« Tilbage til søgeresultaterne

Den internationale Kvindestemmeretskongres i Budapest Juni 1913

« Se emneord

Nu nærmer Tiden sig for vor Kon­gres, og vi maa begynde paa de inter­nationale Forberedelser.

Vi kan af forskellige Forespørgsler slutte, at der ikke er bleven lagt meget Mærke til vore Meddelelser i „Jus Suffragii", derfor gentager vi her de vig­tigste Data.

 

Meddelelser.

Kongressen bliver afholdt 15.-20. Juni 1913.

Telegramadresse: Suffragium, Buda­pest.

Brevadresse: Kongresbureau, Buda­pest VII, Istwán út 67.

Handelsministeren har bevilget alle Kongresdeltagerne billige Rejser paa Statsbanerne. For en 2den Klasses Billet betales 3die Klasses Pris og for 1ste Klasse 2den Klasses Pris. De samme Begunstigelser vil vi søge at faa paa de øvrige ungarske Baner og Skibe. Journalister vil kunne faa Fri­kort. I vide Kredse ogsaa udenfor vor Organisation samles der Penge ind til Kongresfondet.

Byen bevilgede 5000 Kr. til Kon­gressen.

Desuden har de gratis stillet et smukt, illustreret Album over Ungarn til vor Raadighed. En Del af disse Albums vil vi snart sende til hver af de tilsluttende Foreninger med Anmodning til dem om at uddele dem til de Personer, der eventuelt vil besøge Kongressen i Buda­pest. Det ligger os derfor paa Hjerte, at disse Albums straks bliver uddelt. Uofficielt stilledes os desuden en Soirée, arrangeret af Kommunalraadet i Buda­pest i Udsigt.

 

Det maa her omtales, at da man for­handlede om, hvor meget Hovedstaden skulde bidrage, protesterede en Borger­repræsentant mod Bevillingen med den Begrundelse, at han ansaa det for uvær­digt, at Hovedstaden i Ungarn skulde have noget at gøre med „disse Suffra­getter, der slaar Vinduer itu." Kunde Bevillingen ikke undgaas, forlangte han, at Byen i det mindste skulde undlade at lade sig repræsentere ved Kon­gressen.

Denne Borgerrepræsentant blev ener­gisk imødegaaet af to Rigsdagsmedlemmer, en polyteknisk Professor (Vice­præsident for Mændenes Forening for Kvindernes Stemmeret), og Borgme­steren.

Det var disse en Glæde, at Kon­gressen skulde finde Sted i Budapest, og de talte varmt om Kvindernes Stem­meret. Borgmester Dr. Stefan von Barczy, der altid har været en varm Ven af vor Sag, sluttede med de Ord: „Til denne Bevægelse hører hele Kul­turverdenens aandelige Elite." - Tilskudet blev derefter vedtaget under stort Bifald.

Da den af Grevinde Ilona Haller le­dede Finanskomite har henvendt sig til alle Kommuner og Sogneraad om Bi­drag til Kongresfondet, har vi faaet Bidrag fra flere By- og Sogneraad. Vor Propagandakommission fik et Til­skud paa 1500 Kroner*) af Handels­ministeren, og Landbrugsministeren lovede os ligeledes et Bidrag.

*) En østrigsk Krone = 75 Øre.

Kunstnerkomiteen lader lave en kunst­nerisk Plakat. Den bliver anbragt i Hoteller og Rejsebureauer over hele Verden. Vi vil sende en Del af Disse Plakater til hvert Stemmeretsbureau og bede dem snarest benytte dem til Propaganda for vor Kongres.

Formanden for Forretningsudvalget skriver et Foredrag om Ungarn, som tillige med et Bilag med Lysbilleder sendes til hvert af de tilsluttende Lande. Vi vil søge at faa de forskellige Af­delinger af disses Stemmeretsforeninger til at lade dette Foredrag holde for Propagandaens Skyld.

Vi søger ogsaa nu at faa udvirket, at tilrejsende fra andre Lande faar Ned­sættelse af Rejseudgifterne.

Mrs. Chapman Catt meddeler os, at der er al mulig Udsigt til, at to Kvinder fra Indien, én fra Java og én fra Ægyp­ten vil deltage i Kongressen. Den un­garske Mandsforening for Kvinders Stemmeret har besluttet at indbyde den internationale Mandsforening til at holde sin første Generalforsamling sam­tidig med vor Kongres.

Underkomiteerne vil søge at indøve de indenlandske Deltagere i Kongres­sens officielle Sprog. Der bliver ogsaa sørget for, at en Vejledning om muligt bliver oversat paa alle de repræsenterede Landes Sprog.

Der vil snart komme Indbydelse til en Række Festligheder og Udflugter. –