« Tilbage til søgeresultaterne

Værd at lægge Mærke til.

« Se emneord

De eneste, der ved Guldbryllupsfesten modtog Fortjenstmedaillen i Guld, var to Kvinder, nemlig Stiftsdame Frøken Regitze Barnen og Malerinden Frøken Bertha Wegmann.


Frøken Hanna Gabriela Hoffmann, Elev af Billedhugger Saaby, modtog den 24. Maj Afgangsbevis fra det kgl. Akademi. Hun er den første Kvinde, for hvem dette er lykkedes.


Fru Lina Morgenstern i Berlin, „Folkekøkkenernes Moder”, har blandt flere Børn en Datter Olga, som er velkendt omkring i Tyskland for sit deklamatoriske Talent. Efter Opfordring besøger hun af og til forskellige Byer og holder Oplæsning og Deklamation. I April var hun i Hamborg, hvor der blev opført en saakaldt Eventyrbilledbog, forfattet af Frk. O. Morgenstern. Overregissør Bittong forestod Opførelsen, og flere af Operaens første Kræfter virkede med, Forfatterinden selv overtog Rollen som Eventyrfé. Opførelsen vakte stort Bifald.