Lejlighedsnotitser.
Tilegnet Kvindebladets Læsere.
Den 15de April.
Et Fortrin ved Kvinden.
Man skal somme Tider blive forbavset i denne Verden. Jeg forbavsedes forleden ved i "Ringkøbing Amts Avis" (Nr. 58 - 1890) at læse et Foredrag "om Landbrugskvinders Uddannelse" af J. P. Jørgensen, Yding Landbrugslokale. Han ytrede deri blandt andet:
"Kvinden har jo i Virkeligheden ogsaa med Hensyn til Mejeriet visse Fortrin for Mændene - har saaledes lettere ved at gennemføre Renlighed ogsaa til deres egen Klædedragt - , og dernæst har de den Fordel, at de kan arbejde billigere".
"Naar Kvinderne overtog Køernes Røgt og Pleje, kunde over 100,000 Kvinder faa Beskæftigelse derved."
"Ligeledes kunde Kvinderne vist have Glæde og Fornøjelse af at lægge sig efter Havebrug."
Endelig omtaler han, at Husholdningen sluger store Kapitaler, og for at se det virkelige Forhold desangaaende, skulde Kvinderne lægge sig efter at føre Regnskab med en særlig Rubrik for Luxusgenstande - Spiritus, Tobak, flue Kjoler, Hatte og Broderisager, fine Møbler osv.
Hr. Jørgensen nævner ikke, hvorfor Kvinden kan arbejde billigere end Manden. Jeg meddeler derfor disse Brudstykker af hans Foredrag til Kvindebladets Læsere; ti det vilde aabenbart være rigtigt, om en eller anden Kvinde vilde tilkendegive sin Mening om dette Spørgsmaal. Det er usandsynligt, at Kvinderne deler Hr. Jørgensens Syn. At hun indtil nu har arbejdet billigere ligger ikke i, at hun kan, men i at hun skal, for at leve; og saa maaske endda der gaar 100,000 Kvinder ledige. Det maa vel være disse, Hr. Jørgensen vil have anbragt som Røgtere, for billig Pris vel sagtens; men derved vilde de nuværende mandlige Røgtere fortrænges, da der sikkert ikke findes 100.000 Landmænd her i Danmark, der indtil nu ikke har holdt Røgtere.
Noget lignende er Tilfældet med Havebruget. Skal Kvinden hverve Pladser der, vil Mændene fortrænges. Da Mændene erobrede Mejeriet, blev Kvinderne fortrængte derfra helt eller delvis, uagtede hun arbejdede billigere. Jeg har endda for nogle Aar siden hørt en meget erfaren Mejeriforpagter med stærke Ord anbefale Kvinden i Mejeriet frem for Manden. Men Tiderne skifte, og Mændene skal anbringes.
At Kvinderne fører Regnskab i Husholdningen, er meget godt, ogsaa over Luxus; men Sigtelsen om de fine Møbler osv. rammer dog ikke Almenheden, og Armoden er der endda. Heller ikke dette Middel kan læge Skaden. Man faar nemlig ikke flere Indtægter, fordi man fører Regnskab over sine Udgifter.
Ved nærmere Betragtning vil man se, at det er en Lap hist og en Lap her, de Mennesker vil sætte paa Samfundsklædningen, ingen grundig Reparation; Fornyelse er der aldrig Tale om.
Man skal derfor ikke vente sig stort af disse store Aander omkring paa forskellige Højskoler eller Landbrugsskoler. Men derfor har ogsaa andre taget fat paa Tidens store Opgaver. Det er Arbejderne selv, der har rejst Arbejdersagen, og det er Kvinderne selv, der har rejst Kvindesagen. For Resten ganske naturligt. Den, der har Skoen paa, føler bedst, hvor den trykker.