Nye opretstaaende Pianoer.
Hr. Pianofabrikant Søren Jensen, Amaliegade 6, har efter et langt Studium og et utrætteligt Arbejde opfundet en ny Slags Pianoer, der har Flygeltonernes Kraft og Skønhed i Forbindelse med det opretstaaende Klavers Form.
For at lade Publikum selv dømme herom, havde Hr. Søren Jensen i Torsdags indbudt en stor Kreds af Musikvenner i Koncertpalæets lille Sal. Men Hr. Jensen havde valgt et farligt Eksperiment, idet han havde engageret en saa fremragende Koncertsangerinde som Frk. Otta Brønnum, thi det er virkelig umuligt at have Øre for Klaveret, naar man hører en saa henrivende Sang. Den overfyldte Sal genlød da ogsaa af ustanseligt Bifald, saa Frøkenen maatte atter og atter give Ekstranumre.
Imidlertid maa man dog sige, at Klaveret kom til sin Ret ved Frk. Thorups nydelige Klaverspil. Tonerne er smukke og fyldige, og om end Klaveret ikke kan staa Maal i Kraft med et af vore største Flygeler, saa vil Hr. Jensen dog sikkert have Fornøjelse af sin Opfindelse, idet mange private Folk rimeligvis for Pladsens Skyld i større Grad vil benytte sig af disse Klaverer end af de store Flygeler, som faa Familjer har Plads til.