerkener. Men Fabrikkernes Porcellæn er jo kendt nok!
Af Stentøj findes en Samling af Frk. Cathinka Olsen (Bing & Grøndahl). Det er et Materiale, der synes skabt for hende og hun for det, indtil man opdager, at hun med sin udprægede dekorative Skønhedssans forstaar at tilpasse sig ogsaa for andre Materialer. Hendes smaa Træsnit er raffineret bedaarende, af en mere aaben og lys Ynde end Stentøjet og Tegningerne, disse Ting er mærkværdige. Der er en bred, næsten doven Ynde i Linjer og Farver, Ornamentet, som dannes af disse, synes paa en tyst og mystisk Maade at binde noget, der er levende og voldsomt. De er ikke upaavirkede af anden Kunst, men de er interessante og værdifulde.
En hel anden Karakter har Else Hasselriis’s Arbejder. Udpræget Silhuetkunstner er hun. Først i den egentlige klippede Silhuet saa anskuelig og enkel, som noget kan være, den dekorerer og fortæller kort og knapt. Her er Motiver fra H. C. Andersens Æventyrer og mere genreagtige Ting. Saa er der andre, udelukkende dekorative Sager med Farver: Porcellænsdaaser i dæmpede Farver med Metalkonturer eller farvelagte Tegninger, alt af en smuk, klar og enkel Silhuet virkning. - Man skulde tro, at der var Brug for Frk. Hasselriis’s Talent paa mange Omraader foruden Porcellænets, til Dekupørarbejde paa Møbler, til Bogbind, Illustrationer og Bogudstyr, ja til al mulig udpræget Fladedekoration. Der er meget af god gammel dansk Tradition i hendes Stil, man maa ønske hende de bedste Forhold for videre Udvikling.
Af Broderier har Udstillingen selvsagt en hel Del, en kæk Fanfare af Farver klinger fra Marie Smiths morsomme Puder paa tærnede og stribede Vaskestoffer; hist og her kunde de brogede Plamaser maaske fylde noget mere, men oplive en mørk Sofa paa en sivende graa Vinterdag, det kan de. -
Der er en hel Del Oliemalerier. - Betydeligst her er Vilhelmine Schmidth; fri og munter Carla Rasmussen. Dygtige og kønne Blomsterbilleder har Yelva Christensen og Thyra Manicus-Hansen. Men Oliefarven er et tungt og omstændeligt Materiale, og Vandfarvernes lettere Karakter klæder de fleste Udstillere bedre, ligesaa Pen el. Blyant. Frk. Hegermann-Lindecrone har en fortrinlig Studie af Orchidéer. Der er godt Humør over Frk. Hesseldahls Morgenfruer og Jo Nielsens Blomstertegninger; og der er morsomme Pennetegninger af Frk. Howy-Bang.
Det er bekendt nok, at Krigen har foraarsaget store Indskrænkninger i Porcellænsfabrikkernes Marked og deraf stærk Nedgang i Arbejdstid og Løn. Naar disse energiske Damer nu paa anden Maade søger at gøre deres Arbejde anvendt, maa man ønske dem at møde Opmuntring og noget Udbytte af deres Bestræbelser.