Kvindelig Fremskridtsforening.
Fredagen den 14. September holdt Fru Fischer-Lette fra Berlin Foredrag i Foreningen. Emnet var: „Unge Pigers Opdragelse”. Fru Meyer aabnede Mødet og bød Velkommen, idet hun udtalte sin Glæde over den Bestræbelse, der for Tiden er oppe i alle Lande, og hvis Maal er at oplyse Kvinden om hendes eget Legemes Funktioner og fysiske Liv, som tidt var overladt Tilfældighedernes Oplysning, og ofte blev den unge Pige Hustru og Moder uden Kendskab til sit eget Legeme og sine Moderpligter. Vil Kvinden frem i Verden, maa det være en Betingelse for hende, at hun bliver opdraget paa en mere fornuftig Maade.
Fruen gav derpaa Ordet til Fru Fischer-Lette, der mente, at den første og største Betingelse for at opdrage Børn laa hos Moderen, da hun sad inde med medfødte Gaver i den Retning. Fruen paaviste dernæst, hvorledes Opdragelsen havde stor Indflydelse paa Børnenes fremtidige Liv, og hun pointerede, at den burde gaa baade i aandelig og legemlig Retning; hun hævdede, at Barnets Sundhed og Udvikling befordredes ved, at Moderen selv ammede sit Barn, og at det fik tilstrækkelig Bevægelse. Den første Ledelse af Barnet fordrede stor Taalmodighed og maatte særlig gaa i kristelig Retning. Fruen gav Kvinden Skyld for Krigens Bibeholdelse og alle andre urigtige Ting i Verden, som Følge af den mangelfulde Opdragelse, hun gav Børnene; derfor maatte Kvinden, i hvis Hænder det var lagt at være den første Leder for Barnet, sætte alt ind paa at give Barnet den bedste Opdragelse.
Frk. Trier, som valgtes til Ordstyrer, gav derpaa Ordet til Frk. Abrahamsen, der udtalte, at det var meget rigtigt, at Barnet tidligt lærte sit eget Legeme at kende for derved bedre at kunne forstaa Nødvendigheden af at holde sit Legeme propert; men mente dog, at et lykkeligt Forhold i Hjemmet bragte mere Lykke og Tilfredshed i Barnesindet end det, at Moderen lærte hende alt muligt. Fru Nørlund syntes, at Fru Fischer-Lette havde lagt for megen Skyld paa Moderen. Barnet var alle Steder udsat for Paavirkning, og Moderen kunde jo dog ikke altid være hos Barnet. Det var heller ikke alle givet at være Opdragerinder, det var et Fag, som burde læres, lige som alt andet, derfor var det godt, at der ude i Livet fandtes Opdragere for Barnet. Man maatte nærmere lægge Skylden paa Samfundsforholdene. Kvinden maatte have mere Indflydelse paa Samfundsudviklingen.
Efter en kort Udtalelse af Fru Meyer sluttede Frk. Trier Mødet, idet hun bragte en Tak til Fru Fischer-Lette, ikke alene for Foredraget, men ogsaa for hendes øvrige store Arbejde.
Den 21. September afholdtes selskabelig Sammenkomst og Bal.
Paa Fredag den 28. September Kl. 8¼, Østergade 15. Hr. Sceneinstruktør Neergaard vil oplæse: B. Bjørnson: „Leonarda”.
Ikke-Medlemmer betaler 25 Øre.(se omstaaende Avertissement)